1. Dla kogo ten kierunek?
Hipokrates powiedział: „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”. Uwaga niezwykle cenna, zwłaszcza że w leczeniu bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Dietetyka skupia się jednak nie tylko na odpowiednim odżywianiu człowieka chorego, ale i zdrowego. Zawód dietetyka staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza że ludzie coraz częściej pragną świadomie i dobrze się odżywiać, a także próbują walczyć z niedoskonałościami swojego ciała.
Idealni kandydaci na studia medyczne w zakresie dietetyki nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, by w zakresie ich zainteresowań mieściły się treści związane ze zdrowym odżywianiem i promowaniem zdrowego trybu życia. Jeśli w przyszłości pragniesz zajmować się kwestiami odnoszącymi się do odpowiedniego spożywania posiłków, realizowania diet, a także kontrolowania jakości produktów, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku dietetyka w Olsztynie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak dietetyka możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego lub w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego. Uczelnie w Olsztynie pragną zadbać o najwyższy poziom kształcenia i oferują wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór kierunków studiów.
4. Praca po studiach
Studia medyczne w zakresie dietetyki zapewniają swoim absolwentom bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci są przygotowywani do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering), w organizacjach konsumenckich, w zakładach żywienia zbiorowego, w placówkach poradnictwa żywieniowego, w domach pomocy społecznej.
Absolwenci szczycą się wiedzą odnoszącą się do żywienia człowieka zarówno zdrowego, jak i chorego. Potrafią planować i przygotowywać potrawy wchodzące w skład danej diety, kontrolują jakość produktów żywnościowych i warunki ich przechowywania. Absolwenci bez problemu odnajdują się w pracy w szpitalach, poradniach dietetycznych, organizacjach konsumenckich, placówkach sportowych i klubach sportowych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
higiena, toksykologia i bezpieczeństwo żywności,
-
chemia żywności,
-
kliniczny zarys chorób,
-
parazytologia,
-
choroby z interwencją chirurgiczną,
-
alergie pokarmowe i skórne z uwzględnieniem podstaw immunologii,
-
prawo w ochronie zdrowia,
-
farmakologia i farmakoterapia żywieniowa oraz interakcje leków z żywnością,
-
technologia produkcji potraw
-
psychologia ogólna,
-
anatomia,
-
fizjologia
-
i wiele innych.
Studia medyczne w Olsztynie w zakresie dietetyki nie przewidują specjalności, ale aktualną ofertę warto śledzić na stronach uczelni w Olsztynie.
Studenci mogą poszczycić się wiedzą odnoszącą się do żywienia człowieka zdrowego i chorego, technologii przygotowywani potraw, zdrowego i racjonalnego żywienia dla różnych grup wiekowych i zawodowych, sposobu odżywienia i rozpoznania niedożywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo-zależnym, organizowania żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego. Zdobyte umiejętności pozwalają im planować i przygotowywać potrawy wchodzące w skład konkretnych diet, oceniać stan odżywiania, kontrolować jakość produktów żywnościowych i warunki ich przechowywania. Studenci rozwijają także zdolności komunikacyjne i empatyczne, które pomagają im komunikować się z pacjentami i personelem medycznym.