Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku lekarskim w Warszawie: propedeutyka medycyny uzależnień, język łaciński, histologia z embriologią, bezpieczeństwo i higiena pracy, biofizyka, statystyka i informatyka medyczna, etyka lekarska z elementami filozofi, historia medycyny.
Studia medyczne w Warszawie na kierunku lekraskim rozpoczniesz od szybkiego przypomnienia zagadnień biologicznych i chemicznych, obejmujących budowę poszczególnych narządów człowieka, ich wzajemnych powiązań oraz szczegółowych zasad funkcjonowania. Za pomocą prostych krzyżówek genetycznych, tworzonych póki co na papierze, nauczysz się analizowania zależności między cechami organizmów macierzystych oraz potomnych.
Wykłady z toksykologii dadzą ci szerszy obraz na różnorakie substancje chemiczne, stosowane przy produkcji leków oraz na ich wpływ na poszczególne funkcje ludzkiego organizmu. Laboratoria, do których dostęp będziesz miał na późniejszych etapach nauki, dzięki szerokiemu wyposażeniu w medyczne rekwizyty pozwolą ci na naukę anatomii w skali 1:1 bez konieczności udawania się na sekcję zwłok.
Chociaż i to nieco przykre dla początkujących widowisko być może będzie miało miejsce w toku twojej edukacji na Kierunku Lekarskim w Warszawie. Studenci będą zobligowani do odbycia stażu w wybranych placówkach medycznych, a jeśli twój wybór padnie na jakikolwiek szpital, być może staniesz przed koniecznością wzięcia udziału w sekcji.
Jak sam widzisz, przedmioty składające się na całość nauki na Kierunku Lekarskim w Warszawie, są dość skomplikowane, ale dla najbardziej zdeterminowanych nie będą niczym strasznym!
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Zawód lekarza wymaga odpowiedzialności oraz dokładnego przygotowania. Studenci kierunku lekarskiego w trakcie nauki zdobywają kompleksową wiedzę na temat m.in.: biologii, chemii, fizyki czy medycyny. W programie tych studiów znajdują się przedmioty poświęcone np.: anatomii, genetyce, mikrobiologii, immunologii, biochemii czy fizjologii.
Kierunek lekarski pozwala studentom poznać także m.in.: podstawy psychologii i komunikacji medycznej, zasady etyki lekarskiej, historię medycyny czy prawne i organizacyjne aspekty współczesnej medycyny.
W trakcie studiów przyszli lekarze mogą rozwijać swoje kompetencje w zakresie poszczególnych specjalizacji medycznych. Dzięki temu absolwenci kierunku, po spełnieniu określonych warunków, lekarskiego mogą kontynuować swoją karierę zawodową np. z: pediatrią, medycyną rodzinną, chirurgią, ginekologią i położnictwem, medycyną nuklearną, onkologią, okulistyką, laryngologią, psychiatrią, dermatologią czy wenerologią.
Osoby, które ukończyły kierunek lekarski, są przygotowane do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, od którego zależeć będzie to, czy absolwent będzie mógł wykonywać zawód lekarza. Uzyskanie pozytywnego wyniku to jednak tylko jedno z kryteriów w procesie kwalifikacji do szkolenia specjalizacyjnego.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek lekarski w Warszawie
Idąc na kierunek lekarski warto mieć solidne podstawy z biologii, chemii, matematyki i fizyki. Dobra znajomość tych dziedzin to przede wszystkim podstawa dobrze zdanej matury, która przy dużej konkurencji na te studia, jest kluczowa, by dostać się na wymarzoną medycynę.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym. Bez problemu na kierunku medycznym w Warszawie powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych, które zapewniają podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku lekarskim w Warszawie są trudne
Często mówi się, że studia medyczne to najtrudniejszy kierunek kształcenia. To dlatego, że zawód lekarza niesie ze sobą dużą odpowiedzialność, a wykształcenie się na specjalistę wymaga wielu poświęceń. Z pewnością nie jest to kierunek dla każdego, o czym świadczy już sam wymagający proces rekrutacji.
