Geodezja i kartografia

Geodezja i kartografia

28.03.2024

Geodezja i kartografia – Politechnika Morska w Szczecinie rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku geodezja i kartografia w Politechnice Morskiej w Szczecinie to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia na kierunku geodezja i kartografia w PM
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Geodezja i kartografia główne przedmioty:

  • ekologia
  • geodezyjne pomiary szczegółowe
  • kartografia
  • przedsiębiorczość
  • ergonomia
  • geomatyka
  • grafika inżynierska
  • matematyczne podstawy kartografii
  • rachunek wyrównawczy
  • geodezja inżynieryjna
  • geodezja i astronomia geodezyjna
  • teledetekcja
  • kataster i gospodarka nieruchomościami

 

Geodezja i kartografia jest kierunkiem, po zgłębieniu którego można pracować zarówno na lądzie, jak i na morzu. W ostatnich kilkunastu latach rozwój technologii geodezji morskiej, hydrografii, czy geoinformatyki stworzył interesujące miejsca pracy i wiele sygnałów zapowiada, że taki stan jeszcze długo się utrzyma. Geodezja i kartografia oraz różne jej gałęzie pozwalają na sporą elastyczność w dokonywaniu wyboru drogi kariery zawodowej, dlatego osoby chcące posiadać szerokie perspektywy wybierają kierunek Geodezja i kartografia w Politechnice Morskiej w Szczecinie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy, będącej połączeniem różnorodnych nauk i zagadnień, na przykład technicznych i przyrodniczych. Studenci rozwijają umiejętności niezbędne do wykonywania prac z zakresu pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania informacji o terenie i znajdujących się na nim obiektach. Poznają technologie prac pomiarowych, które wykorzystują elektroniczne urządzenia i aparaturę pomiarową, metody satelitarne, hydrograficzne oraz metody fotogrametrii i ogólnie teledetekcji. Ponadto, zaznajamiają się z metodami badania i modelowania kształtu i własności fizycznych Ziemi, obserwacji ich zmian w czasie oraz numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych.

Studia na kierunku Geodezja i kartografia w Politechnice Morskiej w Szczecinie posiadają ścieżkę kształcenia, a jest nią Geoinformatyka. Jej istotą jest pozyskanie wiedzy z zakresu systemów informacji geograficznej, fotogrametrii i teledetekcji oraz kartografii. Studenci poznają zagadnienia z obszaru geodezji i pozycjonowania, programowania, tworzenia modeli i wizualizacji 3D, wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych w środowisku systemów informacji przestrzennej, a także z zakresu aplikacji mobilnych i internetowych, skaningu laserowego oraz nowoczesnych technologii teledetekcyjnych. Jakie przedmioty widnieją w programie nauczania? Na przykład: ekologia, geomatyka, grafika inżynierska, matematyczne podstawy kartografii, rachunek wyrównawczy, geodezja inżynieryjna, geodezja i astronomia geodezyjna, teledetekcja, kataster i gospodarka nieruchomościami, gleboznawcza klasyfikacja gruntów, geodezja satelitarna, bazy danych przestrzennych, geodezyjne pomiary szczegółowe.

Geodezja i kartografia jest kierunkiem, dzięki któremu można pozyskać różnorodne umiejętności i zdobyć solidny bagaż wiedzy. Absolwenci znają zasady sporządzania map zasadniczych, gospodarczych, topograficznych i tematycznych oraz zasady geodezyjnej realizacji i obsługi inwestycji, jak również zasady gospodarki gruntami, oraz projektowania rozwoju obszarów wiejskich i miejskich. Dlatego, jak wspomnieliśmy na początku, mogą pracować zarówno na lądzie, jak i na morzu. A dokładniej? Osoby, które ukończyły omawiany przez nas kierunek w Politechnice Morskiej znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach geodezyjnych, biurach projektowych, instytutach naukowo- badawczych, przedsiębiorstwach hydrograficznych, przedsiębiorstwach geoinformatycznych, służbie geodezyjnej i kartograficznej.

Studia w Szczecinie to interesująca oferta dla tych, którzy chcą zdobyć wyższe wykształcenie. Oczywiście, jest to także bardzo dobre miejsce dla tych, którzy planują rozwijać się w dziedzinie geodezji i kartografii.

 

Jakie ma Politechnika Morska w Szczecinie opinie?

Paweł, student Geodezji i kartografii mówi:

„Politechnika Morska podziałała na mnie jak magnes. To miejsce wyjątkowe, tak jak zdobywane tutaj wykształcenie jest wyjątkowe. „

 

Gdzie studiować kierunek geodezja i kartografia na Politechnice Morskiej

Studia na kierunku geodezja i kartografia prowadzone są przez Wydział Nawigacyjny Politechniki Morskiej zlokalizowany przy ul. Wały Chrobrego 1-2 w Szczecinie.

Kontakt:

tel. (91) 480-95-15

https://wn.pm.szczecin.pl/pl/

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Szczecinie

Studia w Szczecinie

 

 

GEODEZJA I KARTOGRAFIA - ważne informacje

Geodezja i kartografia studia Szczecin

Geodezja i kartografia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Geodezję i kartografię w Politechnice Morskiej w Szczecinie:

Absolwent kierunku Geodezja i kartografia w Politechnice Morskiej w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • zasad i specyfiki wykonywania pomiarów geodezyjnych, kartograficznych, fotogrametrycznych i hydrograficznych,
  • zasad działania, budowy i konstrukcji przyrządów i systemów geodezyjnych, kartograficznych, fotogrametrycznych i hydrograficznych,
  • technik pomiarowych,
  • teledetekcji i technik przetwarzania obrazów,
  • oprogramowania i systemów geoinformatycznych,
  • zarządzania jakością,
  • katastru nieruchomości,
  • planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego,
  • systemów informacji przestrzennej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Geodezja i kartografia:

Absolwent kierunku Geodezja i kartografia w Politechnice Morskiej w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

  • przedsiębiorstwach geodezyjnych,
  • przedsiębiorstwach hydrograficznych,
  • instytutach naukowo- badawczych,
  • biurach projektowych,
  • przedsiębiorstwach geoinformatycznych,
  • służbie geodezyjnej i kartograficznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku geodezja i kartografia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

matematyka, język polski, język obcy nowożytny, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Morska w Szczecinie

Komentarze (0)