Studia na kierunku zdrowie publiczne dają swoim absolwentom bardzo dużo możliwości zawodowego rozwoju. Osoby, które decydują się na naukę o tym profilu, muszą jednak pamiętać, że ich praca będzie dynamiczna, zmienna i bardzo intensywna. Dziś niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka chorób, co w praktyce oznacza, że nieustannie potrzebni są nowi specjaliści, którzy w sposób świadomy i zrównoważony będą nam o tym przypominać.
Uczelnie w Warszawie kształcą najlepszych specjalistów do spraw zdrowia publicznego, którzy przygotowani są do rozpoczęcia pracy w jednostkach takich jak:
-
stacje sanitarno-epidemiologiczne;
-
biura polityki zdrowotnej;
-
zakłady opiekuńczo-lecznicze;
-
domy pomocy społecznej;
-
instytucje zajmujące się ochroną środowiska;
-
organy państwowe;
-
międzynarodowe organizacje prozdrowotne;
-
fundacje itd.
To, jak przebiegać będzie kariera absolwentów studiów na kierunku zdrowie publiczne ma bardzo indywidualny wymiar i wiąże się z jednostkowymi zainteresowaniami danego absolwenta. Część osób świetnie odnajdzie się w strukturach organizacyjnych, które wymagać będą doskonałej znajomości prawa, czy nawet zarządzania personelem medycznym.
Z kolei część absolwentów może czuć powołanie do pracy w roli edukatorów. To właśnie absolwenci studiów na kierunku zdrowie publiczne mogą być inicjatorami spotkań, warsztatów, prelekcji, wykładów, których celem będzie zwiększenie świadomości społecznej o profilaktyce zdrowotnej i wczesnym leczeniu różnego rodzaju chorób.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów zdrowie publiczne
Będąc absolwentem kierunku studiów Zdrowie publiczne w Warszawie, będziesz mieć przed sobą wiele możliwości zawodowych. Niektórzy studenci decydują się na pozostanie na uczelni, jednak większość szuka zatrudnienia m.in. w biurach polityki zdrowotnej, fundacjach, instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, domach pomocy społecznej, międzynarodowych organizacjach zdrowotnych, a także w firmach ubezpieczeniowych. Absolwenci najczęściej decydują się na takie zawody jak m.in. doradca ubezpieczeniowy oraz specjalista do spraw zdrowia publicznego. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?
Doradca ubezpieczeniowy
Absolwenci Zdrowia publicznego mogą podjąć zatrudnienie na stanowisku doradcy ubezpieczeniowego. Czym się zajmują? Doradca ubezpieczeniowy najczęściej odpowiada za kontakt z klientem, a także doradzenie mu najkorzystniejszego pakietu ubezpieczeniowego, który najlepiej spełnia potrzeby klienta. Do innych obowiązków dorady ubezpieczeniowego możemy również zaliczyć utrzymywanie kontaktu z klientem, poprzez polecanie nowych ofert, a także przedłużanie umów. Mediana zarobków doradcy ubezpieczeniowego wynosi około 4640 zł brutto miesięcznie.
Specjalista do spraw zdrowia publicznego
Po ukończeniu studiów na kierunku Zdrowie publiczne absolwenci mogą również podjąć zatrudnienie jako specjaliści do spraw zdrowia publicznego. Specjalista do spraw zdrowia publicznego odpowiada m.in. za promowanie zdrowego trybu życia, a także zachowań prozdrowotnych. Do jego zadań możemy zaliczyć np. prowadzenie szkoleń na temat odżywiania, a także profilaktyki. Mediana zarobków specjalisty do spraw zdrowia publicznego wynosi około 4300 zł brutto miesięcznie.
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.