Studia medyczne w Olsztynie na kierunku pielęgniarstwo możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci studia w formie regularnych spotkań i systematycznej nauki, warto rozważyć tryb dzienny studiowania. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, rozważ spotkania weekendowe i studia zaoczne. Pamiętaj jednak, że tryb niestacjonarny jest płatny nawet na uczelniach publicznych.
1. Dla kogo ten kierunek?
Christie Watson stwierdziła: „Zawód pielęgniarki wymaga elastyczności i umiejętności przystosowania się do nowych warunków oraz przekierowania energii tam, gdzie potrzebują jej w danej chwili pacjenci i współpracownicy, nawet jeśli to terra incognito”. Kierunek pielęgniarstwo w Olsztynie jest przeznaczony dla pasjonatów, którzy pragną opiekować się chorymi ludźmi, chcą zajmować się edukacją ludzi zdrowych, zajmować się pacjentem podczas procesów diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.
Idealni kandydaci na studia medyczne w ramach pielęgniarstwa powinni być odporni na stres i mieć predyspozycje komunikacyjne. Warto, abyś odznaczał/a się empatią i cierpliwością, a także, żebyś nie miał/a problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Jeśli odnajdujesz w sobie zamiłowanie do biologii i chemii, a także konkretnych nauk medycznych, tego typu kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek pielęgniarstwo w Olsztynie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić najwyższy poziom kształcenia w różnorodnych dziedzinach nauki.
Program kształcenia opiera się przede wszystkim na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii i chemii. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne, badania fizykalne, dietetyka, mikrobiologia i parazytologia, fizjologia, radiologia, anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, leczenie i opieka pielęgniarska w neurochirurgii, wprowadzenie do farmakologii klinicznej, opieka pielęgniarska nad chorym w dermatologii i reumatologii i wiele innych.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku pielęgniarstwo zapewniają absolwentom gruntowne, wszechstronne wykształcenie. Studenci zapoznają się z różnego rodzaju regulacjami prawnymi i normami etycznymi dotyczącymi zawodu pielęgniarki i pielęgniarza. Interdyscyplinarnie przekazywana wiedza pozwala zapewnić bezpieczeństwo i wysoki poziom opieki pacjentom, promować zdrowie, udzielać świadczeń w zakresie zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom.
Absolwenci podejmują pracę w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, to znaczy w szpitalach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej, w domach opieki społecznej.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku pielęgniarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
wprowadzenie do farmakologii klinicznej,
-
psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne,
-
anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia,
-
położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne,
-
chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne,
-
mikrobiologia i parazytologia,
-
leczenie i opieka pielęgniarska w neurochirurgii,
-
opieka pielęgniarska nad chorym w dermatologii i reumatologi,
-
podstawy psychoterapii
-
i wiele innych.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu pielęgniarstwa i nauk medycznych. Zapoznają się z regulacjami prawnymi i normami etycznymi, które odnoszą się do zawodu pielęgniarki bądź pielęgniarza. Zdobywana wiedza ma pomóc absolwentom w zapewnieniu bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki, udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Zdobywane i rozwijane umiejętności pozwalają udzielić doskonałej opieki pacjentom niepełnosprawnym i umierającym, w odpowiedni sposób komunikować się z personelem medycznym, pacjentami i ich rodzinami, organizować pracę własną, a także udzielać informacji związanych z promocją zdrowia i stylu życia. Wykształcone zdolności pozwalają pokonywać codzienne trudności pracy w zakresie pielęgniarstwa.