Studia na kierunku polityka społeczna realizują treści kształcenia, które skupiają się na zagadnieniach związanych z poznawaniem oraz badaniem zjawisk i problemów społecznych w odniesieniu do aktualnych procesów politycznych i gospodarczych.
Program zajęć obejmuje interdyscyplinarny zakres nauk społecznych, prawnych, socjologicznych, ekonomicznych, psychologicznych czy komunikacji w mediach. Cały tok nauki opiera się na zasadzie Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). W efekcie program zakłada optymalne rozłożenie obciążenia studenta między kolejne etapy kształcenia.
W siatce przedmiotów uwzględniono zajęcia obejmujące tematykę wstępu do nauk o prawie, psychologii społecznej, podstaw zarządzania, statystyki i jej zastosowania, prawa pracy czy finansów publicznych. Mimo że studia mają podstawowy charakter edukacyjny z zakresu polityki społecznej, to studenci mają możliwość personalizowania ścieżki edukacyjnej poprzez wybór przedmiotów obieralnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku polityka społeczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Łodzi na kierunku polityka społeczna, przekazują słuchaczom wiedzę i umiejętności w zakresie podstawowych pojęć polityki społecznej, aksjologii czy obowiązujących rozwiązaniach instytucjonalnych.
Absolwenci znają też rodzaje źródeł finansowania czy wyróżniają się obszerną wiedzą z zakresu kategorii prawnych i politycznych. Znają więc akty prawne, które regulują działanie konkretnych elementów systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce.
Po zakończeniu kształcenia słuchacze potrafią projektować i realizować zadania polityki społecznej oraz identyfikować i rozwiązywać wiele problemów społecznych. Poza tym wiedzą, jak obserwować zjawiska ekonomiczne oraz społeczne, analizować je i wyciągać wnioski, prowadzić badania społeczne czy interpretację ich wyników
Absolwent wie również, jak aktywnie uczestniczyć w grupach, organizacjach i instytucjach, które realizują zadania z zakresu polityki społecznej. Potrafi przygotować projekty społeczne i rozstrzygać dylematy związane z pracą w polityce społecznej. Kieruje się przy tym zasadami etyki.