Uczelnie w Warszawie pragną wyposażyć swoich studentów w taką wiedzę i umiejętności, które pozwolą na znalezienie stabilnej i satysfakcjonującej pracy. Dziś młodzi ludzie chcą wybierać takie kierunki studiów, dzięki którym będą mieć poczucie, że mogą realizować się w obszarze zgodnym z wykształceniem.
Absolwenci farmacji nie powinni mieć tego typu rozterek, ponieważ w XXI w. przemysł farmaceutyczny nieustannie się rozwija i wciąż na rynku potrzebni są profesjonaliści, którzy wykorzystają swój intelektualny potencjał. Ukończenie studiów farmaceutycznych nadaje na absolwentów farmacji tytuły magistrów. Mogą się oni wtedy ubiegać o zatrudnienie w:
-
aptekach ogólnodostępnych;
-
aptekach szpitalnych;
-
hurtowniach farmaceutycznych;
-
ośrodkach badawczych;
-
instytucjach naukowych;
-
przemyśle farmaceutycznym itd.
Zakres obowiązków, które należą do farmaceutów jest potężny. Mogą oni zajmować się sprzedażą leków w aptekach i obecnie jest to najpopularniejsza forma zawodowego rozwoju. Studia farmaceutyczne przygotowują także do podejmowania wielu innych rozbudowanych aktywności. Absolwenci farmacji mogą z powodzeniem zajmować się produkcją leków, prowadzeniem testów, wdrażaniem produktów na rynek farmakologiczny itd. Możliwości jest bardzo dużo – to, jak potoczy się kariera farmaceutów, zależy od indywidualnych aspiracji absolwentów tego kierunku.
Praca po studiach
Nikogo nie trzeba przekonywać, że studia farmaceutyczne wybierane są przez tak wielu absolwentów szkół średnich właśnie przez perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Dziś na dobrą sprawę w każdej aptece możemy spotkać tłumy klientów, a jest to przecież jedna z wielu możliwych ścieżek zawodowego rozwoju. Absolwenci farmacji mogą się realizować w wielu obszarach, które mają ścisły związek z profilem wykształcenia, a nie oznaczają też wyłącznie sprzedaży leków.
Farmaceuci otrzymują gruntowne wykształcenie, które pozwala na pracę w różnorodnych ośrodkach badawczych, instytucjach naukowych, inspektoratach itd. Na absolwentów tego kierunku czeka również szeroko rozumiany przemysł farmaceutyczny, mogą oni zajmować się produkcją leków oraz ich wdrażaniem na rynek. Farmaceuci mogą występować również w roli przedstawicieli handlowych, którzy podejmują twórczą współpracę z innymi reprezentantami obszarów medycznych.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Farmacja?
Będąc absolwentem kierunku studiów Farmacja, po ukończeniu praktyk zawodowych, możesz zacząć poszukiwania swojej pierwszej pracy w zawodzenie. Absolwenci mają przed sobą wiele możliwości zawodowych, niektórzy decydują się na podjęcie pracy m.in. w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych, ośrodkach badawczych, koncernach farmaceutycznych, instytucjach naukowych, a także w hurtowniach. Część absolwentów decyduje się także na pozostanie na uczelni i kontynuowanie ścieżki naukowej oraz prowadzenie zajęć dla studentów. Do najczęściej obejmowanych stanowisk przez absolwentów farmacji możemy zaliczyć farmaceutę. Czym zajmuje się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Farmaceuta
Absolwenci kierunku studiów Farmacja najczęściej po ukończeniu studiów i zaliczeniu praktyk zawodowych, obejmują stanowisko farmaceuty. Farmaceuta może pracować m.in. w aptekach i koncernach farmaceutycznych. Czym się zajmują na co dzień? Farmaceuci na co dzień zajmują się np. wydawaniem leków na receptę, a także ich przygotowywaniem, jeśli nie jest to gotowy preparat np. w kapsułkach. Farmaceuci, pracując w aptece, mogą również zajmować się segregacją leków oraz sporządzaniem niezbędnej dokumentacji.
Nieco inaczej wyglądają obowiązki farmaceuty, jeśli pracuje on w koncernie farmaceutycznym. Odpowiada on za badania oraz przygotowywanie leków lub preparatów, które mają dopiero wejść na rynek. Farmaceuta musi sprawdzić, czy są one bezpieczne, a także czy są one skuteczne i jakie mogą wywoływać skutki uboczne. Mediana zarobków farmaceuty wynosi około 5800 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.