Studenci tego kierunku zostają wyposażeni w profesjonalne umiejętności oraz wiedzę umożliwiające podjecie pracy lub służby w instytucjach odpowiedzialnych za szeroko rozumiane zapewnianie bezpieczeństwa wewnętrznego. Uczestnicy zajęć uczą się m.in. reagowania i zarządzania kryzysowego oraz wykonywaniem obowiązków związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa wodnego.
Dowiedz się więcej
studia psychologiczne w Gdańsku
studia psychologiczne w Gdyni
studia psychologiczne w Trójmieście
bezpieczeństwo wewnętrzne studia w Trójmieście
uczelnie w Trójmieście
1. Wiedza i umiejętności:
Przyszli specjaliści poznają specyfikę funkcjonowania państwa w aspekcie procesu zapewniania bezpieczeństwa wewnętrznego. Interdyscyplinarne przygotowanie zapewnia absolwentom tego kierunku zdobycie kompetencji umożliwiających podejmowanie wyzwań zawodowych zarówno w sytuacjach codziennych, jak i kryzysowych. Studenci szkoleni są m.in. do działania w ratownictwie czy organizowania imprez masowych.
Wiedza
Uczestnicy zajęć zdobywają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu m.in.: nauk prawnych, ekonomicznych i humanistycznych, zarządzania oraz administracji. Studenci uczą się np. zarządzania w sytuacjach kryzysowych, organizowania strategii obronnych państw czy zapewnianiem bezpieczeństwa na poziomie branżowym (m.in.: bezpieczeństwo ekologiczne, finansowe, energetyczne, zdrowotne).
Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego bez problemu zapobiegają szeroko rozumianym zagrożeniom dotyczącym systemów teleinformatycznych oraz poznają najskuteczniejsze techniki śledcze. W trakcie zajęć studenci zgłębiają metodykę kryminalistyczną i poznają motywy i sposoby działania przestępców, a także analizują szczegółowo etapy postępowania w przypadku zagrożenia np. terrorystycznego, katastrofalnego lub awaryjnego.
Wiedza, którą mają absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego:
-
zarządzają sytuacjami kryzysowymi
-
organizują strategie obronne państw
-
zapewniają bezpieczeństwo na poziomie branżowym
-
zapobiegają zagrożeniom teleinformatycznym
-
znają techniki śledcze oraz metodykę kryminalistyczną
-
rozumieją motywy i sposoby działania przestępców
-
analizują etapy postępowania w przypadku zagrożenia
Umiejętności
Studenci w trakcie nauki m.in. analizują problematykę metod przestępczych, badają ślady kryminalistyczne czy prowadzą dokumentację czynności kryminalistycznych. Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego przygotowani są do prowadzenia mediacji w sprawach gospodarczych, pracowniczych i rodzinnych. Specjaliści tej dziedziny koordynują działania służb bezpieczeństwa na terenie obiektów oraz podczas imprez masowych.
Absolwenci gdyńskich uczelni przygotowani są m.in. do pracy w służbach mundurowych i specjalnych – w tym do pracy w służbach morskich. Studenci uczą się realizowania projektów na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Ponadto szkolą się oni w zakresie zapobiegania sytuacjom kryzysowym – specjaliści tej dziedziny przejmują kontrolę nad sytuacjami zagrożenia, a także reagują na nie i usuwają ich skutki.
Umiejętności, które mają absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego:
-
analizują problematykę metod przestępczych
-
badają ślady kryminalistyczne
-
prowadzą dokumentację czynności kryminalistycznych
-
prowadzą mediacje
-
koordynują działania służb bezpieczeństwa
-
realizują projekty na rzecz bezpieczeństwa publicznego
-
zapobiegają sytuacjom kryzysowym
-
przejmują kontrolę nad sytuacjami zagrożenia
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Gdyni realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia przewidują od 1,5 roku do 2 lat nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne pozwalają studentom realizować projekty zespołowe pod opieką doświadczonych specjalistów. Studenci stacjonarni mogą mieć kłopot z podjęciem pracy na pełnym etacie. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarna nauka wiąże się z ograniczonym kontaktem z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami zajęć. Studia niestacjonarne wymagają od studentów samodzielności i systematyczności. Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Studenci bezpieczeństwa wewnętrznego poznają najważniejsze zagadnienia związane m.in. z zarządzaniem, organizowaniem i reagowaniem w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Program kierunku przewiduje przedmioty poświęcone m.in. prawu państwowemu i międzynarodowemu czy podstawowym metodom zwalczania przestępczości. Uczestnicy zajęć rozwijają swoje zdolności również podczas praktycznych ćwiczeń i warsztatów, podczas których uczą się np. technik samoobrony czy zapewniania bezpieczeństwa cywilnego.
W programie studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
historia polski
-
nauka o państwie
-
współczesne systemy polityczne
-
prawo międzynarodowe
-
teoria bezpieczeństwa
-
zarządzanie w sytuacjach kryzysowych
-
zwalczanie przestępczości
-
ratownictwo
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na bezpieczeństwo wewnętrzne powinni być odważni i odporni na stres. Przyszli specjaliści muszą wykazywać się odpowiednią sprawnością fizyczną, a także umieć podejmować trudne decyzje. Sytuacje kryzysowe nie mogą ich przytłaczać, niezbędna w tym zawodzie jest jasność myślenia, zdolność do szybkiej analizy sytuacji oraz zorganizowanie.
Specjaliści bezpieczeństwa wewnętrznego muszą być bardzo odpowiedzialni i gotowi do zmian. Dobrze też, by rozumieli oni współczesne technologie i sprawnie komunikowali się w języku obcym. Studentom niezbędne będą m.in. umiejętność pracy zespołowej, zdolności zarządcze oraz komunikatywność.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne w Gdyni:
-
zainteresowanie historią narodową i współczesną polityką
-
odporność na stres, odwaga
-
umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w sytuacjach kryzysowych
-
zorganizowanie, zdolność analitycznego myślenia
-
znajomość technologii IT i języków obcych
-
umiejętność pracy w zespole
-
sprawność fizyczna
-
gotowość do zmian, uczenia się i rozwoju osobistego
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
studia w Trójmieście
BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE - ważne informacje
bezpieczeństwo wewnętrzne studia
bezpieczeństwo wewnętrzne studia online