Studia muzyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia muzyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Studia muzyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)

Największy wybór studiów

muzycznych w Trójmieście

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia muzyczne Gdańsk 2024

Studia muzyczne w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat. 

Studia muzyczne Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot)
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia muzyczne w Trójmieście w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy nowożytny, matematyka. W postępowaniu kwalifikacyjnym najważniejsze są jednak egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia muzyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Dyrygentura stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka estradowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Kameralistyka stacjonarne II stopnia
Kompozycja i teoria muzyki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Wokalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie są muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki muzyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

SORTOWANIE:

Studia muzyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia muzyczne 2024/2025

Tak, jak na wszystkich uczelniach artystycznych, aby zostać studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, należy przejść kilkuetapowe egzaminy. Ich charakter i przebieg różni się w zależności od wybranego kierunki. Na przykład, egzamin na Dyrygenturę składa się z dwóch etapów.

Pierwszy etap dzieli się na dyrygowanie przygotowanym utworem i rozmowę z kandydatem oraz egzamin pisemny z kształcenia słuchu. Drugi etap to egzamin z fortepianu, na który należy przygotować trzy zróżnicowane stylistycznie utwory.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile osób na miejsce na studia muzyczne w Trójmieście

Studia muzyczne w Trójmieście należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Akademię Muzczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wokalistykę, specjalność - musical ubiegało się ponad 14 kandydatów na jedno miejsce, na jazz i muzykę estradową prawie 5 osób, a na dyrygenturę 2 osoby na jedno miejsce. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia muzyczne w Trójmieście?

„Muzyka jest większym objawieniem niż cała mądrość i filozofia.” Po usłyszeniu słów wypowiedzianych przez Ludwika van Beethovena niejednemu kandydatowi na studia muzyczne serce mocniej zabiło. A w którym mieście mogą kształcić się ci, którzy zgadzają się z wypowiedzią ostatniego klasyka wiedeńskiego? W Gdańsku, w którym nauka zdaje się być połączeniem przyjemnego z pożytecznym, gdyż jak inaczej określić możliwość zdobycia dobrego wykształcenia wśród pięknych zabytków architektury?

Studia muzyczne w Gdańsku znajdziecie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, która powstała w 1947 roku,  jako Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna z siedzibą w Sopocie. Najistotniejszym celem gdańskiej uczelni jest kształcenie wykwalifikowanych muzyków: instrumentalistów, wokalistów, kompozytorów, dyrygentów, nauczycieli i instruktorów.

A jakie przedmioty należy zaliczyć, by stać się wykwalifikowanym muzykiem? W siatce zajęć widnieją, między innymi: Analiza dzieła muzycznego, Partytura współczesna, Historia teatru muzycznego, Prawo autorskie, Harmonia praktyczna, Praca z akompaniatorem.

Czym trzeba się charakteryzować, aby być dobrym kandydatem na studia muzyczne? Oprócz posiadania takich umiejętności jak gra na instrumencie, czy słuch, należy być wrażliwym, otwartym, pełnym pasji człowiekiem. Bez tych czynników nie warto nawet sprawdzać oferty kształcenia. W świecie sztuki, w tym w świecie muzyki liczba osób wykonujących ten zawód bez radości i powołania jest wystarczająca i nie warto już jej powiększać.

 

Jeśli myślisz o karierze muzyka i chcesz się do niej jak najlepiej przygotować, to zastanów się nad ofertą, którą przedstawiają studia muzyczne w Gdańsku.

 

Studia muzyczne w Trójmieście możemy podzielić w zależności od typu na:

  • studia I stopnia (licencjackie);
  • studia II stopnia (magisterskie).

 

Studia muzyczne tworzą dość hermetyczną grupę kierunków. Osoby, które są szczególnie uzdolnione w tym obszarze, zaczną przygodę od kształcenia I stopnia. Trwają one trzy lata i są czasem zdobywania podstawowej wiedzy oraz rozwoju umiejętności. Studenci przygotowują się również do obrony pracy dyplomowej, która zagwarantuje im tytuł licencjata.

