Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić kandydatom komfortowe studiowanie. Właśnie dlatego studia medyczne na kierunku położnictwo możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci studia w formie regularnych spotkań i systematycznej nauki, wybierz tryb dzienny. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, rozważ spotkania weekendowe i studia zaoczne. Pamiętaj jednak, że tryb niestacjonarny jest płatny nawet na uczelniach publicznych.
1. Dla kogo ten kierunek?
Sylwia Szwed wyznała: „Myślę, że ta moja kobiecość bardzo rozwinęła się przez mój zawód. Bo stajemy się kobietami, przebywając z innymi kobietami”. Uważa się, że zawód położnej, ale coraz częściej także położonego, wybierany jest z powołania, które wiąże się z potrzebą obcowania z kobietami w okresie ciąży i ich rodzinami, które oczekują dziecka. Zwłaszcza kobiety potrafią doskonale wcielić się w macierzyńską rolę i otoczyć swoją opieką przyszłe matki, które potrzebują wsparcia w tak pięknym, ale także trudnym i stresującym momencie.
Idealni kandydaci na studia medyczne w ramach położnictwa muszą mieć predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych. Studenci muszą odznaczać się empatią i cierpliwością, a także powinni racjonalnie reagować w sytuacjach kryzysowych. Jeśli uważasz, że odznaczasz się tego typu cechami, kierunek położnictwo w Olsztynie może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku położnictwo w Olsztynie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Olsztynie na kierunku położnictwo to jedna z najpopularniejszych propozycji kierunków medycznych. Położnictwo możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dbają o najwyższy poziom kształcenia i oferują wiele możliwości rozwoju.
4. Praca po studiach
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak położnictwo zapewniają swoim studentom gruntowne wykształcenie. Absolwenci szczycą się wiedzą odnoszącą się, chociażby do rozpoznawania ciąży i sprawowania opieki nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej, prowadzenia porodu fizjologicznego, monitorowania płodu z wykorzystaniem aparatury medycznej, sprawowania opieki nad matką i monitorowania przebiegu okresu poporodowego, badania noworodków i sprawowania opieki nad nimi, wykrywania stanów odbiegających od normy zarówno u matki, jak i u dziecka.
Studia medyczne na kierunku położnictwo zapewniają absolwentom możliwość zatrudnienia w szpilach i klinikach w sali poporodowej, w oddziałach położniczych, patologii ciąży, ginekologicznych, onkologii ginekologicznej, neonatologicznych, patologii noworodka, na salach operacyjnych położniczo-ginekologicznych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku położnictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
neonatologia i opieka neonatologiczna,
-
anestezjologia i stany zagrożenia życia,
-
rehabilitacja w położnictwie, neonatologii i ginekologii,
-
podstawy ratownictwa medycznego,
-
farmakologia,
-
genetyka i parazytologia,
-
techniki położnicze i prowadzenie porodu,
-
podstawy opieki położniczej,
-
pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne,
-
biofizyka,
-
podstawy pielęgniarstwa
-
i wiele innych.
Studenci zdobywają potrzebną wiedzę teoretyczną i praktyczną odnoszącą się do świadczeń zdrowotnych wobec kobiety ciężarnej, rodzącej, jej rodziny, noworodka. Potrafią rozpoznawać ciążę i sprawować opiekę nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej, przeprowadzać badania niezbędne w monitorowaniu ciąży fizjologicznej, prowadzić poród fizjologiczny, monitorować płód z wykorzystaniem aparatury medycznej, przyjmować poród siłami natury wraz z nacięciem i szyciem naciętego krocza, podejmować konieczne działania w sytuacjach nagłych, sprawować opiekę nad matką i monitorować przebieg okresu poporodowego, przyjmować poród z położenia miednicowego i ręcznie wydobyć łożysko, wykrywać stany odbiegające od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu.