Pedagogika studia I stopnia - Kraków

Pedagogika studia I stopnia - Kraków

Studia na kierunku pedagogika w Krakowie możesz podjąć na 4 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Pedagogika stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uczelnie, gdzie pedagogika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Pedagogika stosowana stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

14.03.2024

Pedagogika studia I stopnia (licencjackie) Kraków 2024 | woj. małopolskie

Pedagogika w Krakowie to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia można podjąć na 4 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Pedagogika studia I stopnia - Kraków
Studia na kierunku pedagogika w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Pedagogika to interdyscyplinarny kierunek studiów, który zawiera elementy nauk społecznych, socjologicznych a nawet biologicznych. Studenci tego kierunku uczą się działań opiekuńczych, resocjalizacyjnych oraz zdobywają umiejętność prowadzenia zajęć dydaktycznych. Studia mają charakter teoretyczny, ale zawierają liczne warsztaty, które pozwolą na rozwinięcie zdolności prowadzenia negocjacji, czy rozwiązywania sporów.

Studia przygotowują do podjęcia pracy w zawodach takich jak pedagog szkolny, animator kultury, czy doradca zawodowy. Absolwenci pedagogiki mają szerokie możliwości rozwoju zawodowego i umiejętność pracy z ludźmi w różnym wieku. Specjaliści nauk pedagogicznych poszukiwani są w świetlicach terapeutycznych, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach wychowawczych oraz urzędach pracy.

 

Uczelnie

W Krakowie pedagogikę (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 4 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Uniwersytecie Ignatianum.

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (licencjackie) na kierunku pedagogika w Krakowie

Jeżeli chciałbyś rozpocząć studia na kierunku pedagogika to swoje przygotowania do egzaminów maturalnych powinieneś rozpocząć od zorientowania się, jak wyglądają poszczególne wymogi rekrutacyjne. W przypadku kierunków pedagogicznych największe znaczenie mają przedmioty humanistyczne i społeczne.

Mogą się znaleźć wśród nich: matematyka, WOS, historia, biologia, historia, język obcy, język polski czy nawet historia sztuki i filozofia. Pamiętaj, by część wybranych przez siebie przedmiotów zdawać na poziomie rozszerzonym. Dzięki temu twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych znacznie wzrosną.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU PEDAGOGIKA?

Kierunki studiów takie jak pedagogika każdego roku wybierane są przez rzeszę absolwentów szkół średnich. Warto uświadomić sobie jednak, że ten profil dydaktyczny powinien być wybierany przez wąską grupę osób, które czują prawdziwe powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego i trudnego zawodu. Dobry pedagog odpowiada bowiem za wychowanie i wykształcenie nie tylko dzieci i młodzieży, lecz także i dorosłych, którzy z różnych przyczyn znaleźli się na życiowych zakrętach.

Odpowiedz sobie zatem na kilka podstawowych pytań. Być może pomoże ci to podjąć ostateczną decyzję odnośnie do wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Lubisz pracę z dziećmi? Jesteś otwarty, kreatywny i empatyczny? Czujesz, że jesteś gotowy, by stawić czoła wyzwaniom współczesnej edukacji? Jeśli odpowiadasz na te pytania twierdząco, możesz mieć pewność, że studia pedagogiczne przyniosą ci sporo satysfakcji.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)

  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku pedagogika w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Kierunki studiów takie jak pedagogika mają bardzo interdyscyplinarne programy kształcenia. W siatce programowej musi znaleźć się bowiem wiele różnorodnych przedmiotów, które wyposażą przyszłych pedagogów w wszechstronną wiedzę ogólnohumanistyczną. W praktyce oznacza to, że jeśli wybierzesz ten profil kształcenia, zostaniesz zapoznany także z podstawami:

  • filozofii
  • socjologii
  • psychologii

 

Największe znaczenie będą mieć jednak przedmioty o charakterze kierunków, które wpłyną w przyszłości na jakość pracy z twoimi podopiecznymi.

 

Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Krakowie

Kierunek pedagogika (studia I stopnia) - uczelnie w Krakowie

 

Uczelnie w Krakowie - kierunek pedagogika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Ignatianum w Krakowie stacjonarne więcej
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Filozoficzny UJ) stacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Pedagogiki) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz

Studia na kierunku Pedagogika w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Trzy lata, a więc sześć semestrów kształcenia – dokładnie tyle trwają studia I stopnia na kierunku pedagogika. To od nich także swoją przygodę akademicką zaczynają absolwenci szkół średnich. Jest to czas zgłębiania podstawowej wiedza, która pozwoli także na rozpoczęcie pierwszych aktywności zawodowych po zakończenia kształcenia. Nim jednak do tego dojdzie, studenci będą musieli obronić pracę dyplomową, dzięki czemu otrzymają tytuł zawodowy licencjata.

