Studia w Olsztynie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne odbywają się w ramach regularnych spotkań w tygodniu i wiążą się z systematyczną nauką, a także zapewniają wielogodzinne praktyki zawodowe.
1. Dla kogo ten kierunek?
Ryszard Kapuściński stwierdził: „Prawdziwe dziennikarstwo jest intencjonalne, czyli stawia sobie cele i stara się przeprowadzić jakąś formę przemiany. Dobre dziennikarstwo może być tylko takie”. Dziennikarz swoim tekstem i przekazem ma zmieniać rzeczywistość społeczną i świadomość człowieka odnoszącą się do kwestii społecznych, politycznych i ekonomicznych.
Idealni kandydaci na studia dziennikarskie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistycznych. Ważne, aby przejmowały Cię treści społeczne i polityczne, a także byś odznaczał/a się twórczym umysłem i wyróżniał predyspozycją językową, ponieważ komunikacja również w językach obcych nowożytnych jest bardzo ważną częścią pracy dziennikarskiej. Jeśli odnajdujesz w sobie tego typu elementy, kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna możesz realizować na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który pragnie zapewnić przyszłym kandydatom najlepsze warunki do zdobywania niezbędnej edukacji.
Program kształcenia opiera się na naukach humanistyczno-społecznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: emisja głosu, psychologia komunikacji społecznej, historia radia i telewizji w Polsce i na świecie, ekonomia, historia społeczna Europy, lektorat prasy krajowej i zagranicznej, prasowe, radiowe i telewizyjne serwisy informacyjne, komunikacja wizualna, dziennikarstwo europejskie, wstęp do dziennikarstwa radiowego, praktyczna stylistyka wypowiedzi pisemnej, publicystyka telewizyjna i radiowa, publicystyka społeczno-kulturalna i wiele innych.
4. Praca po studiach
Studia dziennikarskie w Olsztynie zapewniają absolwentom kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna wiele możliwości rozwoju i zatrudnienia. Studenci przygotowywani są do roli dziennikarza, menedżera Public Relations, specjalisty do spraw komunikacji zewnętrznej, specjalisty do spraw reklamy, redaktora, rzecznika prasowego, specjalisty do spraw kampanii wizerunkowych, doradcy do spraw stosunków międzynarodowych.
Absolwenci najchętniej zatrudniani są w telewizji i przy portalach internetowych, w prasie, w radiu, w organach użyteczności publicznej, w organizacjach samorządowych i pozarządowych, w agencjach promocyjnych, w agencjach reklamowych, w agencjach public relations, w instytucjach zajmujących się edukacją medialną i działalnością informacyjną.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
psychologia komunikacji społecznej,
-
kierunki i grupy literackie w Polsce i na świecie w XX wieku,
-
gatunki dziennikarskie,
-
emisja głosu,
-
publicystyka telewizyjna i radiowa,
-
lektorat prasy krajowej i zagranicznej,
-
komunikacja w sieciach społecznych,
-
systemy medialne na świecie,
-
wstęp do dziennikarstwa telewizyjnego,
-
fotografia w prasie,
-
kultura i media,
-
wstęp do dziennikarstwa prasowego,
-
współczesne systemy polityczne,
-
dziennikarstwo europejskie,
-
ekonomia,
-
przedsiębiorczość,
-
polski system polityczny
-
i wiele innych.
Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w ramach wybranych specjalności, takich jak na przykład: cybermedia i komunikacja elektroniczna, komunikacja wizerunkowa, dokumentalistyka medialna, nowe media, komunikacja radiowo-telewizyjna. Oferty specjalnościowe warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ utworzenie się danej specjalizacji jest zmienne i zależy od zainteresowań studentów. Pamiętaj także, że wybrane specjalizacje realizowane są w języku angielskim wykładowym.
Studenci zdobywają niezbędną wiedzę ekonomiczną, społeczną, historyczną, psychologiczną i polityczną. Umiejętności praktyczne oraz kompetencje społeczne odnoszące się do komunikacji społecznej, procesów komunikowania masowego i specyfiki poszczególnych mediów pozwalają studentom odnaleźć się w różnych branżach medialnych.