Bioinformatyka i biologia systemów studia Warszawa 2024 | woj. mazowieckie
Studia na kierunku Bioinformatyka i biologia systemów w Warszawieto studialicencjackie lub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia)i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym).
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Studia w Warszawie 2024/2025 na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możesz podjąćna 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW).
Opis kierunku
Bioinformatyka i biologia systemów to studia w Warszawie dla osób, które chciałyby otrzymać wykształcenie z pogranicza pozornie różnych dyscyplin ścisłych. Dlaczego pozornie? Dziś bowiem najnowsze zdobycze informatyczne znajdują wykorzystanie także w rozwoju innych nauk, a w tym – biologii. Program kształcenia przewiduje naukę np. analiz matematycznych, zagadnień związanych z algebrą, mechaniką kwantową, ekologią, a także teorią gier.Studenci otrzymują nie tylko rozległe wykształcenie teoretyczne, lecz także uczą się korzystania z nowatorskich metod i narzędzi wspierających między innymi codzienną pracę laboratoryjną, która dzięki nowym technologiom może być znacznie bardziej precyzyjna!
Praca po studiach
Absolwent bioinformatyki i biologii systemów programuje w językach skryptowych i obiektowych, konstruuje algorytmy i posługuje się zaawansowanymi strukturami danych i analizuje dane pochodzące z technologii wielkoskalowych. Po zakończeniu kształcenia może liczyć między innymi na zatrudnienie w ośrodkach badawczych, laboratoriach czy w przemyśle, piastując stanowiska takie jak np. bioinformatyk badawczy, analityk danych, inżynier oprogramowania czy konsultant bioinformatyczny. Inżynierowie tej dziedziny znajdują pracę także w przedsiębiorstwach biotechnologicznych, firmach konsultingowych, a także na uczelniach wyższych.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie?
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie mają profil ścisły, przez co szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych dostają wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, to swoje przygotowania do egzaminów maturalnych powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie.
Wśród zdawanych przez ciebie przedmiotów powinny się znaleźć obligatoryjnie: matematyka, biologia, czy nawet informatyka, chemia lub fizyka. Pamiętaj o tym, wybrane przedmioty zdawać na poziomie rozszerzonym, ponieważ to realnie zwiększy twoje szanse na rozpoczęcie wymarzonych studiów!
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU BIOINFORMATYKA I BIOLOGIA SYSTEMÓW?
Dziś każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że współczesny rozwój nauk biologicznych i medycznych nie byłby możliwy bez aktywnego wykorzystania zdobyczy informatycznych. Połączenie tych nauk daje szansę kompleksowego rozwoju, dzięki któremu możemy korzystać z najnowszych zdobyczy technologicznych w ochronie naszego zdrowia. Bioinformatyka jest to bowiem nauka, zajmująca się gromadzeniem, analizą i weryfikacją informacji biologicznych. Ta krótka i zarazem skomplikowana definicja nie mówi zbyt wiele, ale to w niej zawarte są perspektywy rozwoju kolejnych dziesięcioleci.
Z kolei biologia systemów zajmuje się systematyzowaniem informacji biologicznych. Połączenie tych dwóch nauk tworzy innowacyjne i przyszłościowe studia dla pasjonatów nauk ścisłych. Jeśli jesteś osobą, która nie boi się intelektualnych wyzwań, uwielbiasz przedmioty ścisłe i pasjonuje cię praca w laboratoriach, to studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów będą dla ciebie stworzone.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (licencjackie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
Studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Studia w Warszawie na kierunku bioinformatyka i biologia systemów możesz rozpocząć na Uniwersytecie Warszawskim. Ten profil kształcenia nie znajduje się w ofercie każdego ośrodka akademickiego, ponieważ wymaga on rzetelnych przygotowań do prowadzenia zajęć także ze strony uczelni. Jeśli wybierzesz jednak te studia, możesz mieć pewność, że nad twoim wykształceniem czuwać będą najlepsi profesjonaliści, dzięki którym rozwiniesz się w jednej z najbardziej przyszłościowych dziedzin w obrębie nauk biologicznych i medycznych.
Kierunki studiów takie jak bioinformatyka i biologia systemów muszą mieć przemyślany program kształcenia, dzięki któremu studenci zdobywać będą rzetelną wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Musisz mieć świadomość, że twoje pierwsze semestry nauki oscylować będą wokół takich zagadnień jak nauki:
biologiczne
matematyczne
fizyczne
Czas twojego kształcenia obejmować będzie przede wszystkim: programowanie, czy konstruowanie rozbudowanych algorytmów.
Uczelnie w Warszawie - kierunek bioinformatyka i biologia systemów:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie?
Studia na kierunku Bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3 lata
licencjat
studia II stopnia
2 lata
magister
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU BIOINFORMATYKA I BIOLOGIA SYSTEMÓW?
Młodzi ludzie wybierają takie kierunki studiów, dzięki którym dostaną szansę na znalezienie dobrej pracy, odzwierciedlającej poziom ich wykształcenia. Uczelnie w Warszawie starają się przygotowywać ofertę kształcenia w pełni realizującą te oczekiwania. Tym bardziej studia na kierunku bioinformatyka i biologia systemów wydają się atrakcyjne, ponieważ oferują bardzo konkretny profil dydaktyczny. Absolwenci tego kierunku mogą mieć niemal pewność, że czeka na nich praca w najlepszych laboratoriach i jednostkach badawczych.
Jeżeli zdecydujesz się na ukończenie tego kierunku studiów, to będziesz mógł ubiegać się również o zatrudnienie jako specjalista w zakresie metod bioinformatycznych w firmach sektora prywatnego, które zajmują się przykładowo:
wytwórstwem medycznym
rolnictwem
Jako absolwent tego kierunku studiów doceniany będziesz w instytucjach, które działają także na rynku międzynarodowym.
Gdzie studiować na kierunku bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Warszawskim.
Uczelnie na których można studiować kierunek bioinformatyka i biologia systemów w Warszawie
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Wymagane przedmioty: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.
Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.
40-659 Katowice,
Budynki A i B - ul. Harcerzy Września 1939 3https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT0khD9RMEUcRvVnU_vVFhY8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/117b5-gwsh-katowice.jpgAkademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu