Kto, jeśli nie najmłodsze pokolenie, będzie miał wpływ na kształtowanie przyszłości świata w dosłownie każdym aspekcie? Dlatego prawidłowe ukształtowanie młodych umysłów przy jednoczesnym respektowaniu praw każdej jednostki do autonomii powinno leżeć w interesie instytucji zatrudniających doskonale wykwalifikowanych pracowników – pedagogów. Pedagogika jest dziedziną z pogranicza nauk humanistycznych i społecznych, a w centrum jej zainteresowania leżą ludzie i szereg procesów związanych z ich rozwojem, wpływami środowiskowymi i wewnętrznymi oraz przede wszystkim szeroko rozumianym procesem wychowania.
Jednak powszechnie krążąca opinia o tym, że absolwenci studiów pedagogicznych mogą w swoim życiu zawodowym zajmować się jedynie kształceniem i opieką nad dziećmi, całkowicie mija się z prawdą. Wychowanie jest procesem, który dotyczy każdego człowieka na wszystkich etapach jego życia, dlatego rola pedagoga jest nieoceniona nawet w późnej dorosłości.
Uczelnie w Kielcach stwarzają możliwość kształcenia w ramach studiów pedagogicznych poprzez poszerzenie swojej oferty o ten kierunek. Obecnie Pedagogikę można podjąć na Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach, Staropolskiej Szkole Wyższej, Uniwersytecie Jana Kochanowskiego oraz Świętokrzyskiej Szkole Wyższej.
1. Czego się nauczysz na studiach
Studia pedagogiczne zapewniają gruntowne przygotowanie do pełnienia wielu ról społecznych i zawodowych. W związku z ogromną odpowiedzialnością, jaką nakładają na absolwentów obowiązki wynikające z bycia pedagogiem, każdy ze studentów musi być przygotowany na zgłębienie szerokiej wiedzy oscylującej wokół kilku różnych dziedzin nauki, począwszy od filozofii, przez psychologię, na historii skończywszy. Oto kilka przedmiotów obecnych w siatce studiów pedagogicznych na większości uczelni:
-
podstawy socjologii,
-
teoretyczne podstawy kształcenia,
-
edukacja ogólnotechniczna z metodyką,
-
podstawy pedagogiki wczesnoszkolnej,
-
patologie społeczne z elementami kryminologii,
-
pedagogika resocjalizacyjna,
-
gerontologia z opieką paliatywną.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pedagogika w Kielcach realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Kielcach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Pomimo tego, że chętnych do podjęcia Pedagogiki w Kielcach nie brakuje, to bez wątpienia nie każda kandydatura powinna zostać wniesiona – nie każdy bowiem posiada odpowiednie predyspozycje do zgłębiania tego kierunku i prawidłowego wywiązywania się z przyszłych ról zawodowych.
Dlatego przyszli kandydaci na Pedagogikę w Kielcach powinni upewnić się, że posiadają dostateczną dozę empatii, cierpliwości i chęci zarówno do uposażania podopiecznych w odpowiednią wiedzę, jak i samokształcenia wynikającego z obcowania z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk. Warto pamiętać, że Pedagogika to nie tylko nauczanie dzieci i młodzieży, ale również uczestniczenie w procesach resocjalizacyjnych i adaptacyjnych w kwestii społecznej, dlatego studenci powinni wykazywać się sporą asertywnością i odpornością psychiczną.
Jeśli uważasz, że powyższy opis pasuje do ciebie, nie wahaj się dłużej i aplikuj na Pedagogikę w Kielcach!
4. Program studiów
Na ostateczny program studiów na wybranej uczelni ma wpływ kilka zasadniczych czynników. Jednak podstawowy filar Pedagogiki prawdopodobnie pozostanie niezmienny.
W trakcie studiów będziesz miał niepowtarzalną okazję do zapoznania się z podstawami kilku różnych dziedzin nauki, dlatego Pedagogikę można nazwać interdyscyplinarną. Podstawy psychologii ugruntują w tobie najważniejsze wiadomości o człowieku, jego emocjach i głównych motywach postępowania. Elementy socjologii będą niezwykle przydatne szczególnie dla tych, którzy planują związać swoją przyszłość zawodową z pracą w skupiskach ludzi, jak na przykład przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych.