Niestacjonarne studia w Szczecinie powstały w odpowiedzi na potrzeby przyszłych kandydatów, którzy coraz częściej dążą do możliwie najwcześniejszego usamodzielnienia się i podjęcia pracy na pełen bądź większą część etatu. Jeśli jesteś jednym z nich lub z innych powodów chciałbyś kształcić się w trybie weekendowym, tryb niestacjonarny powinien okazać się dla ciebie najodpowiedniejszy. Jak w praktyce wygląda studiowanie zaoczne?
Studenci zobowiązują się do uczęszczania w weekendowych zjazdach, odbywających się zazwyczaj co dwa tygodnie, zgodnie z ustalonym wcześniej terminarzem, wynikającym z rozkładu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Kształcenie odbywa się w sposób kompleksowy i skoncentrowany. Jako student będziesz zdobywał kompetencje kierunkowe podczas całodziennych zajęć i wykładów, dlatego też niestacjonarne kształcenie jest przeznaczone wyłącznie dla najbardziej wytrwałych i ambitnych.
Informatyka jest nauką o szeroko rozumianych informacjach – ich gromadzeniu, przetwarzaniu i modyfikacji z użyciem technologii i metod przetwarzających owe informacje. Nie bez powodu informatyka uznawana jest za naukę przyszłości – dzięki jej dynamicznemu rozwojowi możliwe jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wykorzystywanych w rozmaitych branżach inżynierskich, medycznych, biotechnologicznych, czy społecznych. Studia na kierunku informatyka są na tyle popularne, że możliwość ich podjęcia występuje w niemal wszystkich polskich miastach akademickich, również w Szczecinie.
Dla kogo są studia na kierunku informatyka
Gdyby zapytać grupę ludzi o to, które kierunki studiów w Szczecinie są według nich najbardziej przyszłościowe i gwarantujące szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia oraz wysokie zarobki, z pewnością znaczna większość wymieniłaby informatykę. Opinię tę podziela wielu przyszłych kandydatów na studia wyższe, którzy nie wyobrażają sobie innej drogi, jak tylko tę związaną z informatyką. Mimo niewątpliwego zapotrzebowania na wyspecjalizowanych informatyków, nie każdy powinien nim zostać. Dlatego zanim aplikujesz, zastanów się, czy:
-
Wyrażasz żywe zainteresowanie naukami ścisłymi i technicznymi?
-
Cenisz sobie rozwój intelektualny w obszarach znaczących dla współczesnego przemysłu?
-
Żadna informacja o powstaniu nowych wynalazków technologicznych nie umknęła twojej uwadze?
-
Wyróżniasz się zdolnością do logicznego myślenia pod wpływem różnych czynników rozpraszających?
Jeżeli udało ci się udzielić twierdzącej odpowiedzi na wszystkie lub przynajmniej większość z powyższych pytań, to nie ulega wątpliwości, że powinieneś spróbować swojego szczęścia na studiach informatycznych. Nim zgłosisz swoją aplikację, zapoznaj się z regulaminem kształcenia, który znajdziesz na stronie internetowej uczelni.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku informatyka w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Kształcenie na studiach informatycznych ma charakter teoretycznych wykładów, podczas których studenci zyskują cenną wiedzę merytoryczną, dzięki której rozwijają zdolność do logicznego myślenia, a rozwiązywanie problemów technologicznych przychodzi im z łatwością oraz praktycznych zajęć warsztatowych, najczęściej odbywających się w pracowniach komputerowych. Są one najcenniejsze z punktu widzenia wielu przyszłych absolwentów, ponieważ oferują uzyskanie cennych kompetencji, użytecznych w przyszłym życiu zawodowym. Podczas edukacji nauczysz się programowania w kilku różnych językach, dowiesz się nieco o historii samej informatyki, a także zgłębisz tajniki matematyki dyskretnej, statystyki, a także elementów logiki matematycznej.
Czego nauczysz się na studiach
Dynamicznie rozwijający się przemysł elektroniczny, technologiczny, maszynowy oraz informatyczny wymaga od specjalistów posiadających tytuł inżyniera bieżącej aktualizacji posiadanej wiedzy i ciągłego doskonalenia umiejętności – w końcu nadążenie na zmieniającymi się trendami i powstawaniem coraz to nowych technologii wymaga zaangażowania. Studia na kierunku informatyka zapewnią ci uzyskanie solidnych podstaw pod dalszy samorozwój w tej niezwykle przyszłościowej dziedzinie.
Studiując informatykę nauczysz się kilku najważniejszych języków programowania, posiądziesz cenne umiejętności tworzenia programów, aplikacji i stron internetowych, dowiesz się w jaki sposób powstaje graficzne zaplecze multimediów i gier komputerowych, a dzięki znajomości elementów składowych komputerów i innych urządzeń elektronicznych, będziesz w stanie dokonać napraw i wymiany uszkodzonych części. Przedmioty wchodzące w skład siatki studiów informatycznych, to między innymi:
-
elementy logiki,
-
matematyka dyskretna,
-
algorytmy i struktury danych,
-
algebra liniowa z geometrią analityczną,
-
podstawy programowania,
-
struktura danych
i wiele, wiele innych.
Jakie są ceny na kierunku informatyka w Szczecinie
Informatyka w Szczecinie w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. W przypadku trybu niestacjonarnego na uczelniach publicznych i prywatnych obowiązuje czesne. Każda ze szczecińskich szkół ustala własną stawkę, a także daje studentom możliwość rozłożenia opłat na raty – z czego bardzo często korzystają studenci studiów niestacjonarnych.
Informatyka w Szczecinie - ceny:
-
Uniwersytet WSB Merito w Szczecinie: od 6276 zł
-
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 8400 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Szczecinie
Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka (niestacjonarne) w Szczecinie
Limity miejsc
Każda ze szczecińskich uczelni przewiduje określone limity miejsc na poszczególne kierunki, również dzieje się tak w przypadku informatyki w trybie niestacjonarnym.
Na jakiej podstawie wybierani są kandydaci na szczecińskie uczelnie? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
Niektóre z przedmiotów, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na informatykę w trybie niestacjonarnym w Szczecinie, to: chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, język polski oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku informatyka w Szczecinie:
-
Politechnika Morska w Szczecinie: 16
-
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 96
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Po zarejestrowaniu się na informatykę w trybie niestacjonarnym w Szczecinie kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Szczecinie?
Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na informatykę trybie niestacjonarnym w Szczecinie, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. Gdzie można znaleźć wyniki?
Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na informatykę trybie niestacjonarnym w Szczecinie będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).W systemie IRK można również znaleźć takie informacje jak, uzyskana ilość punktów, zajęte miejsce, czy nawet ilość chętnych jaka przypadała na jedno miejsce.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
-
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 6 września 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Po ogłoszeniu wyników na informatykę trybie niestacjonarnym w Szczecinie, kandydaci będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Szczecinie?
Składanie kompletu dokumentów na informatykę trybie niestacjonarnym w Szczecinie wygląda podobnie, jak na inne kierunki studiów. Kandydaci na studia musza złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a dla osób, które nie mogą się pojawić na wydziale istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu.
Kandydaci na informatykę w Szczecinie powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne. Dokumenty jakie przyszli studenci informatykę trybie niestacjonarnym muszą mieć ze sobą to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.
Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na informatykę trybie niestacjonarnym w Szczecinie muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek informatyka trybie niestacjonarnym w Szczecinie? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.
W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
-
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: od 22 sierpnia do 4 września 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia