1. Dla kogo ten kierunek?
T. Colin Campbell powiedział: „Poziom cholesterolu we krwi jest ważnym wyznacznikiem ryzyka wystąpienia choroby. Najistotniejsze pytanie brzmi, w jaki sposób jedzenie wpływa na niego”. Ta krótka wątpliwość wykazuje istotność tego, jak ważne są pokarmy w naszym życiu i jak wpływają one na nasze zdrowie. Dietetyka to nauka, która skupia się na odpowiednim odżywianiu i prawidłowym trybie życia człowieka zarówno chorego, jak i zdrowego.
Idealni kandydaci na studia medyczne w zakresie dietetyki nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza biologią i chemią. Ważne, by w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się treści związane ze zdrowym odżywianiem i promowaniem zdrowego trybu życia. Jeśli w przyszłości pragniesz zajmować się kwestiami odnoszącymi się do odpowiedniego spożywania posiłków, a ponadto lubisz gotować i pragniesz układać odpowiednie diety dla poszczególnych przypadków zdrowotnych, kierunek dietetyka w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku dietetyka w Białymstoku realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Białymstoku umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak dietetyka możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku dbają o najwyższy poziom kształcenia i oferują wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór kierunków studiów.
4. Praca po studiach
Studia medyczne w Białymstoku w ramach kierunku dietetyka umożliwia podjęcie pracy w różnych miejscach, a także pozwala nieustannie się rozwijać. Absolwenci chętnie są zatrudniani w Klinice Chorób Zakaźnych i Hepatologii, w Poradni Diabetologicznej, w Poradni Gastroenterologicznej, w kuchni ogólnej, w kuchni niemowlęcej, w Klinice Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii, w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii, w Klinice Pediatrii, Reumatologii, Immunologii i Chorób Metabolicznych Kości.
Studenci są przygotowani do pracy w domach pomocy społecznej, w domach dziecka, w zakładach żywienia zbiorowego, w organizacjach konsumenckich, w placówkach poradnictwa żywieniowego, w zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia (catering), w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej i tak dalej.
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
technologia żywności i potraw oraz towaroznawstwo,
-
praktyka w stacji sanitarno-epidemiologicznej,
-
zarys chirurgii z elementami żywienia w okresie okołooperacyjnym,
-
kulturowe uwarunkowania żywienia,
-
edukacja ekologiczna,
-
żywienie niemowlęcia i dziecka chorego,
-
profilaktyka żywieniowa w chorobach narządu wzroku,
-
dietetyka praktyczna i diety niekonwencjonalne,
-
farmakologia i farmakoterapia żywieniowa oraz interakcja leków z żywnością,
-
dietoterapia otyłości i zespołu metabolicznego,
-
zdrowie psychiczne z elementami psychiatrii,
-
epidemiologia chorób dietozależnych z elementami ergonomii i higieny żywienia,
-
systemy jakości żywności
-
i wiele innych.
Studia medyczne w Białymstoku w zakresie dietetyki nie przewidują specjalności, ale aktualną ofertę warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
Studenci zgłębiają wiedzę w zakresie wybranych przedmiotów teoretycznych i kierunkowych. Oferowane wykształcenie odnosi się do wiadomości odnoszących się do anatomii i fizjologii, genetyki czy kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kierunkowo studenci skupiają się na żywieniu człowieka, farmakologii i farmakoterapii żywieniowej, edukacji żywieniowej, higienie, toksykologii i bezpieczeństwie żywności, towaroznawstwie i tym podobne. Studenci potrafią przygotowywać potrawy, rozwijają zdolności odnoszące się do planowania poszczególnych diet, oceny stanu odżywiania i oceny stanu produktów spożywczych, a także kształtują umiejętności analityczne i interpretacyjne.