Projektowanie i budowa jachtów

Projektowanie i budowa jachtów

05.04.2024

Projektowanie i budowa jachtów – Politechnika Gdańska 2024/2025

Projektowanie i budowa jachtów to propozycja kształcenia, która adresowana jest do osób zainteresowanych żeglarstwem, chcących zapoznać się z jego technicznymi i naukowymi aspektami. Studia stanowią przygotowanie do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze polskiego przemysłu i realizowania różnego rodzaju działań, związanych z projektowaniem, budowaniem czy też eksploatowaniem jachtów.

Studia na kierunku projektowanie i budowa jachtów w PG GDAŃSK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Projektowanie i budowa jachtów w Politechnice Gdańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się z zasadami projektowania, wykonawstwa, eksploatacji, utrzymania i utylizacji małych jednostek pływających, w szczególności jachtów żaglowych i motorowych, a także rozwijają umiejętności modelowania, identyfikacji, optymalizacji, symulacji, analizy i rozwiązywania problemów projektowych, technicznych i organizacyjnych związanych z działaniami w tym zakresie. W toku kształcenia poruszają się po zagadnieniach: hydromechaniki, termodynamiki, konstrukcji maszyn, automatyki i sterowania, jak również inżynierskich metod i narzędzi projektowych.

Progi punktowe na kierunek projektowanie i budowa jachtów - Politechnika Gdańska

Kandydaci na Politechnika Gdańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek projektowanie i budowa jachtów musieli uzyskać co najmniej 60.12 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Gdańska

Program studiów i przedmioty

Studenci Projektowania i budowy jachtów realizują bogaty program, w którym większość przedmiotów odnosi się do dyscypliny inżynierii mechanicznej, a znaczną część odbywanych zajęć stanowią zajęcia laboratoryjne i projektowe.

Projektowanie i budowa jachtów główne przedmioty:

  • mechanika,
  • automatyka,
  • techniki wytwarzania jachtów,
  • hydromechanika i teoria okrętu,
  • napędy i wyposażenie jachtów,
  • projektowanie i konstrukcja jachtów,
  • budowa małych statków i jachtów,
  • materiałoznawstwo,
  • elektrotechnika i elektronika

 

Nabywane umiejętności

Przeglądając program kształcenia łatwo zauważyć, że studenci omawianego kierunku zdobywają jasno określoną wiedzę. Oprócz tego, rozwijają konkretne umiejętności. Umiejętności te dotyczą między innymi: posługiwania się metodami komputerowego wspomagania projektowania oraz wytwarzania i eksploatacji jachtów, analizowania zależności między otrzymywaniem, strukturą, właściwościami i funkcjonalnością materiałów, określania wpływu parametrów materiałowych na własności hydromechaniczne i trybologiczne elementów konstrukcji jachtu, analizowania różnych typów konstrukcji jachtowych, oceny zachowania układów konstrukcyjnych i urządzeń okrętowych, projektowania elementów konstrukcji kadłuba czy projektowania napędu żaglowego dla jachtów.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Projektowania i budowy jachtów w Politechnice Gdańskiej wyróżniają się jasno określoną wiedzą oraz konkretnymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: nowoczesnych układów elektrycznych stosowanych w okrętownictwie, procesu technologicznego konstrukcji kompozytowych, różnych typów konstrukcji jachtowych, hydromechaniki jachtu, mechaniki konstrukcji laminatowych, napędów jachtowych czy wzornictwa przemysłowego. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: stoczniach produkcyjnych, stoczniach remontowych, zakładach kooperujących z przemysłem jachtowym i okrętowym, biurach projektowo- konstrukcyjnych, armatorskich służbach technicznych, placówkach naukowo- badawczych związanych z żeglarstwem i przemysłem okrętowym.

 

Opinie

Projektowanie i budowa jachtów to kierunek wyjątkowy, bowiem związany jest z położeniem na mapie. Oznacza to, że aby studiować należy udać się do Trójmiasta i wybrać omawianą przez nas uczelnię. Jakie ma Politechnika Gdańska opinie? Łukasz, student Projektowania i budowy jachtów mówi:

„Politechnika Gdańska oferuje bardzo wiele, a zatem odnajdą się w niej osoby o różnych zainteresowaniach i planach na przyszłość. Co najważniejsze, studia mają praktyczny charakter, więc rzeczywiści przygotowują do pracy.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Projektowanie i budowę jachtów w Politechnice Gdańskiej:

Absolwent Projektowania i budowy jachtów w Politechnice Gdańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • grafiki inżynierskiej,
  • mechaniki technicznej,
  • nowoczesnych układów elektrycznych stosowanych w okrętownictwie,
  • hydromechaniki,
  • prototypowania w projektowaniu jachtów,
  • komputerowego wspomagania projektowania jachtów,
  • technologii budowy jachtu,
  • projektowania napędu żaglowego,
  • konstrukcji jachtu drewnianego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Projektowaniu i budowie jachtów:

Absolwent Projektowania i budowy jachtów w Politechnice Gdańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • stoczniach produkcyjnych,
  • stoczniach remontowych,
  • zakładach kooperujących z przemysłem jachtowym i okrętowym,
  • biurach projektowo- konstrukcyjnych,
  • armatorskich służbach technicznych,
  • placówkach naukowo- badawczych związanych z żeglarstwem i przemysłem okrętowym.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku projektowanie i budowa jachtów brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, fizyka, język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Gdańska

Komentarze (0)