Gospodarka przestrzenna - Olsztyn

Gospodarka przestrzenna - Olsztyn

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Gospodarka przestrzenna stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku ,
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna

27.08.2024

Gospodarka przestrzenna studia Olsztyn 2024 | woj. warmińsko-mazurskie

Gospodarka przestrzenna w Olsztynie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) lub 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi urbanisty. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu kartografii czy metod analizy przestrzennej.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Gospodarka przestrzenna to kierunek studiów stworzony z myślą o osobach o wszechstronnych zainteresowaniach z pogranicza architektury, urbanistyki czy nawet zarządzania. W trakcie kształcenia studenci uczestniczyć będą w zajęciach z metod analizy przestrzennej, prawa administracyjnego, podstaw kartografii i topografii oraz w szeregu zajęć praktycznych.

Zarządzanie przestrzenią, będąca podstawową umiejętnością absolwentów tego kierunku, to gwarant znalezienia zatrudnienia w zawodzie. Po studiach z gospodarki przestrzennej można pracować jako geodeta, kartograf oraz projektant przestrzeni. Wiedza umiejętności pozwolą ci zarówno na znalezienie zatrudnienia w instytuacjach publicznych, jak i otworzenie własnej działalności.

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na UWM wyniósł 78 punktów. 

Gdzie studiować kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie

Studia w Olsztynie 2024/2025 na kierunku gospodarka przestrzenna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Kierunek gospodarka przestrzenna - uczelnie w Olsztynie

czytaj dalej uczelnie w Olsztynie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie

W procesie rekrutacji na studia w Olsztynie na kierunku gospodarka przestrzenna w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, geografia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, język obcy, matematyka. gospodarka przestrzenna Olsztyn - przedmioty maturalne

Kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie uchodzi za jeden z najbardziej obleganych kierunków wśród propozycji studiów inżynierskich. Zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, powinieneś zdawać chemię, fizykę i astronomię, geografię, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę. Studenci decydują o trzech przedmiotach, które zostaną uwzględnione w rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie?

Studia w Olsztynie na kierunku gospodarka przestrzenna możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne odbywają się w ramach regularnych spotkań w tygodniu i wiążą się z systematyczną nauką, a także zapewniają wielogodzinne praktyki zawodowe.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Zbigniew Chojnicki stwierdził, że „gospodarka przestrzenna to działalność organizująca przestrzennie system gospodarczy lub przestrzenna organizacja tego systemu”. Gospodarka przestrzenna pragnie ochronić określone wartości przestrzeni i racjonalnie tę przestrzeń kształtować poprzez narastające procesy gospodarcze. Specjaliści w tej dziedzinie muszą zachować równowagę między elementami naturalnymi środowiska a wytworami ludzkiej działalności.

Idealni kandydaci na studia inżynierskie w tym zakresie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie społeczno-gospodarcze. Jeśli odnajdujesz w sobie pasję odnoszącą się do kreowania przestrzeni, kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie jest właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątkuStudia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak gospodarka przestrzenna możesz realizować na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dążą do zapewnienia najwyższego poziomu kształcenia w różnorodnych kierunkach życia.

 

4. Praca po studiach

Studia inżynierskie w Olsztynie w zakresie gospodarki przestrzennej motywują studentów do zajmowania się zarządzaniem nieruchomościami, gospodarowaniem przestrzenią, gospodarowaniem nieruchomościami. Możliwości pracy jest bardzo wiele, ponieważ kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie zapewnia interdyscyplinarne kształcenie, niezbędne do odnalezienia się w pracy związanej z próbą zagospodarowania przestrzeni.

Absolwenci bardzo chętnie zatrudniani są w jednostkach administracji samorządowej i rządowej, w pracowniach projektowych, w agencjach rozwoju, w agencjach nieruchomości, w firmach konsultingowych i doradczych. Niejednokrotnie studenci zakładają własną działalność gospodarczą, zajmując się tym samym wyceną nieruchomości i zarządzaniem nieruchomościami.

 

5. Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku gospodarka przestrzenna znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • podstawy kartografii i topografii,
  • przyrodnicze podstawy gospodarki przestrzennej,
  • środowisko geograficzne Polski,
  • badania społeczne w naukach geograficznych,
  • podstawy geografii społeczno-ekonomicznej,
  • prawo administracyjne i gospodarcze,
  • systemy infrastruktury technicznej – funkcjonowanie i planowanie,
  • historia urbanistyki i architektury z elementami historii gospodarczej,
  • metody analizy przestrzennej,
  • ekonomika miasta i regionu,
  • gospodarka turystyczna w regionie łódzkim,
  • przestrzeń mieszkaniowa w Polsce i wybranych państwach świata,
  • urbanistyka i zagospodarowanie przestrzeni miast pozaeuropejskich
  • i wiele innych.

Studenci mają możliwość realizowania swoich zainteresowań w ramach wybranych specjalności, takich jak na przykład: urbanistyka, gospodarowanie przestrzenią i nieruchomościami, planowanie i inżynieria przestrzenna, doradztwo na rynku nieruchomości, zarządzanie przestrzenią. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowania studentów.

Studenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do kwestii technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych i społecznych związanych z gospodarowaniem i zarządzaniem przestrzenią. Studenci zapoznają się z podstawami gospodarki przestrzennej, gospodarki społeczno-kulturowej, prawnymi i przyrodniczymi uwarunkowaniami gospodarki przestrzennej. Zdobywają niezbędne umiejętności odnoszące się do planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego. Rozwijają predyspozycje językowe, analityczne i komunikacyjne.

Uczelnie w Olsztynie - kierunek gospodarka przestrzenna:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Geoinżynierii UWM) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie są specjalności na gospodarce przestrzennej w Olsztynie

Współczesne studia z gospodarki przestrzennej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie: planowanie i inżynieria przestrzennadoradztwo na rynku nieruchomości...

Sprawdź specjalności na gospodarce przestrzennej w Olsztynie

Ile trwają studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie?

Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna w Olsztynie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie podzielony jest na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia inżynierskie w tym zakresie możesz realizować na pierwszym i drugim stopniu. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, i kończy się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera pozwala na podjęcie pracy zawodowej, a także umożliwia kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają półtora roku, czyli trzy semestry, i zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Pamiętaj również, że studia magisterskie mogą realizować absolwenci pokrewnych kierunków inżynierskich.

Gospodarka przestrzenna w Olsztynie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie?

Kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie zapewnia studentom interdyscyplinarne kształcenie, które odnosi się do planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego, ekonomiki miast i regionów, systemów informacji przestrzennej, gospodarki nieruchomościami, rewitalizacji obszarów zurbanizowanych. Absolwenci wykonują specjalistyczne prace związane z gospodarowanie i zarządzaniem przestrzenią, które odnoszą się do dokonywania oceny, waloryzacji i przekształcania przestrzeni, polityki regionalnej, kształtowania krajobrazu, ruralistyki, rynku nieruchomości.

Studia inżynierskie zapewniają absolwentom pracę w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, w przedsiębiorstwach, w biurach pośrednictwa i obrotu nieruchomościami. Studenci zakładają własne działalności gospodarcze, w których zajmują się zarządzaniem i wyceną nieruchomości. Są także pożądanymi kandydatami na stanowisko doradcy wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast.

Inżynierzy gospodarki przestrzennej pracują w instytucjach doradczych i pracowniach, które zajmują się projektami inwestycyjnymi oraz planami zagospodarowania przestrzennego, w administracji samorządowej, która skupia się na planowaniu rozwoju, zagospodarowaniu przestrzennym i budżetach obywatelskich, w jednostkach gospodarki komunalnej, które zajmują się transportem publicznym lub rozbudowują i eksploatują infrastrukturę miejską, w przedsiębiorstwach i korporacjach, które wykorzystują zasoby przestrzeni lub działających w sieci jednostek terenowych. Studia w Olsztynie na kierunku gospodarka przestrzenna dają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju, przede wszystkim dlatego, że gruntowne wykształcenie pozwala odnaleźć się w wielu dziedzinach i daje kompetencje do wykonywania pracy w różnorodnym zakresie.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek gospodarka przestrzenna w Olsztynie?

Studia inżynierskie w Olsztynie na kierunku gospodarka przestrzenna to idealna opcja dla pasjonatów przedmiotów geograficznych i technicznych. Nim zdecydujesz o wzięciu udziału w rekrutacji, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy interesują Cię kwestie odnoszące się do ukształtowania terenu?
  • Czy jesteś osobą twórczą, która w innowacyjny sposób pragnie realizować swoje koncepcje?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że kandydatów jest wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, czyli języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, powinieneś zdawać chemię, fizykę i astronomię, geografię, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i plasują się na najwyższych miejscach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Chemicznej.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń lekarskich, zaświadczeń o istotnych wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

kierunki studiów w Olsztynie

studia w Olsztynie

 

GOSPODARKA PRZESTRZENNA - ważne informacje

gospodarka przestrzenna studia

studia ekonomiczne w Olsztynie

studia ekonomiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jak wygląda rekrutacja na gospodarkę przestrzenną w Olsztynie

 

Jakie progi na gospodarkę przestrzenną w Olsztynie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 78 punktów.

czytaj dalej progi na gospodarkę przestrzenną w Olsztynie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka przestrzenna Olsztyn studia i stopnia

Gospodarka przestrzenna Olsztyn studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Gospodarka przestrzenna Olsztyn studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

w Olsztynie

  • Gospodarka przestrzenna w Olsztynie - studia II stopnia

    WYŚWIETL WIĘCEJ Zwiń

    Uczelnie w Olsztynie - studia II stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna

    Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

    Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

    Gospodarka przestrzenna stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
    tryb: stacjonarne

Jakie opinie mają studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Olsztynie?

Studia w Olsztynie na kierunku gospodarka przestrzenna chodzą za jedne z najbardziej obleganych studiów inżynierskich.

Łukasz, student drugiego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Planowanie przestrzeni zawsze sprawiało mi wiele radości. Wydaje się, że wiele dzieci tak ma, ale ta pasja i zmysł, który pozwala mi określić, co jest odpowiednie, a co nie, zostały ze mną do dziś. Kształcę się przede wszystkim w zakresie doradztwa na rynku nieruchomości. Jest bardzo ciekawie.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować