Uczelnie w Białymstoku pragną zapewnić najwyższy komfort studiowania, dlatego studia prawnicze w zakresie administracji oferują w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto wybrać dzienny tryb kształcenia. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studia stacjonarne, wybierz studia zaoczne i spotkania weekendowe. Pamiętaj jednak o tym, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Jerzy Stefan Langrod uznał administrację za "planowe zgrupowanie ludzi w służbie pewnej misji publicznej, a dopiero potem - poprzez tych ludzi - suma urządzeń, którymi dysponują". Jest to niezwykła nauka z dziedziny prawa, która obejmuje swoimi działaniami wszelkie kwestie biurokratyczne, finansowe, podatkowe, a także społeczne. Zajmuje się zarówno służbą zagraniczną, ustrojem i funkcjonowaniem administracji rządowej, jak i sądową i samorządową kontrolą administracji.
Idealni kandydaci na studia prawnicze w zakresie administracji nie mogą mieć problemów z naukami humanistycznymi i ścisłymi. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się kwestie polityczne, gospodarcze i prawne. Jeśli masz silny charakter, jesteś osobą komunikatywną, kierunek administracja w Białymstoku jest dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku administracja w Białymstoku realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Białymstoku umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia prawnicze na kierunku administracja możesz realizować na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku oferują bardzo wiele możliwości kształcenia w różnorodnych kierunkach, które edukują specjalistów najbardziej poszukiwanych na rynku pracy.
4. Praca po studiach
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak administracja zapewniają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju głównie dlatego, że są to kierunki uniwersalne dla niemal każdej branży. Studenci są przygotowywani do pracy w urzędach administracji publicznej, w organach administracji, w instytucjach i organizacjach krajowych, w biurach poselskich, w biurach senatorskich, w biurach posłów Parlamentu Europejskiego, w sądach administracyjnych.
Absolwenci pracują także w urzędach i izbach celnych, w przedsiębiorstwach prywatnych, w przedsiębiorstwach i instytucjach, które współpracują z krajami członkowskimi Unii Europejskiej i ich organami, w urzędach marszałkowskich, w placówkach kulturalnych, w instytucjach krajowych i wiele innych.
W programie studiów na kierunku administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
prawo pracy i prawo urzędnicze,
-
instytucje i źródła prawa UE,
-
finanse publiczne i prawo finansowe,
-
wprowadzenie do systemu prawa Stanów Zjednoczonych,
-
zadania administracji publicznej w sferze ochrony środowiska,
-
polityka społeczna i system ubezpieczeń społecznych,
-
zasady tworzenia i stosowania prawa,
-
odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych,
-
system budżetowy samorządu terytorialnego
-
i wiele innych.
Studenci rozwijają swoje zainteresowania w ramach wybranych specjalności, na przykład takich jak: administracja rządowa lub administracja samorządowa. Szczegóły odnoszące się do utworzenia danej specjalizacji warto śledzić na stronach uczelni w Białymstoku, ponieważ oferta jest zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu prawa i administracji, ekonomii, a także nauk społecznych. Rozwijają zdolności komunikacyjne, analityczne, a także predyspozycje językowe, które ułatwiają kontakty międzynarodowe. Interdyscyplinarne kształcenie obejmuje informacje odnoszące się do różnego rodzaju prawa, funkcjonowania instytucji i urzędów, kwestii charakterystycznych dla spraw budżetowych i ubezpieczeń.