Mikromechanika to propozycja kształcenia przygotowana dla studentów, którzy chcieliby wyspecjalizować swoją wiedzę z zakresu mechaniki. Znalazła się ona w ofercie warszawskich ośrodków akademickich i cieszy się całkiem dużą popularnością właśnie ze względu na perspektywy zawodowego rozwoju po zakończeniu nauki.
Studenci rozwiną swoje wąskie kwalifikacje, które będą oparte na stabilnych podstawach teoretycznych. Podczas wszystkich semestrów kształcenia poznawać oni będą zagadnienia związane aparaturą do pomiaru wielkości mechanicznych, czy sprzętu biomechanicznego. Warto pamiętać, że poznanie tych szczegółowych zagadnień musi wiązać się ze świetnym opanowaniem zagadnień charakterystycznych dla podstawowych przedmiotów ścisłych. W programie zajęć znaleźć można przedmioty takie jak: robotyka, elektrotechnika, mikrotybologia, urządzenia automatyzacji produkcji.
Mikromechanika to jedna z tych propozycji kształcenia, która staje się niejako gwarantem stabilnego rozwoju zawodowego po ukończeniu kształcenia. Abiturienci posiadać będą rozległe kwalifikacje – to one przygotują ich do pracy w przedsiębiorstwach w różnorodnych sektorach przemysłowych (np. medycznym, chemicznym, czy motoryzacyjnym).
W programie ścieżki mikromechanika znajdują się przedmioty ściśle związane np. z: technikami badawczymi stosowanymi przy wyznaczaniu funkcjonalnych charakterystyk elektrycznych układów napędowych; budową i działaniem automatycznych urządzeń; przestrzennym projektowaniem parametrycznym; projektowaniem urządzeń mechatronicznych; przyrządami pomiarowymi w mechatronice. Studenci szkolą się w zakresie m.in.: przeprowadzania oceny poprawności pomiarów i jakości przyrządów pomiarowych; wykorzystywania zaawansowanych programów komputerowego wspomagania projektowania.
Studia na mikromechanice pozwalają studentom poznać np.: metody wyznaczania charakterystyk statystycznych; budowę mikrosilnika prądu stałego z wirnikiem bezrdzeniowym; metody wyznaczania charakterystyk obciążeniowych silników; działanie i zastosowanie elektromagnesów; funkcje i zasady konstruowania urządzeń zabezpieczających produkcję; konstrukcję i działanie wybranych automatów służących do montażu zespołów urządzeń elektronicznych lub automatów służących do pakowania produktów; sposoby tworzenia modeli elementów urządzeń mechatronicznych.
W programie studiów na mikromechanice znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Studia w Warszawie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: nowoczesnych rozwiązań technologicznych i informatycznych, stosowanych w projektowaniu urządzeń automatycznych; właściwości i zastosowania napędów elektromechanicznych urządzeń mechatronicznych; narzędzi służących dokonywaniu pomiarów w mikromechanice.
Absolwenci mikromechaniki to osoby, których kompetencje cenione są w szczególności np. w środowiskach produkcyjnych i technologicznych. Ta ścieżka kształcenia przygotowuje również do pracy projektowej – samodzielnej i zespołowej. Ponadto uczelnie w Warszawie umożliwiają studentom mikromechaniki zdobycie wiedzy i umiejętności, które niezbędne są do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Absolwent mikromechaniki może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Mikromechanika to ścieżka kształcenia, którą w Warszawie można studiować w ramach kierunku mechatronika.
Absolwenci mechatroniki są przygotowani do pracy w roli np.: projektanta, wytwórcy czy eksploratora złożonych urządzeń technicznych. Studia na tym kierunku poświęcone są w szczególności problematyce z zakresu m.in.: mechaniki, elektronicznych układów sterowania, informatyki stosowanej czy obsługi narzędzi komputerowego wspomagania w projektowaniu wyrobów i procesów wytwarzania oraz ich eksploatacji. Studenci poznają również m.in.: międzynarodowe standardy oraz wymagania, które powszechne są w tej branży.
Osoby, które ukończyły studia na mechatronice, wyróżniają się umiejętnościami oraz wiedzą, które niezbędne są do pracy m.in. w biurach konstrukcyjno-technologicznych, przedsiębiorstwach produkcyjnych czy instytucjach badawczo-naukowych. Absolwenci mogą aplikować na takie stanowiska jak np.: projektant, organizator produkcji i eksploatacji, programista robotów czy eksploatator systemów automatyki, robotyki i sterowania.
Dowiedz się więcej: mechatronika studia w Warszawie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Warszawie