Skutki skoku cywilizacyjnego nie zawsze mają pozytywny wydźwięk. Dostęp do wysoce przetworzonej żywności, fast foody, cukier czyhający na każdym kroku mają niezwykle destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie. Na szczęście współczesne trendy zwracają się ku naturalności, przede wszystkim w sferze kulinarnej. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak ważną rolę spełnia zbilansowane żywienie i jakościowa ocena pokarmów, które przyjmujemy.
Osoby zajmujące się żywieniem człowieka i oceną żywności mogą występować w charakterze dietetyków, którzy wspierają ludzi na drodze do ich świadomego podejścia w jedzeniu. Teraz właściwie każdy interesuje się tym, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta, dostarczająca odpowiedniej ilości składników pokarmowych, jednak wciąż potrzeba wykwalifikowanych specjalistów z tej dziedziny, którzy dysponują rozbudowaną wiedzą. Jeżeli od zawsze fascynowały cię kulinaria, większość wolnego czasu spędzasz w kuchni na gotowaniu, masz świadomość, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta i przede wszystkim interesujesz się biologią i chemią, to studia na kierunku żywienie człowieka i ocena żywności są stworzone dla ciebie!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku żywienie człowieka i ocena żywności podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku żywienie człowieka i ocena żwyności w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od trzech i pół roku do czterech lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Program studiów na kierunku żywienie człowieka i ocena żywności przemyślany jest w ten sposób, by przyszli dietetycy dysponowali wszechstronną wiedzą z zakresu anatomii człowieka, patomorfologii, zasad zdrowego odżywiania, tak by uczynić ich profesjonalistami, którzy wzbudzają społeczne zaufanie. Podczas całego cyklu nauki studenci zetkną się z przedmiotami takimi jak:
-
anatomia i fizjologia człowieka
-
genetyka
-
mikrobiologia ogólna
-
kliniczny zarys chorób
Są to zagadnienia niezbędne, bez których kierunkowa edukacja o zasadach żywienia nie byłaby możliwa. Równolegle do tych przedmiotów prowadzone są więc zajęcia, które obejmują zakres zagadnień ściśle związanych z dietetyką. Studenci zapoznają się z zasadami żywności dietetycznej i funkcjonalnej i chemią żywności. Uczelnie w Warszawie przygotowały szeroką propozycję kształcenia o tym profilu. O tym, jaki ośrodek akademicki wybrać, dowiesz się z działu poniżej.