Współcześnie, w dobie podejmowania współpracy międzynarodowej, globalizacji i przenikania się różnorodnych kultur, znajomość języków obcych stała się niezwykle ważną i pożądaną przez pracodawców, umiejętnością. Nic więc dziwnego, że studia filologiczne nieprzerwanie od wielu lat zajmują czołowe miejsca w rankingu najpopularniejszych kierunków. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest germanistyka, która umożliwia zapoznanie się nie tylko z zawiłościami języka niemieckiego, ale także z kulturą i historią naszych zachodnich sąsiadów.
Idealnymi kandydatami na studia filologiczne w Poznaniu będą osoby zainteresowane naukami humanistycznymi, a także literaturą, historią, kulturą i obyczajami innych krajów. Jeżeli dodatkowo masz duże zdolności językowe i chciałbyś rozwijać swoją wiedzę i umiejętności z tego obszaru, to kierunek germanistyka w Poznaniu będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia germańska w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Jako że studia filologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, to uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie ich do swojej oferty kształcenia. Obecnie, filologię germańską, zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu, możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Program studiów na germanistyce, oscyluje głównie wokół treści związanych z naukami humanistycznymi, społecznymi czy kulturowymi, dzięki czemu będziesz miał okazję rozwinąć się na kilku polach jednocześnie.
Przede wszystkim, w trakcie studiów skupisz się na nauce języka, którego opanowanie na wysokim poziomie jest niezbędne do zdobywania dalszej wiedzy. Na zajęciach z praktycznej nauki języka, zdobędziesz umiejętności z zakresu gramatyki, rozumienia ze słuchu, pisania oraz czytania ze zrozumieniem. W siatce zajęć znajdą się także inne interesujące przedmioty, między innymi:
-
historia literatury niemieckiej
-
fonetyka i fonologia
-
morfologia
-
historia języka
-
oraz wiele innych
Ponadto, studenci będą mieli szansę wyboru jednej z dostępnych specjalizacji, do których należą: ścieżka translatorska, komunikacja międzykulturowa oraz języki specjalistyczne i translatoryka. Jako student, nauczysz się także dodatkowego języka obcego, co znacznie zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę.