Fizyka to nauka przyrodnicza, która na szeroką skalę zajmuje się badaniem właściwości oraz przemian materii i energii, a także ich wzajemnych oddziaływań. Osiągnięcia fizyki są powszechnie wykorzystywanych w różnorodnych gałęziach przemysłu, między innymi w medycynie. Jako że branża medyczna nieustannie się rozwija, doskonali i wprowadza innowacyjne rozwiązania, to wciąż rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wszechstronne wykształcenie medyczne i fizyczne, które potrafiliby zastosować w pracy zawodowej. Odpowiedzią na tego typu tendencje jest kierunek fizyka medyczna w Poznaniu.
Osoby, które zdecydują się aplikować na studia medyczne powinny spełnić kilka warunków. Dużym atutem będzie przejawianie zainteresowania naukami ścisłymi, biologicznymi, chemicznymi i medycznymi. Jeżeli dodatkowo pasjonujesz się najnowszymi osiągnięciami fizyki, to koniecznie weź udział w rekrutacji na ten kierunek!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku fizyka medyczna możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku fizyka medyczna w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swoich ofert kształcenia, studiów medycznych. Obecnie kierunek fizyka medyczna, zarówno na pierwszym jak i drugim stopniu, można realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Jeżeli zależy Ci na zdobyciu wszechstronnego wykształcenia, to ta uczelnia będzie dla Ciebie idealnym wyborem.
Program studiów na kierunku fizyka medyczna wyróżnia się dużą interdyscyplinarnością. Tematyka oscyluje głównie wokół nauk medycznych, fizycznych, biologicznych, chemicznych czy technicznych,dzięki czemu studenci mogą rozwijać się na kilku polach jednocześnie. W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
wstęp do fizyki medycznej
-
dozymetria
-
elektronika
-
biochemia
-
fizyka procesów biologicznych
Oprócz wiedzy teoretycznej, studenci będą mieli okazję zdobyć cenne umiejętności praktyczne, szczególnie podczas zajęć klinicznych odbywających się w specjalistycznych szpitalach i w Centrum Onkologii.