Studia na kierunku nawigacja – studia wojskowe dostarczają informacji z zakresu lotnictwa. Pozwalają także rozwijać studentom umiejętności praktyczne, nauczają procesów nawigacyjnych, zarządzania ruchem powietrznym czy organizowania przepływu ruchu lotniczego. Poza tym w ramach kształcenia student ma możliwość poznania obsługi specjalistycznych narzędzi wykorzystywanych do nawigowania.
W trakcie całego procesu nauki studenci wybierają jedną z dostępnych specjalności kształcenia, m.in.:
-
Użytkowanie okrętowych systemów pokładowych,
-
Kontrola ruchu lotniczego,
-
Nawigator naprowadzania,
-
Nawigator statku powietrznego.
Uczelnie w Lublinie w ramach kierunku nawigacja – studia wojskowe oferują kształcenie z zakresu nowoczesnych technik nawigacyjnych z zastosowaniem systemów i metod nawigowania satelitarnego.
Zajęcia praktyczne i teoretyczne częściowo są prowadzone jako szkolenie na symulatorach w ośrodkach Uczelni. Są one wyposażone w najnowsze symulatory lotów, kontrolowania ruchu lotniczego oraz nawigowania samolotów bojowych. Poza tym studenci mogą realizować praktyki w jednostkach wojskowych. Mają do wyboru stanowiska operacyjne kontrolera ruchu lotniczego czy nawigatora statków powietrznych.
Kierunki studiów w Lublinie, do których zalicza nawigację – studia wojskowe, realizują proces dydaktyczny w ramach szkolenia wojskowego. Ma to na celu przekazanie studentom cennych informacji z zakresu nauk humanistycznych, podstaw nauk wojskowych związanych z istotą, prawidłowością i problemami funkcjonowania oficerów w jednostkach wojskowych w warunkach pokoju, zagrożenia czy wojny.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku nawigacja – studia wojskowe możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
-
Studia II stopnia (magisterskie),
-
Jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci studiów na kierunku nawigacja – studia wojskowe, zyskują takie umiejętności i kompetencje, jak np. z zakresu:
-
nauk z zakresu techniki,
-
prawnych i ekonomicznych uwarunkowań działania gospodarki krajowej i międzynarodowej,
-
budowy maszyn, wytrzymałości materiałów,
-
grafiki inżynierskiej.
Efektem kształcenia jest nabycie przez absolwenta umiejętności rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania kłopotów, jakie wynikają z pełnienia funkcji dowodzenia pododdziałem. W przypadku wyboru przez studenta specjalności nawigator naprowadzania, ma on możliwość zyskania szerokiej wiedzy z pogranicza teorii podstaw nawigacji, konstrukcji i pracy systemów dowodzenia.
Absolwenci specjalności ruchu lotniczego mogą z kolei poszczycić się wiedzą dotyczącą zarządzania przestrzenią powietrzną, organizacji i zasad przepływu ruchu lotniczego czy umiejętnościami zastosowania systemów i urządzeń radiolokacyjnych.
Wybierając specjalność nawigator statku powietrznego, absolwent może z kolei zyskać wiedzę w zakresie nawigowania, przepisów lotniczych i umiejętności pozwalających na bezpieczne zastosowanie statku powietrznego.