Program pełen jest przedmiotów ogólnych takich jak anatomia, patomorfologia, farmakologia czy genetyka. Studenci zdobywają także wiedzę z przedmiotów kierunkowych, które pozwolą im zapoznać się z poszczególnymi specjalizacjami. Kierunek lekarski to studia dla osób, które mają świadomość co do wymagającego programu. To przede wszystkim jednak kierunek, dla tych, którzy czują powołanie do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarskim w Warszawie
Kierunek lekarski w Warszawie to studia, których ogólny charakter sprawia, że są wymagające. Szczególnie trudny jest pierwszy rok studiów i złożony charakter egzaminów. W całym programie studiów można znaleźć jednak przedmioty, które studenci uważają za najtrudniejsze.
Ze względu na złożoną strukturę ludzkiego ciała, jednym z takich przedmiotów na kierunku lekarskim jest anatomia. W pamięć studentów zapada także biochemia, która zagłębia się w procesy zachodzące na poziomie komórkowym. Wśród trudnych przedmiotów wymieniana jest także fizjologia, patologia oraz farmakologia.
Czy studia na kierunku lekarskim w Warszawie to studia z przyszłością
Czy świat poradziłby sobie bez służby zdrowia? Trudno to sobie wyobrazić. Choroby czy wirusy to niestety nasz codzienny towarzysz, więc ludzie zawsze będą potrzebować opieki medycznej. Tym bardziej, że cały czas świat medycyny nie jest w pełni odkryty. Pojawiają się nowe rodzaje wirusów i choroby cywilizacyjne. To wszystko sprawia, że absolwenci kierunku lekarskiego w Warszawiw, po podjęciu pracy zawodowej, z pewnością będą mieli co robić.
Ukończenie tego kierunku zapewnia pracę w szpitalach, ośrodkach zdrowia, klinikach oraz daje szanse na otworzenie własnego gabinetu lekarskiego. Praca lekarza zapewnia stabilność nie tylko zatrudnienia, ale przede wszystkim finansową. Aby mieć przyszłość w tym zawodzie, trzeba go uprawiać z powołania i mieć dużą chęć niesienia pomocy innym.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarski w Warszawie
Dostanie się na studia na kierunku lekarskim, co roku stanowi duże wyzwanie. To dlatego, że wielu kandydatów marzy o medycynie. Dlatego też, osoby które nie dostały się na kierunek lekarski, próbują szczęścia w kolejnych latach. To przekłada się na większą liczbę kandydatów. Ze względu na to oraz na rangę studiów, mogą się na nie dostać tylko najlepsi maturzyści.
Żeby mieć pewne miejsce na studiach, warto uczestniczyć w olimpiadach przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, chemii, fizyki lub matematyki. Finaliści i laureaci olimpiad są przyjmowani w pierwszej kolejności, niezależnie od wyników zdanej matury.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarskim w Warszawie jest matematyka
Kierunek lekarski w Warszawie to studia, które skupiają się przede wszystkim na naukach takich jak biologia, chemia, anatomia, fizjologia i patologia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kierunkowe.
Mimo swojego ścisłego charakteru, studia te nie mają zajęć z matematyki. Ponadto matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów. Podstawowe umiejętności matematyczne mogą się jednak przydać na etapie pracy zawodowej, zwłaszcza w dziedzinie badań naukowych czy analizy danych.
Czy warto iść na kierunek lekarski
Kierunek lekarski należy do grona najbardziej wymagających kierunków, choćby dlatego, że program nauczania zakłada sześć lat nauki. Ale każdy zdaje sobie sprawę z tego, że studia te muszą być wymagające, ponieważ kształcą tych, którzy będą leczyć i ratować życie. Kierunek ten to propozycja dla osób pracowitych, odpowiedzialnych, szanujących normy etyczne, gotowych do nieustannego pogłębiania wiedzy, jak również poświęcenia w ochronie zdrowia ludzkiego. Ukończenie studiów na kierunku lekarskim w Warszawie zapewnia stabilne, a z czasem dobrze opłacane zatrudnienie.
Sprawdź czy warto iść na studia