Dyscyplina naukowa, jaką jest biologia znajduje obecnie zastosowanie w wielu różnorodnych branżach, między innymi w medycynie czy rolnictwie. Jako że w naukach biologicznych można wyodrębnić wiele pomniejszych dyscyplin, które podlegają nieustannemu rozwojowi, to specjaliści posiadający wszechstronną wiedzę i umiejętności z tego obszaru są obecnie na wagę złota. Ich kształceniem zajmuje się kierunek biologia w Gdańsku.
Kandydaci na studia przyrodnicze i biologiczne w Gdańsku powinni spełniać kilka istotnych warunków. Bardzo ważną jest przejawianie zainteresowania naukami biologicznymi, przyrodniczymi, a także ekologią czy genetyką. Dużym atutem będzie także wiedza dotycząca nowoczesnych metod badawczych stosowanych w biologii i pokrewnych dziedzinach naukowych. Jeżeli powyższy opis idealnie do Ciebie pasuje, to studia na kierunku biologia będą dla ciebie idealnym wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku biologia w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia w Gdańsku od lat cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem studentów. W ofercie gdańskich uczelni znajdziesz także szeroki wybór studiów przyrodniczych i biologicznych. Obecnie kierunek biologia możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Jeżeli zależy Ci na zdobyciu specjalistycznej wiedzy i kompleksowego wykształcenia, to ta uczelnie będzie najlepszym wyborem.
Tematyka zajęć, wykładów i warsztatów na kierunku biologia będzie oscylować głównie wokół nauk ścisłych, przyrodniczych czy biologicznych. Studenci zapoznają się z poszczególnymi dziedzinami biologi i z wykorzystywanymi w nich specjalistycznymi metodami badawczymi. W siatce zajęć przewidziano wiele interesujących przedmiotów, takich jak:
-
podstawy genetyki człowieka
-
fizjologia roślin
-
elementy genetyki bakterii
-
siedliskoznawstwo
-
wstęp do bioinformatyki
Oprócz wiedzy teoretycznej studenci będą mogli rozwinąć także kompetencje praktyczne, szczególnie podczas laboratoriów i praktyk studenckich, dzięki którym zdobędą cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.