Choroby układu krążenia oraz nowotwory zasługują na niechlubne miano chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że zaczęły pojawiać się masowo i dziesiątkować społeczeństwo na skutek zmian ekonomicznych i gospodarczych, jakich doświadcza dany obszar geograficzny. Statystyki pokazują, że zawały są główną przyczyną śmierci większości ludzi na całym świecie. Zarówno serce, jak i inne organy, są narażone na błędy żywieniowe współczesnych ludzi.
Coraz częściej sięgamy po wysoko przetworzone produkty z nieznanym składem. W końcu kto z nas z uwagą śledzi zapiski informujące o składnikach zastosowanych w jego ulubionych przekąskach? Wszystko to prowadzi do otyłości, a nawet nowotworów. Brak ruchu i siedzący tryb życia to kolejne czynniki, które warto wyeliminować, aby zadbać o zdrowie społeczeństwa. Jak wiadomo, jeśli społeczeństwo będzie chore, to cały świat przestanie poprawnie funkcjonować. Z odsieczą przybywają dietetycy.
Dietetyka jest stosunkowo niedawno powstałym kierunkiem studiów, który stanowi swoistą odpowiedź na zmiany społeczne w zakresie świadomości zdrowego odżywiania i prowadzenia poprawnego stylu życia. Zainteresowanie przyszłych studentów podjęciem Dietetyki nieustannie rośnie, podobnie jak zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy na dobrze wykwalifikowanych absolwentów tego kierunku.
1. Czego się nauczysz na studiach
Dietetyka zalicza się do szerokiego kanonu nauk medycznych, a te z kolei uchodzą za jedne z najtrudniejszych do przyswojenia dziedzin wiedzy. Z pewnością wynika to z tego, że przed studentami Dietetyki pojawia się konieczność zrozumienia i przyswojenia szerokiej wiedzy medycznej, często pozornie niezwiązanej ze ścisłą tematyką ich kształcenia. Program kształcenia może się różnić w zależności od wybranej uczelni, jednak najczęściej pojawiającymi się przedmiotami na Dietetyce są:
-
prawo i ekonomika w ochronie zdrowia,
-
higiena, toksykologia i bezpieczeństwo żywności,
-
genetyka,
-
elementy pierwszej pomocy,
-
chemia ogólna,
-
podstawy patofizjologii,
-
substancje dodatkowe w żywności.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku dietetyka w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Studia medyczne na kierunku Dietetyka są adresowane do ludzi świadomych swoich zainteresowań i chęci do zostania częścią złożonego systemu medycznego. Pomimo faktu, że chętnych na podjęcie studiów dietetycznych nie brakuje, to zdecydowanie nie wszyscy powinni aspirować do rozpoczęcia tego kierunku. Zatem jak przedstawia się sylwetka doskonałego kandydata na Dietetykę w Kielcach?
Powinna go cechować przede wszystkim zdolność do szybkiego rozumienia i zapamiętywania złożonych zależności biologicznych, co przełoży się w późniejszym czasie na wiedzę ściśle medyczną. Ponadto jako kandydat powinieneś zdawać sobie sprawę, że zawód Dietetyka jest nierozerwalnie połączony z codziennym udzielaniem pomocy ludziom z różnymi problemami natury psychicznej. Dlatego ogromna doza empatii i zdolność do zrozumienia różnych życiowych sytuacji są niezwykle pożądane. Jeżeli uważasz, że ten opis odzwierciedla ciebie, nie wahaj się dłużej i aplikuj na Dietetykę w Kielcach!
4. Program studiów
Studia w Kielcach na kierunku Dietetyka zostały stworzone w celu wykształcenia grona przyszłych dietetyków, a jak wiadomo, jest to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód. Dlatego każdy ze studentów może liczyć na otrzymanie szerokiej wiedzy i umiejętności kierunkowych, które zostaną docenione na rynku pracy zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Wiele kwestii związanych z edukacją na Dietetyce będzie zależało od tego, jaką specjalność wybierze dany student. Oto kilka przykładowych, powstałych w celu ukierunkowania studentów na obrany przez nich tor:
-
dietetyka kliniczna,
-
poradnictwo żywieniowe,
-
dietetyka w sporcie i odnowie biologicznej.
Zanim dokonasz wyboru konkretnej specjalności, dobrze się zastanów, gdyż ta decyzja może zaważyć na całym twoim życiu zawodowym. Każdego roku oferta edukacyjna dotycząca tematyki poszczególnych specjalności może się różnić, dlatego postaraj się na bieżąco śledzić ustalenia uczelni, które znajdziesz na stronie internetowej wybranej placówki edukacyjnej.