Studia na kierunku praca socjalna w Łodzi możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.
Studia na kierunku Praca socjalna w Łodzito studia licencjackielub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia)i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjatalubmagistra.
Studia na kierunku praca socjalna w Łodzi
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Wykluczenie społeczne spotyka nadal wielu ludzi – pracownicy socjalni pomagają na co dzień takim osobom. Studia pozwalają na zdobycie kompetencji, związanych m.in. z diagnozowaniem sytuacji potrzebujących oraz wykorzystywaniem odpowiednich metod interwencji socjalnej. Dzięki zajęciom można rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne, niezbędne do pracy z wykluczonymi np. pracę zespołową, czy nawiązywanie relacji.
Absolwenci mogą sprawdzić swoje umiejętności, zatrudniając się w ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, czy schroniskach dla nieletnich. Zdobyte wykształcenie pozwala również na pracę w ośrodkach interwencji kryzysowej czy organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem problemów wykluczenia społecznego.
Uczelnie
Studia w Łodzi 2025/2026 na kierunku praca socjalna możesz podjąć na 1 uczelni publicznej - Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych - Wyższej Szkole Infomatyki i Umiejętności w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym(zaocznym) lub online.
Specjalności
Współczesne studia z pracy sojalnej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek praca socjalna w Łodzi?
Kierunki studiów w Łodzi takie jak praca socjalna wzbudzają duże zainteresowanie wśród osób, które chcą połączyć zainteresowania humanistyczne z ekonomiczną praktyką. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, warto zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku praca socjalna najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
język polski
historia
język obcy
WOS
Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. Do wyboru masz takie przedmioty jak: język obcy nowożytny, język polski, wiedza o społeczeństwie, historia. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Twoim powołaniem jest niesienie pomocy społecznej? Bieda, bezrobocie, patologie społeczne spędzają Ci sen z powiek? Pragniesz pomagać ludziom w walce z uzależnieniami, dawać im wsparcie w obliczu starości czy niepełnosprawności? Interdyscyplinarny kierunek praca socjalna w Łodzi zagwarantuje Ci wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki, ekonomii, prawa, a także da Ci niezbędne narzędzia do pracy z jednostkami i rodzinami zagrożonymi wykluczeniem i wykluczonymi społecznie.
Idealni kandydaci na studia humanistyczne w ramach pracy socjalnej nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów społeczno-ekonomicznych. Kandydaci powinni mieć poczucie życiowej misji i powinni nieść pomoc innym ludziom. Jeśli jesteś osobą komunikatywną i empatyczną, tego typu studia w Łodzi są właśnie dla Ciebie.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku praca socjalna możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (licencjackie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
studia niestacjonarne
online
2. Program studiów i przedmioty
Uczelnie w Łodzi dbają o najwyższy poziom kształcenia i oferują bardzo wiele kierunków studiów, które gwarantują odpowiednie wykształcenie dla potrzeb aktualnego rynku pracy.
W programie studiów na kierunku praca socjalna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
projekt socjalny
teorie pracy socjalnej
kliniczna praca socjalna
makropraktyka społeczna interwencja kryzysowa w pracy socjalnej
problemy społeczne w różnych perspektywach teoretycznych
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku Praca socjalna w Łodzi?
Studia na kierunku Praca socjalna w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Praca socjalna w Łodzi - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3 lata
licencjat
studia II stopnia
2 lata
magister
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU PRACA SOCJALNA?
Studia w Łodzi na kierunku praca socjalna przygotowują do pracy w:
ośrodkach interwencji kryzysowej
w instytucjach ekonomii społecznej
w organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem problemów wykluczenia społecznego
w prywatnych firmach świadczących usługi społeczne
w ośrodkach wsparcia (środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach pomocy, placówkach dla bezdomnych i uzależnionych, ośrodkach opiekuńczych)
w sektorze usług społecznych (w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, placówkach służby zdrowia, placówkach penitencjarnych, schroniskach dla nieletnich)
Absolwenci zatrudniani są w pogotowiach opiekuńczych, hospicjach, w instytucjach pozarządowych, w sądach cywilnych i rodzinnych, w korporacjach zawodowych, w ośrodkach prowadzących mediacje, w ośrodkach interwencji kryzysowej, w placówkach pomocy społecznej, w placówkach, które udzielają pomocy i wsparcia znajdującym się w kryzysie, w placówkach ochrony zdrowia.
Gdzie studiować na kierunku Praca socjalna w Łodzi?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Łódzkim oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Uczelnie na których można studiować kierunek praca socjalna w Łodzi
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu