Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku zamówienia publiczne to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej i online.
Studia w Szczecinie na kierunku zamówienia publiczne przygotowują specjalistów do skutecznego i zgodnego z przepisami prawa zarządzania procesami związanymi z zamówieniami publicznymi. Kierunek jest dedykowany osobom pracującym w administracji publicznej, sektorze prywatnym oraz organizacjach pozarządowych, które chcą zdobyć lub pogłębić wiedzę na temat realizacji zamówień publicznych w Polsce i Unii Europejskiej. Celem tych studiów jest przekazanie uczestnikom szczegółowej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie przygotowania, prowadzenia i rozliczania zamówień publicznych zgodnie z przepisami prawa. Studenci uczą się też zarządzania ryzykiem w procesie zamówień.
Absolwenci mogą pracować jako specjaliści do spraw zamówień publicznych, którzy odpowiadają za przygotowanie dokumentacji przetargowej i prowadzenie postępować zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych. Jako kierownicy działu zamówień publicznych będą zarządzać zespołem odpowiedzialnym za organizację przetargów, analizę ofert oraz wybór wykonawców.
Studia podyplomowe w Szczecinie na tym kierunku przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych – inżynierskich, licencjackich lub magisterskich.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na tym kierunku zostały zaprojektowane w taki sposób, aby połączyć solidne podstawy teoretyczne z praktycznymi aspektami realizacji zamówień publicznych w Polsce i Unii Europejskiej. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych wykładowców, praktyków i ekspertów w dziedzinie prawa, administracji i zarządzania zamówieniami publicznymi.
W trakcie wykładów omawiane są podstawy teoretyczne, przepisy prawa i procedury zamówień publicznych. Ćwiczenia praktyczne z kolei uczą przygotowywania dokumentacji przetargowej, oceny ofert i rozwiązywania problemów związanych z przetargami.
Studenci poznają proces przygotowywania zamówień publicznych, m.in. sporządzania Specyfiki Warunków Zamówień, analizy potrzeb zamawiającego czy wyboru odpowiedniego trybu postępowania przetargowego.
Studia na kierunku zamówienia publiczne, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci tworzą Specyfikację Warunków Zamówienia i opracowują ogłoszenia o zamówieniach publicznych. Interpretują i praktycznie stosują przepisy PZP oraz dyrektywy unijne. Analizują także zmiany w przepisach i ich wpływ na postępowania przetargowe.
Obsługują platformy e-zamówienia i systemów zakupowych. Wykorzystują podpis kwalifikowany oraz elektroniczną wymianę dokumentów. Zarządzają również postępowaniem przetargowym.
Monitorują zgodność procesów przetargowych z obowiązującymi przepisami. Wdrażają też zalecenia pokontrolne i rozliczają projekty współfinansowane z funduszy unijnych. Poza tym potrafią przygotowywać odwołania i odpowiedzi na protesty.
Studia na kierunku zamówienia publiczne trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci mogą pracować w różnych sektorach, gdzie zarządzanie zamówieniami publicznymi odgrywa kluczową rolę. Zdobyte kwalifikacje pozwalają na podejmowanie odpowiedzialnych stanowisk w administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, firmach prywatnych oraz międzynarodowych projektach finansowanych ze środków unijnych.
Odnajdą się w jednostkach sektora finansów publicznych lub w firmach i organizacjach prywatnych. Mogą pracować jako specjaliści do spraw zamówień publicznych, którzy przygotowują i prowadzą postępowania przetargowe.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku zamówienia publiczne
Posiadanie specjalistycznej wiedzy w tym obszarze jest szczególnie cenione na rynku pracy, zwłaszcza w dobie digitalizacji procesów zamówień publicznych oraz wzrostu zapotrzebowania na transparentność i efektywność w wydatkowaniu środków publicznych.