Budownictwo zrównoważone to jedna z bardziej unikalnych propozycji kształcenia. Odpowiada ona na wyzwania współczesnego świata. Dziś bowiem coraz częściej stykamy się ze skutkami nieprzemyślanego rozwoju technologicznego. Zależy nam zatem na tym, by wcielać teraz w życie takie rozwiązania, które pozwolą przywrócić harmonię pomiędzy cywilizacją a naturą. Uczelnie w Warszawie dostrzegają również tę potrzebę.
Kształcą one zatem specjalistów, którzy posiadać będą doskonałą wiedzę techniczną. Największe znaczenie będzie mieć jednak umiejętność jej wykorzystania. Do najważniejszych kompetencji można zaliczyć chociażby: wykorzystywanie najnowszych technologii izolacji cieplnej, czy projektowanie budynków, które pozyskują energię słoneczną w sposób bierny. Przedmioty na które uczęszczają studenci to m.in.: fizyka budowli, zrównoważone materiały budowlane, architektura i urbanistyka.
Warto podkreślić, że dziś specjaliści do spraw budownictwa zrównoważonego są niezwykle pożądani na aktualnym rynku zatrudnienia. Wykonawcy chcą bowiem zatrudniać inżynierów, którzy podążają za aktualnymi trendami ekologicznymi. Na budowniczych czekać będą zatem wszelkie przedsiębiorstwa budowalne.
Studia na tej ścieżce kształcenia są skierowane w szczególności do osób, które zainteresowane są zdobyciem wiedzy oraz umiejętności w zakresie np.: oceny materiałów budowlanych, technologii i konstrukcji pod względem ich wpływu na środowiska naturalne; wykonywania audytów energetycznych budynków; stosowania zasad zrównoważonego rozwoju; wykorzystywania nowoczesnych metod i programów komputerowych w projektowaniu.
Absolwenci budownictwa zrównoważonego poznają np.: charakterystykę i zastosowanie technologii izolacji cieplnej i wilgotnościowej współczesnych budynków; funkcje urządzeń odzyskujących ciepło z powietrza wentylacyjnego lub ścieków; sposoby pozyskiwania energii słonecznej w sposób bierny.
W programie studiów na budownictwie zrównoważonym znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: aspektów środowiskowych w budownictwie; charakterystyki rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce; metod obliczeniowych stosowanych w budownictwie zrównoważonym.
Absolwenci budownictwa zrównoważonego są przygotowani nie tylko do pracy np. w międzynarodowych i lokalnych firmach budowlanych, ale również w jednostkach administracji samorządowej, firmach doradczych oraz biurach projektowych. Ponadto uczelnie w Warszawie przygotowują absolwentów tej ścieżki kształcenia do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.
Absolwent budownictwa zrównoważonego może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Budownictwo zrównoważone to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku budownictwo.
Inżynier budownictwa może np. projektować i realizować różnorodne obiekty budowlane, a także działać twórczo w zakresie m.in.: projektowania obiektów użyteczności publicznej, przemysłowej i komunikacyjnej czy organizowania produkcji elementów budowlanych. Absolwenci budownictwa umiejętnie oceniają i przeobrażają istniejące już konstrukcje, a także projektują proste fundamenty obiektów budowlanych.
Uczelnie w Warszawie oferują studentom budownictwa liczne specjalizacje, które pozwalają absolwentom podjęcie pracy w zawodach poświęconych np. tworzeniu dróg i autostrad, konstruowaniu mostów lub budowli żelbetonowych czy zarządzaniu pracami budowlanymi. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą rozpocząć własną działalność projektową – zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy.
Dowiedz się więcej: budownictwo studia w Warszawie
Zobacz także: