Studenci dietetyki poznają najskuteczniejsze działania w zakresie m.in.: edukacji żywnościowej, promocji zdrowia i żywienia człowieka zdrowego, a także żywienia w różnych stanach chorobowych. Uczestnicy zajęć pogłębiają swoją wiedzę z zakresu nauk nie tylko medycznych, ale i np. społecznych.
Dowiedz się więcej
studia medyczne w Trójmieście
dietetyka studia w Trójmieście
studia w Trójmieście
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
1. Wiedza i umiejętności:
Dietetycy przygotowani są zarówno do pracy badawczej, jak i doradczej. Studenci zdobywają także podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorstwa, marketingu i zarządzania. Przyszli dietetycy poznają w trakcie zajęć m.in. sposoby oceny stanu odżywienia ludności oraz zasady racjonalnego żywienia. Dietetyka pozwalaj studentom wykształcenie zdolności służących np. zapobieganiu chorobom dietozależnym, promocji zdrowia i urody, a także produkcji lub oceny jakości żywności.
Wiedza
Studenci dietetyki w trakcie studiów dowiadują się, jak odżywianie wpływa na zdrowie, urodę, wigor i kondycję psychiczną człowieka. Absolwenci tego kierunku wiedzą, w jaki sposób profesjonalnie postępować w przypadku m.in. schorzeń onkologicznych, alergii czy nietolerancji pokarmowych.
Przyszli specjaliści uczą się tego, w jaki sposób projektować i prowadzić procesy technologiczne stosowane w produkcji żywności. Studenci dietetyki wykorzystują w praktyce wiedzę z zakresu m.in. biochemii, chemii i mikrobiologii żywności, a także poznają metody ocen żywienia i sposobu odżywienia np. młodzieży, osób dorosłych lub w podeszłym wieku, kobiet w ciąży czy sportowców.
Wiedza, którą mają absolwenci dietetyki:
-
rozumieją wpływ odżywienia na zdrowie, urodę, wigor i kondycję psychiczną człowieka
-
prowadzą działania dietetyczne w zakresie profilaktyki zdrowia osób zdrowych i chorych
-
rozpoznają indywidualne potrzeby pacjentów i klientów
-
projektują i prowadzą procesy technologiczne stosowane w produkcji żywności
-
znają budowę i funkcjonowanie ludzkiego organizmu
-
poznają metody ocen żywienia i sposoby odżywienia osób z różnych grup wiekowych
-
dokonują oceny interakcji żywności i leków
Umiejętności
Studenci tego kierunku uczą się m.in. tego, w jaki sposób opracowywać indywidualny program dietetyczny dla sportowców i osób chcących utrzymać zdrowie i sylwetkę. Uczestnicy zajęć planują i prowadzą programy dotyczące ochrony i promocji zdrowia, a także szkolą się w zakresie diagnostyki czy analizy i interpretacji badań.
Studenci układają odpowiednio dobrane diety zarówno dla osób chorych, jak i zdrowych – w swoich działaniach uwzględniają oni m.in. cechy genetyczne pacjenta, jego styl życia, prywatne preferencje oraz możliwe nietolerancje pokarmowe czy alergie.
Uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób przeprowadzać wywiad żywieniowy, udzielać porady indywidualne i grupowe, obsługiwać i wykorzystywać narzędzia specjalistyczne czy sporządzać określone potrawy. Dietetycy planują i wdrażają odpowiednie postępowania żywieniowe w celu zapobiegania chorobom dietozależnym i ich leczenia.
Umiejętności, które mają absolwenci dietetyki:
-
opracowują indywidualny program dietetyczny dla klientów chcących utrzymać zdrowie i sylwetkę
-
planują i prowadzą programy dotyczące ochrony i promocji zdrowia
-
diagnozują pacjenta, poprawnie interpretują i analizują wyniki badań
-
przeprowadzają wywiad żywieniowy
-
udzielają indywidualnych i grupowych porad dietetycznych
-
obsługują i wykorzystują narzędzia specjalistyczne
-
sporządzają określone potrawy
-
planują i wdrażają postępowania żywieniowe w celu zapobiegania chorobom dietozależnym
2. Poziom i forma studiów
1. Poziom:
2. Forma:
Studia w Gdańsku na kierunku dietetyka realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia przewidują 2 lata nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Stacjonarni studenci mogą liczyć na profesjonalne warunki do nauki. Studia stacjonarne pozwalają studentom pracować nie tylko w specjalistycznie wyposażonych salach, ale również pod okiem doświadczonych ekspertów. Stacjonarna nauka na studiach dziennych może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci bez problemu mogą połączyć możliwość studiowania z pracą na pełnym etacie lub rozwijaniem własnych zainteresowań Ograniczony kontakt z prowadzącymi zajęcia może wymagać od studentów zdolności do samodzielnej pracy oraz aktywnego udziału w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Studenci dietetyki poznają biochemiczne i fizyczne podstawy budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała. Program tego kierunku przewiduje liczne przedmioty poświęcone medycznym i produkcyjnym aspektom dietetyki. Studenci badają wpływ określonych produktów żywnościowych na zdrowie, wygląd i kondycję człowieka. Ponadto przygotowują się do prowadzenia działań m.in. doradczych i marketingowych w zakresie promocji zdrowia.
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
genetyka
-
chemia żywności
-
anatomia i fizjologia człowieka
-
promocja zdrowia
-
parazytologia
-
analiza i ocena jakości żywności
-
technologia potraw dietetycznych
-
marketing żywności
-
psychodietetyka
-
aktywność ruchowa w kształtowaniu sylwetki ciała
Przyszli dietetycy zdobywają w trakcie zajęć także podstawową wiedzę, która umożliwia im rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Dowiedz się więcej:
dietetyka - Gdański Uniwersytet Medyczny
dietetyka - Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
dietetyka - Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studenci dietetyki powinni być otwarci i komunikatywni. Dobrze, by kandydaci na ten kierunek wykazywali się wyrozumiałością i cierpliwością. W pracy dietetyka niezbędna jest umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji zawodowych. Specjaliści tej dziedziny muszą być odpowiedzialni i zorganizowani. W studiowaniu dietetyki przydatne będzie zainteresowanie naukami przyrodniczymi.
Kandydaci na dietetykę powinni lubić gotować, a także pracować z ludźmi. W zależności od tego, jakie problemy żywieniowe przyszli specjaliści będą chcieli rozwiązywać, powinni być oni odporni na stres i przygotowani na prowadzenie współpracy z osobami chorymi lub cierpiącymi. Studentom dietetyki przydadzą się także zdolności informatyczne i analityczne.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek dietetyka:
-
otwartość, komunikatywność
-
wyrozumiałość, cierpliwość
-
umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji zawodowych
-
odpowiedzialność, zorganizowanie
-
zainteresowanie naukami przyrodniczymi
-
zamiłowanie do gotowania i pracy z ludźmi
-
odporność na stres, umiejętność pracy w trudnych warunkach.
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
DIETETYKA - ważne informacje
dietetyka studia
dietetyka studia online
studia medyczne w Trójmieście
studia medyczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia