Współcześnie, bardzo łatwo można dostrzec postępujący kult ciała oraz dużą popularność zdrowego trybu życia. Nieustannie wzrasta świadomość konsumentów, którzy coraz częściej podejmują racjonalne decyzje żywieniowe i zwracają uwagę na skład, pochodzenie i wartości odżywcze danego produktu spożywczego. W związku z tego typu tendencjami panującymi w dzisiejszym świecie, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu dietetyki i żywności, którzy posiadaliby wszechstronną wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, chemicznych i innych powiązanych z szeroką branżą spożywczą.
Idealnymi kandydatami na kierunek dietetyka w Krakowie będą osoby, które interesują się zasadami zdrowego żywienia i chciałyby związać z tym swoją przyszłość zawodową. Jeżeli dodatkowo chciałbyś rozwijać swoją wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych, biologicznych i chemicznych to studia te będą dla ciebie odpowiednim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku dietetykaw Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Program studiów został w pełni dopasowany do realiów współczesnego świata, a jego interdyscyplinarna forma sprawia, że studenci mogą rozwijać się na kilku polach jednocześnie i zdobyć wiedzę z zakresu wielu ciekawych zagadnień.
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
fizyka
-
biochemia
-
mikrobiologia
-
chemia żywności
-
dietetyka pediatryczna
-
fizjologia człowieka
-
higiena produkcji potraw i żywienia
-
systemy zarządzania jakością żywności
oraz wiele innych. Oprócz zajęć obligatoryjnych w ofercie kształcenia będzie dostępny szeroki wachlarz przedmiotów fakultatywnych, dzięki którym będziesz mógł pogłębić swoje zainteresowania i wiedzę.
Co więcej, wszyscy chętni będą mogli skorzystać z możliwości atrakcyjnych wymian studenckich, praktyk zagranicznych czy dostępnych kół naukowych. Ponadto, w czasie kursu będziesz miał możliwość pogłębienia swoich zdolności językowych, co niewątpliwie zaprocentuje w twoim życiu zawodowym i zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w szpitalach, poradniach, domach opieki, zakładach żywienia zbiorowego i innych tego typu instytucjach. Łączny wymiar praktyk wynosi sześćset godzin i jest podzielony na trzy etapy. Te i wszystkie inne przydatne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni.
Jakie są ceny studiów na kierunku dietetyka w Krakowie
Wszyscy studenci, którzy zdecydują się na realizacje studiów w trybie niestacjonarnym muszą pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat, których wysokość może się różnic w zależności od uczelni. Czesne, czyli opłata pobierania za możliwość nauki, może się zmieniać w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, niezależnych od uczelni.
Dlatego niezwykle ważne jest, abyś przed przystąpieniem do procesu rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat oraz wszystkimi aktualnymi informacjami powiązanymi z tym zagadnieniem. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej uczelni. Studenci często mogą liczyć także na szeroki wachlarz różnorodnych zniżek, promocji i możliwości płatności ratalnej.
Dietetyka w Krakowie - ceny:
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 9000 zł
-
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia – od 7300 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku dietetyka w Krakowie
Uczelnie na których można studiować kierunek dietetyka niestacjonarnie w Krakowie:
Limity miejsc
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a o przyjęciu kandydatów decydują wyniki postępowania kwalifikacyjnego, w ramach którego tworzone są listy rankingowe. Kierunek dietetyka w Poznaniu w uczelni publicznej można studiować niestacjonarnie tylko w ramach studiów II stopnia. Niestacjonarne studia I stopnia na dietetyce można podjąć tylko w prywatnej szkole wyższej.
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Uczelnie samodzielnie decydują o tym, kiedy poinformują kandydatów o decyzji w sprawie przyjęcia lub odrzucenia ich aplikacji na wybrane kierunki studiów. Najważniejsze informacje umieszczane są zazwyczaj w określonych systemach rekrutacyjnych, dzięki czemu kandydaci mogą poznać szczegóły dotyczące kolejnych etapów rekrutacji.
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne II stopnia (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kandydaci na kierunek dietetyka wśród podstawowej dokumentacji wymaganej przez uczelnię powinni zawrzeć także wyniki określonych badań lekarskich, wystawionych przez lekarza medycyny pracy, świadczących o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów na tym kierunku. Pełny zestaw dokumentów rekrutacyjnych można dostarczać najczęściej osobiście do siedziby uczelni. Niektóre szkoły wyższe umożliwiają przekazanie dokumentów za pośrednictwem upoważnionych do tego osób trzecich.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składać można w terminie ustalonym przez wybraną szkołę wyższą. Najczęściej etap ten rozpoczyna się niedługo po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego i trwa kilka dni. Warto przygotować wcześniej niezbędną dokumentacją, ponieważ spóźnienie lub dostarczenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)