Studia muzyczne mogą być kontynuowane podczas kształcenia II stopnia, które trwa z kolei dwa lata. To również czas poszerzania kwalifikacji oraz rozwoju zawodowych umiejętności. Studenci przygotowują również kolejną, ważną pracę dyplomową. Jeśli jej obrona przebiegnie pomyślnie, otrzymają prestiżowy tytuł magistra i otworzą się przed nimi różnorodne drzwi zawodowego rozwoju.

 

Jeśli wybierasz studia muzyczne, będziesz mieć do wyboru również dwa tryby kształcenia:

  • studia stacjonarne (dzienne);
  • studia niestacjonarne (zaoczne).

 

Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością. Studenci zdobywają wtedy kwalifikacje w sposób regularny, bo zajęcia odbywają się na ogół od poniedziałku do piątku. Warto podkreślić, że w przypadku kształcenia na państwowej uczelni studenci unikną również opłat za czesne.

Studia muzyczne obfitują w szereg zajęć praktycznych, dlatego tylko jeden kierunek z tego obszaru można studiować w trybie niestacjonarnym. Jest nim wokalistyka. Zajęcia odbywają się wtedy podczas weekendowych zjazdów naukowych i studenci uczestniczą w ćwiczeniach praktycznych.

Znaczną część materiału teoretycznego będą opanowywać we własnym zakresie, co zostanie również zweryfikowane podczas egzaminów. Należy pamiętać oprócz tego, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Kierunki studiów muzycznych w Trójmieście:

Studia muzyczne w Trójmieście tworzą dość zamkniętą grupę kierunków stworzoną z myślą o osobach, które dysponują ponadprzeciętnym talentem. Możesz mieć jednak pewność, że jeśli wybierasz studia muzyczne, to na wybrzeżu na pewno uda ci się odnaleźć propozycję kształcenia spełniającą twoje oczekiwania.

Na początku zastanów się, czym tak naprawdę chciałbyś się zajmować. Pamiętaj bowiem, że poszczególne kierunki będą się znacznie od siebie różniły. Studia muzyczne w Trójmieście obfitują w propozycje takie jak jazz i muzyka estradowa, wokalistyka czy dyrygentura. Weź jednak pod uwagę, że w przypadku kierunków tego typu będziesz musiał wziąć na początku w egzaminach wstępnych.

Uczelnie w Trójmieście przygotowały również kierunki takie jak edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej czy kompozycję i teorię muzyki. To propozycje nauki przygotowane dla osób, które chciałyby zajmować się muzyką od strony teoretycznej lub też czują w sobie powołanie do wykonywania odpowiedzialnego zawodu nauczyciela.

 

Kierunki muzyczne w Trójmieście - rekrutacja 2024/2025

  • dyrygentura;
  • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej;
  • instrumentalistyka;
  • jazz i muzyka estradowa;
  • kompozycja i teoria muzyki;
  • wokalistyka.

czytaj dalej kierunki studiów w Trójmieście

 

Gdzie studiować studia muzyczne w Trójmieście?

Studia muzyczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: dyrygentury, gry na instrumencie, produkcji muzycznej, muzykologii czy kompozycji. Absolwenci studiów muzycznych odnajdują się w pracy w teatrach, filharmoniach, wytwórniach muzycznych, mediach, szkolnictwie muzycznym.

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku to jedyna uczelnia w Trójmieście, na której rozpoczniesz studia muzyczne. Tę szkołę wyższą charakteryzują bardzo wysokie standardy nauczania, nie musisz zatem obawiać się o jakość swojej wiedzy – będzie ona bowiem na jak najwyższym poziomie.

Trójmiejska Akademia Muzyczna ma w swojej ofercie różnorodne kierunki, które zostały stworzone z myślą o najzdolniejszych absolwentach szkół średnich. Jeśli zatem czujesz, że właśnie z muzyką chciałbyś związać swoją zawodową przyszłość, to Trójmiasto ma do zaoferowania naprawdę dużo!

Studia muzyczne w Trójmieście cieszą się dużą popularnością także przez elastyczność nauki. Znajdziesz tutaj bowiem kierunki, które z powodzeniem rozpoczniesz także w trybie niestacjonarnym, co w wielu przypadkach może wpłynąć na komfort zdobywania wiedzy oraz rozwijania umiejętności.

czytaj dalej studia w Trójmieście

 

Jak wybrać studia muzyczne w Trójmieście, aby mieć dobrą pracę?