Pedagogika w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU PEDAGOGIKA?

Studia pedagogiczne w Krakowie otworzą przed tobą wiele różnorodnych dróg zawodowego rozwoju. Zatrudnienie znajdziesz bowiem przede wszystkim w szeroko rozumianym sektorze edukacji. Czekają na ciebie przedszkolna i szkoły, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Absolwenci tego profilu kształcenia znajdą również pracę w różnego rodzaju domach kultury, ośrodkach aktywności twórczych, czy w ogóle miejscach, które ze szczególną dbałością zajmują się rozwojem intelektualnym i wychowawczym.

Miejsce twojego zawodowego rozwoju może mieć także związek z ukończoną przez ciebie specjalizacją. Absolwenci pedagogiki mogą także znaleźć zatrudnienie w:

  • więzieniach
  • domach dziennej opieki
  • ośrodkach resocjalizacyjnych

 

To wyjątkowo trudna praca, która musi się wiązać z zaangażowaniem i wysoką odpornością psychiczną. Zastanów się odpowiednio wcześnie, czy odnajdziesz się właśnie w tak odpowiedzialnej roli.

Co warto sprawdzić idąc na studia I stopnia na kierunku pedagogika

Przedmioty maturalne

Każdy, kto planuje wkrótce rozpocząć studiowanie pedagogiki pierwszego stopnia w Krakowie, powinien dokładnie zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi, które są określone na stronie internetowej wybranej uczelni wyższej.

Zdecydowanie warto zadbać o uzyskanie wysokich wyników maturalnych, przede wszystkim na poziomie rozszerzonym, aby zwiększyć szanse na ujrzenie swojego nazwiska na liście przyjętych.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Aby wziąć udział w procesie rekrutacji, należy zarejestrować swoją kandydaturę na stronie internetowej danej uczelni. Następnie przyszli studenci zobowiązują się do uiszczenia opłaty rekrutacyjnej, a po otrzymaniu pozytywnej informacji na temat zaklasyfikowania się na pedagogikę, pozostanie im dostarczenie wymaganych dokumentów.

 

Czy te studia są dla ciebie?

Z pewnością studia na kierunku pedagogika nie jest dla wszystkich. Biorąc pod uwagę specyfikę kształcenia oraz charakter przyszłej pracy zawodowej, warto, aby kandydaci lubili pracę z dziećmi, wykazywali zainteresowanie naukami społecznymi oraz byli otwarci na wszelkie zawodowe wyzwania. Jeżeli potrafisz w tym opisie odkryć siebie, bez wahania aplikuj!

Czy warto iść na studia I stopnia na kierunku pedagogika

Pedagogika to, w najbardziej ogólnym rozumieniu, nauka o wychowaniu. Wbrew powszechnej opinii głoszącej, że procesowi wychowania podległe są jedynie dzieci, faktem jest, że wychowanie towarzyszy każdemu z nas w ciągu całego życia.

Studiując na kierunku pedagogika w Krakowie będziesz miał okazję zapoznać się z podstawami psychologii, socjologii, resocjalizacji oraz filozofii. Dzięki uzyskaniu tak szerokiej wiedzy będziesz w stanie sukcesywnie zdobywać umiejętności związane z prawidłową opieką wychowawczą nad najmłodszymi oraz kierowaniem procesem resocjalizacji dorosłych.

Warto studiować pedagogikę z wielu powodów. Po pierwsze, zapotrzebowanie na absolwentów tych studiów nie maleje, dlatego możliwości zawodowe czekające na absolwentów powinny okazać się zadowalające. Należy zwrócić uwagę ponadto na szerokie możliwości rozwoju intelektualnego.

Studia I stopnia niestacjonarne na kierunku pedagogika

Wiele osób chciałoby uczyć się inaczej niż w ramach trybu stacjonarnego, uznawanego za tradycyjny. Doskonałym wyborem staje się wówczas kształcenie niestacjonarne. Wybierając kształcenie zaoczne na krakowskiej pedagogice, wybierasz weekendową naukę, trwającą najczęściej kilka godzin z rzędu. Zjazdy odbywają się zgodnie z harmonogramem danej uczelni wyższej.

Wybór studiów pedagogicznych w trybie niestacjonarnym wiąże się również z opłatami. Studenci zobowiązują się do wnoszenia jednorazowej opłaty za czesne lub decydują się na rozłożenie płatności na kilka korzystnych rat. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej wybranej przez ciebie uczelni.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)