Kierunek lekarski (medycyna) to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Gdańsku. Studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i umiejętności praktycznych, np. poprzez praktyki zawodowe czy zajęcia w formie ćwiczeń i laboratoriów.
Kierunki studiów w Gdańsku takie jak Kierunek lekarski (medycyna) dają studentom możliwość uczestnictwa w zajęciach odbywających się nie tylko na uczelni, ale również w klinikach lub odziałach szpitalnych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na Kierunku lekarskim (medycyna) możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Kierunek lekarski (medycyna) umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. anatomii, histologii, embriologii, naukowych podstaw medycyny, genetyki czy immunologii. Program studiów zakłada też, że studenci zapoznają się z zagadnieniami z zakresu np. nauk behawioralnych i społecznych takich jak socjologia medycyny, historia medycyny czy psychologia lekarska oraz prawnych i organizacyjnych aspektów medycyny.
Studenci tego kierunku mogą również zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie nauk klinicznych niezabiegowych, np. pediatrii, chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, psychiatrii czy rehabilitacji oraz zabiegowych, np. chirurgii ogólnej i anestezjologii. Na ostatnim roku studenci uczestniczą w praktycznym nauczaniu klinicznym, które obejmuje zajęcia z zakresu m.in. interny, chirurgii, ginekologii i położnictwa oraz medycyny ratunkowej.
W toku studiów realizowane są również kursy fakultatywne, z zakresu np. neurobiologii, cytobiologii medycznej, psychoanalizy czy dyscyplin klinicznych. Studenci mają również możliwość zdobycia umiejętności w zakresie pomocy doraźnej i ambulatoryjnej, intensywnej terapii czy opieki nad chorym.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Gdańsku na Kierunku lekarskim (medycyna): etyka i deontologia, bezpieczeństwo pacjenta, medycyna nuklearna.