Czy maturzysta, który dopiero wybiera kierunek studiów, może podjąć decyzję z myślą o dobrej, satysfakcjonującej pracy w przyszłości? Chyba każdy chciałby w to wierzyć. Nie zawsze jest to jednak możliwe, nigdy bowiem nie ma pewności, czy nasze perspektywy, plany i wyobrażenia nie ulegną zmianie na przestrzeni lat i trwających studiów!

Jeśli zależy ci na tym, by w przyszłości cieszyć się z dobrej pracy, możesz kierować się kilkoma cennymi wskazówkami, które być może ułatwią ci wybór! Na początku postaraj się wybrać taki kierunek studiów muzycznych, który będzie dostosowany do twoich predyspozycji i przede wszystkim zgodny z twoimi zainteresowaniami. Pamiętaj, że poszczególne kierunki studiów, także w przypadku kształcenia muzycznego, znacząco różnią się od siebie!

Osoby, które widzą się w roli pedagogów wybiorą edukację artystyczną. Pasjonaci estrady lepiej odnajdą się na kierunkach takich jak chociażby jazz i muzyka estradowa. Przenalizuj zatem odpowiednio wcześnie twoje oczekiwania. Nie sugeruj się także zbytnio opiniami przyjaciół i rodziny – owszem, one mogą stanowić cenną podpowiedź czy wskazówki, ale nigdy nie powinny zdominować twoich własnych poglądów na przyszłość.

Zastanów się również nad tym, co właściwie dla ciebie oznacza termin taki jak dobra praca! Kwestia pensji adekwatnej do zatrudnienia jest rzeczą naczelną. Za terminem dobrego zatrudnienia kryje się znacznie więcej elementów – to również satysfakcja z wykonywanych obowiązków czy możliwość dalszego rozwoju.

W przypadku zawodów artystycznych te kwestie są szczególnie ważne! Studia w Trójmieście pozwolą rozwinąć ci kompleksowo umiejętności oraz sprawią, że będziesz mógł nieustannie szlifować swój talent – doskonałe zatrudnienie będzie więc na wyciągnięcie ręki.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

  • muzyk sesyjny;
  • instrumentalista w orkiestrze;
  • instrumentalista w zespole kameralnym;
  • śpiewak operowy;
  • wokalista jazzowy;
  • reżyser dźwięku;
  • realizator dźwięku
  • nauczyciel;
  • kompozytor;
  • dyrygent;
  • producent muzyczny itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Trójmieście?

Jak podjąć decyzję, dzięki której uda ci się wybrać wymarzoną uczelnię wyższą ? Na początku zastanów się jakie masz oczekiwania odnośnie do kształcenia wyższego. Co to oznacza w praktyce?

Sprawdź również, na jakiej uczelni znajduje się kierunek studiów, który wybrałeś. Zobacz, jak wygląda proces rekrutacyjny! To bardzo ważne podczas wyboru ośrodka akademickiego. Porównaj, jakie przedmioty musisz zdawać podczas egzaminów maturalnych oraz jak są one punktowane. Dzięki temu dość szybko będziesz umiał określić, czy masz szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych.

Jeśli nie możesz zdecydować się, którą szkołę wyższą wybrać, możesz kierować się również kilkoma cennymi wskazówkami:

  • przeanalizuj programy kształcenia;
  • weź udział w dniach otwartych uczelni;
  • zaczerpnij porad innych studentów (np. w mediach społecznościowych).

Gdy wybierasz uczelnię wyższą w Trójmieście, pamiętaj również o tym, by nie kierować się emocjami. Przeanalizuj wszystkie plusy i minusy i postaraj się trzeźwo spojrzeć na propozycje przygotowane przez warszawskie ośrodki akademickie!

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia muzyczne w Trójmieście?

