Historia i kultura Żydów - Warszawa

Historia i kultura Żydów - Warszawa

Studia na kierunku historia i kultura żydów w Warszawie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Warszawski

Historia i kultura żydów stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne

20.11.2024

Historia i kultura Żydów studia Warszawa - 2025 | woj. mazowieckie

Studia na kierunku historia i kultura Żydów to studia licencjackie i magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć stacjonarnie.

Historia i kultura Żydów - Warszawa
Studia na kierunku historia i kultura żydów w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

 

Opis kierunku

W ramach studiów na kierunku historia i kultura Żydów uczestnicy poznają dzieje i kulturę Żydów środkowoeuropejskich – w szczególności polskich. Realizują zajęcia teoretyczne oraz praktyki zawodowe, które ułatwiają im rozpoczęcie późniejszej pracy.

 

Praca po studiach

Studia w Warszawie na kierunku historia i kultura Żydów kształcą absolwentów, którzy są gotowi do podjęcia pracy w różnych instytucjach – ośrodkach badawczych, muzeach, wydawnictwach czy szkołach, których celem jest badanie i upowszechnianie wiedzy o historii oraz kulturze Żydów.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia w Warszawie na kierunku historia i kultura Żydów w przypadku I stopnia, przeznaczona  jest dla osób, które uzyskały pozytywny wynik egzaminu maturalnego z takich przedmiotów, jak np.:

  • język polski,
  • historia,
  • język angielski lub inny nowożytny,
  • filozofia,
  • matematyka,
  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • historia sztuki,
  • historia muzyki,
  • informatyka,
  • WOS.

Kierunki studiów w Warszawie, do których należy historia i kultura Żydów, w ramach rekrutacji  na II stopień, nie przewiduje konieczności ukończenia przez kandydata studiów judaistycznych pierwszego stopnia. W przypadku kandydatów, którzy ich nie ukończyli, wymagane jest uzupełnienie poszczególnych przedmiotów przewidzianych w programie studiów licencjackich.

 * Uczelnie mają określone wymagania rekrutacyjne, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW?

Studia w ramach kształcenia na kierunku historia i kultura Żydów to kształcenie o charakterze historycznym. Ich celem jest prezentowanie treści w zakresie dziejów i kultury Żydów w środkowej Europie – a w szczególności w Polsce.

Uczelnie w Warszawie  na kierunku historia i kultura Żydów przygotowały autorski program kształcenia, który obejmuje seminaria (historia Żydów, literatury żydowskiej czy metodologia badań judaistycznych), zajęcia źródłoznawcze o charakterze propedeutycznym (źródła ważne dla danych okresów dziejów Żydów lub obszarów duchowości).

W ramach zajęć uczestnicy zapoznają się z istniejącymi źródłami rękopiśmiennymi, wydawnictwami źródłowymi i dostępnymi pomocami naukowymi, które mogą wykorzystać przy pisaniu swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Studenci mają także do wyboru zajęcia uzupełniające w zakresie nauk pomocniczych (paleografia, neografia), zajęć językowych (łacina, języki żydowskie) czy przedmiotów metodologicznych. Dzięki tak dużej różnorodności programu kształcenia każdy uczestnik może go dopasować do swoich zainteresowań.

W siatce zajęć dydaktycznych uwzględniono także problemy historii oraz kultury żydowskiej, które obejmują przedmioty interdyscyplinarne związane z tematyką żydowską – antysemityzm, tożsamość żydowska czy zagłada i pamięć.

Studenci biorą udział również w warsztatach zawodowych, które zapoznają ich z praktycznym zastosowaniem wiedzy judaistycznej w różnych dziedzinach zawodowych. Odwiedzają archiwa, muzea, placówki kultury, dzięki czemu mogą poznać sposoby funkcjonowania tych instytucji.

W ramach roku akademickiego słuchacze zapoznają się także z podstawowymi informacjami na temat nurtów i ośrodków badań żydowskich. Poznają dzieje Żydów w kolejnych epokach – od czasów starożytnych, aż do współczesności.

Wszystkie wykłady bazują na najnowszym stanie badań oraz zachęcają studentów do podjęcia wspólnej dyskusji. Ważną częścią programu zajęć, są także praktyki terenowe w formie objazdów naukowych. Słuchacze poznają zabytki materialne związane bezpośrednio z kulturą i historią Żydów. Odwiedzają synagogi, cmentarze żydowskie, osiedla w nieżydowskim otoczeniu.

Na pierwszym oraz drugim roku studiów I stopnia studenci przygotowują prace roczne. Stanowią efekt samodzielnego analizowania materiałów źródłowych i mają charakter badawczy.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku historia i kultura Żydów możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia licencjackie,
  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Studia na kierunku historia i kultura Żydów kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się obszerną wiedzą i umiejętnościami w zakresie interdyscyplinarnego warsztatu badawczego. Potrafią wyszukiwać, gromadzić, selekcjonować oraz dokonywać krytycznej oceny informacji.

Poznają języki żydowskie – hebrajski i jidysz. Znają także źródła stosowane w badaniach nad wybranymi epokami czy obszarem związanych z historią czy kulturą żydowską.

Uczelnie w Warszawie - kierunek historia i kultura żydów:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warszawski (Wydział Historii UW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW?

Studia na kierunku historia i kultura Żydów trwają 3 lata (studia licencjackie) oraz 2 lata (studia magisterskie).

Historia i kultura żydów w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU HISTORIA I KULTURA ŻYDÓW

Studia realizowane w ramach kierunku historia i kultura Żydów umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w różnych instytucjach – ośrodki badawcze, muzea. Odnajdą się także w różnych wydawnictwach, archiwach, szkołach oraz organizacjach społecznych, których celem jest badanie i upowszechnianie informacji o historii i kulturze Żydów.

Absolwenci dzięki zdobytej wiedzy i kompetencjom, mogą także rozwijać swoje pasje w branży edukacyjnej oraz turystycznej.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku historia i kultura Żydów

  • archiwum,
  • ośrodek badawczy,
  • muzeum,
  • szkoła,
  • wydawnictwo,
  • organizacja społeczna.

Kształcenie prowadzone w ramach kierunku historia i kultura Żydów stanowią międzynarodową dyscyplinę kształcenia. W ramach roku akademickiego uczestnicy mogą realizować wyjazdy do ośrodków edukacyjnych w Europie czy USA. Są to różnego rodzaju kursy językowe czy szkoły letnie.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Historia i kultura żydów Warszawa studia i stopnia

Historia i kultura żydów Warszawa studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Historia i kultura żydów Warszawa studia stacjonarne

Historia i kultura żydów w Warszawie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować