Kierunki studiów w Katowicach związane z tematyką astronautyki i inżynierii kosmicznej zwykle dają studentom możliwość indywidualnego dopasowania realizowanych przedmiotów do ich zainteresowań. Nie inaczej jest w przypadku kierunku aeronautics and aerospace engineering. Kształcenie prowadzone jest na kilku specjalnościach – np. metody projektowania i symulacji w inżynierii lotniczej i kosmicznej, nowoczesne technologie i materiały w inżynierii lotniczej i kosmicznej, inżynieria kosmiczna, systemy logistyczne w transporcie lotniczym czy bezzałogowe statki powietrzne.
Studenci uczą się projektowania oraz analizowania konstrukcji lotniczych i kosmicznych, w tym samolotów, helikopterów czy statków kosmicznych. Poznają zasady aerodynamiki, materiałoznawstwa i technologii produkcyjnych stosowanych w budowie tych konstrukcji. Program obejmuje także naukę systemów nawigacji, sterowania czy automatyki, jaką stosuje się w lotnictwie.
Studenci uczestniczą także w projektach badawczych i rozwojowych związanych z technologiami kosmicznymi. Mają również możliwość odbycia stażów zawodowych z uwzględnieniem stażu w ośrodkach międzynarodowych. W efekcie rozwijają swoje zainteresowania i doskonalą umiejętności, które później wykorzystają w pracy zawodowej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku aeronautics and aerospace engineering możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci mają obszerną wiedzę na temat zasad działania i projektowania statków kosmicznych, satelitów czy samolotów. Rozumieją złożoność systemów mechanicznych, elektrycznych i napędowych stosowanych w tych pojazdach.
Potrafią projektować i analizować konstrukcje lotnicze oraz kosmiczne, uwzględniając wymagania aerodynamiczne, wytrzymałościowe czy bezpieczeństwa. Stosują narzędzia CAD/ CAM oraz symulacje komputerowe do projektowania i testowania konstrukcji.
Studenci w trakcie kształcenia zdobywają również wiedzę na temat wielu różnych rodzajów silników stosowanych w lotnictwie i kosmonautyce – w tym silników odrzutowych, rakietowych czy hybrydowych. Rozumieją zasady działania tych silników i ich charakterystykę techniczną.
Absolwent zna też zasady dynamiki lotu – w tym aerodynamikę, sterowanie lotem, nawigację i stabilizację statków powietrznych. W efekcie potrafi analizować ruch statków w odmiennych warunkach atmosferycznych i kosmicznych.
Dzięki praktycznym zajęciom, które prowadzą uczelnie w Katowicach, słuchacze zdobywają też umiejętności technologiczne, które są istotne w trakcie produkcji, testowania czy obsługi systemów lotniczych i kosmicznych. Absolwent obsługuje specjalistyczny sprzęt i urządzenia używane w przemyśle lotniczym i kosmicznym.