Każdy maturzysta przynajmniej raz zadaje sobie pytanie, czy warto iść na studia. Niestety – w tym przypadku nie można udzielić jednej jasnej odpowiedzi. Dotyczy to w szczególności kierunków artystycznych takich jak studia muzyczne. Zapewne zastanawiasz się, czy skoro masz już talent i jest on twoją kartą przetargową, to czy nie lepiej zadbać od razu o rozwój kariery. Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, część zawodów muzycznych wymaga jednak wykształcenia wyższego.

Nauczyciele, instrumentaliści orkiestrowi, dyrygenci, wykładowcy, teoretycy i krytycy muzyczni – te grupy zawodowe muszą mieć na swoim koncie ukończone studia. W praktyce oznacza to, że na studia po prostu warto iść! Czekają cię co najmniej trzy lata intensywnej nauki na studiach licencjackich i dwa lata na studiach magisterskich.

Akademia Muzyczna w Gdańsku dodatkowo charakteryzuje się naprawdę wysokimi standardami nauczania – dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że otrzymasz doskonałe, satysfakcjonujące wykształcenie.

Studia muzyczne pozwalają nie tylko na szlifowanie talentu – to także czas systematyzowania wiedzy oraz wzbogacania jej o bardzo cenne podstawy teoretyczne. Podczas wszystkich semestrów nauki zadbasz o to, by twoje wykształcenie miało po prostu holistyczny charakter.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach muzycznych

Czym można zająć się po ukończeniu studiów muzycznych w Gdańsku? Odpowiedź: muzyką będzie na pewno zbyt oczywista, a zarazem zbyt ogólna. Absolwenci Edukacji muzycznej zintegrowanej z językiem angielskim posiadają umiejętności wykwalifikowanego muzyka i nauczyciela w zakresie edukacji i animacji muzycznej oraz wiedzę teoretyczną i praktyczną do prowadzenia zajęć dydaktycznych i ogólno muzycznych w szkolnictwie muzycznym pierwszego stopnia, zajęć umuzykalniających w przedszkolach i placówkach pozaszkolnych, zespołów wokalnych, instrumentalnych oraz wokalno- instrumentalnych w amatorskim ruchu muzycznym.

Absolwenci tej specjalności posiadają także uprawnienia do działalności muzycznej w instytucjach kultury oraz animacji kultury muzycznej w społeczeństwie. Jest ponadto przygotowany do prowadzenia zajęć dydaktycznych w języku angielskim. Absolwenci Rytmiki mogą podjąć pracę we wszystkich instytucjach, które prowadzą zajęcia rytmiczne. Mogą to być: szkoły muzyczne, domy kultury, szkoły teatralne, szkoły filmowe, szkoły baletowe, ogniska muzyczne. 

To tylko niewielka część ze wszystkich możliwości, jakie czekają na absolwentów studiów muzycznych. Naturalnie, znaczna część pragnie odnieść sukces w roli twórcy i wykonywać tzw. wolny zawód. Niestety, nie jest to dane każdemu. Dlatego zawsze warto mieć coś dla bezpieczeństwa.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA MUZYCZNA IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU STUDIA MUZYCZNE

Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki:

  • Dyrygentura. Specjalność: Dyrygentura symfoniczno- operowa;
  • Kompozycja i teoria muzyki. Specjalności: Kompozycja, Teoria muzyki.

dowiedz się więcej 

Wydział Instrumentalny:

  • Instrumentalistyka. Specjalności: Gra na instrumencie, Pedagogika instrumentalna.

dowiedz się więcej 

Wydział Wokalno- Aktorski:

  • Wokalistyka. Specjalności: Śpiew solowy, Musical.

dowiedz się więcej 

Wydział Dyrygentury chóralnej, Muzyki kościelnej, Edukacji artystycznej, Rytmiki i Jazzu:

  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Specjalności: Dyrygentura chóralna, Edukacja muzyczna zintegrowana z językiem angielskim, Rytmika, Muzyka kościelna, Animacja kultury z elementami arteterapii;
  • Jazz i muzyka estradowa. Specjalności: Wokalistyka jazzowa, Instrumentalistyka jazzowa, Kompozycja i aranżacja jazzowa;
  • Dyrygentura. Specjalność: Realizacja projektów artystycznych chóralnych a cappella i oratoryjno- kantatowych.

dowiedz się więcej

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)