Dziś nie wyobrażamy sobie naszego funkcjonowania bez swobodnego dostępu do transportu. To on sprawia również w dużej mierze, że gospodarka może się stale rozwijać. Nie bez powodu mówi się zatem, że sektor logistyczny dziś ma największe znaczenie ekonomiczne. Są jednak potrzebni także ci specjaliści, którzy dbać będą o techniczną stronę transportu. Bez nich nie byłyby możliwy rozwój infrastruktury.
Dlatego też w ofercie warszawskich ośrodków akademickich pojawiła się taka propozycja kształcenia jaką jest inżynieria komunikacyjna. Ma ona charakter interdyscyplinarnej nauki technicznej, która opiera się przede wszystkim na projektowaniu i konstruowaniu wszelkich obiektów transportowych. Warto podkreślić, że kompetencje studentów muszą być oparte na stabilnych podstawach teoretycznych.
Absolwenci inżynierii komunikacyjnej będą jednak posiadać w przyszłości unikatowe kompetencje. Można zaliczyć do nich przykładowo: posługiwanie się innowacyjnymi programami (CAD) wykorzystywanymi w drogownictwie, przeprowadzanie procesu inwestycyjnego, projektowanie obiektów infrastruktury transportu czy projektowanie i przeprowadzanie procesów budowy.
Inżynieria komunikacyjna skierowana jest w szczególności do tych osób, które interesują się np.: projektowaniem obiektów infrastruktury transportu; zarządzaniem ruchem; organizacją ruchu pieszego i rowerowego; przeprowadzaniem procesów inwestycyjnych; prowadzenia nadzoru i kontroli jakości wykonywanych nawierzchni; prowadzeniem prac związanych z całorocznym utrzymaniem dróg; identyfikacją rodzaju i przyczyn zanieczyszczeń nawierzchni drogowych.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: urządzeniom dla ruchu pieszego; specyfice komunikacji zbiorowej; konstrukcji nawierzchni drogowej; zasadom projektowania sygnalizacji świetlnej; podstawom audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego; konstrukcjom ziemnym; urządzeniom systemów odwodnienia.
W programie studiów na inżynierii komunikacyjnej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: zasad projektowania planu sytuacyjnego; sposobu analizy i organizacji parkowania; zastosowania profesjonalnych programów komputerowych, stosowanych we współczesnym budownictwie; specyfiki komunikacyjnych budowli ziemnych.
Osoby, które ukończyły studia na inżynierii komunikacyjnej, mogą kontynuować swoją karierę zawodową zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku pracy. Absolwenci tej ścieżki kształcenia są przygotowani do pracy na stanowiskach związanych np. z: projektowaniem i eksploatacją dróg; planowaniem i inżynierią ruchu; technologią budowy dróg.
Absolwent inżynierii kokmunikacyjnej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Inżynieria komunikacyjna w budownictwie to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku budownictwo.
Studia na kierunku budownictwo to studia o charakterze technicznym. W zależności od ukończonej ścieżki kształcenia, studenci budownictwa mogą szkolić się w zakresie m.in. wznoszenia obiektów i konstrukcji budowlanych; projektowania budynków użyteczności publicznej lub przemysłowej; sprawowania nadzoru nad wykonywaniem prac budowlanych czy projektowania i nadzorowania wykonawstwa obiektów komunikacji szynowej.
Absolwenci tego kierunku studiów przygotowani są m.in. do: prowadzenia badań i działań doradczych czy planowania i projektowania obiektów budowlanych – samodzielnie lub w zespole projektowym. Osoby, które ukończyły budownictwo, mogą np. kierować budową czy eksploatacją urządzeń, instalacji czy sieci energetycznych. Inżynierowie budownictwa zajmują się także prowadzeniem i nadzorowaniem wyburzeń, rozbiórek i demontażu konstrukcji.
Dowiedz się więcej: budownictwo studia w Warszawie
Zobacz także: