Techniki dentystyczne

Techniki dentystyczne

Uniwersytet Medyczny w Łodzi - kierunki studiów

Techniki dentystyczne – Uniwersytet Medyczny w Łodzi 2021

Studia na kierunku techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku techniki dentystyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Materiałoznawstwo techniczno-dentystyczne
 • Technologie odlewnicze w technikach dentystycznych
 • Podstawy nauki o materiałach
 • Modelarstwo i rysunek
 • Techniki protetyczne
 • Anatomia
 • Histologia
 • Fizjologia
 • Fizjologia narządu żucia
 • Kwalifikowana pierwsza pomoc medyczna
 • Biofizyka
 • Chemia ogólna

 

Czym są techniki dentystyczne? To ogół działań, dzięki którym wytwarzane są protezy zębowe, aparaty ortodontyczne, czy wkładki uzupełniające. Nietrudno stwierdzić, że taka praca wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale również niemałej cierpliwości i skupienia. Cierpliwość i skupienie należy wyćwiczyć w sobie samemu, natomiast wiedzę można pozyskać na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

 

Nabywane Umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy z zakresu techniki dentystycznej oraz podstaw nauk społecznych, prawa, ekonomii i zarządzania. Studenci uczą się wykonywać protezy stałe, ruchome i nietypowe oraz aparaty ortodontyczne zaprojektowane przez lekarza. Ponadto, uczą się wykonywać naprawy uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych, jak również zdobywają wiedzę na temat technologii wykonywania szyn, czy ektoprotez stosowanych do rehabilitacji, leczenia oraz profilaktyki chorób i wad narządu żucia.

Studia na kierunku Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się między innymi takie przedmioty jak: anatomia, histologia, fizjologia narządu żucia, materiałoznawstwo techniczno- dentystyczne, modelarstwo i rysunek, techniki protetyczne, mikrobiologia jamy ustnej, aseptyka i antyseptyka, biomechanika w technice dentystycznej, wytrzymałość materiałów stomatologicznych, konstrukcja protez stałych i ruchomych, techniki ortodontyczne, protetyka twarzy, technologie polimerów.

Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi to kierunek dostarczający wielu umiejętności. Studenci rozwijają zdolność określania kryteriów doboru materiałów na różne elementy protetyczne, czy też dobierania właściwych technologii w wykonywaniu protez zębowych, aparatów ortodontycznych oraz szyn. Ponadto, poszerzają wiedzę z zakresu najnowszych osiągnięć techniki dentystycznej w tym zastosowania materiałów stomatologicznych, technologii odlewniczych, obróbki plastycznej i łączenia materiałów oraz szeroką wiedzę z zakresu modyfikacji warstw wierzchnich na potrzeby medycyny. Z tak bogatym bagażem wiedzy znajdą zatrudnienie w laboratoriach protetycznych, jak również firmach zajmujących się produkcją i handlem materiałami i urządzeniami wykorzystywanymi do wykonawstwa elementów protetycznych.

 

Opinie

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że studia medyczne należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Na szczęście, nie brakuje chętnych do nauki. A czy można znaleźć w centralnej Polsce odpowiednie miejsce do zdobywania wiedzy? Oczywiście, że tak. A jakie ma Uniwersytet Medyczny w Łodzi opinie? Martyna, studentka Technik dentystycznych mówi:

„Studia medyczne wymagają sporo pracy, ale dają też mnóstwo radości i satysfakcji. Najważniejsze jest to, gdzie się studiuje i od jakich osób zdobywa wiedzę. Ja uczę się w uczelni, która znajduje się w zdecydowanej czołówce medycznego kształcenia w kraju.”

 

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

TECHNIKI DENTYSTYCZNE - ważne informacje

Techniki dentystyczne studia Łódź

Techniki dentystyczne studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi:

Absolwent kierunku Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • poszczególnych układów i narządów organizmu ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem anatomii głowy,
 • fizjologii narządu żucia,
 • planowania i prowadzenia badań epidemiologicznych,
 • ekonomii i finansów w ochronie zdrowie,
 • organizacji i zarządzania pracownią techniki dentystycznej,
 • techniki protetycznej,
 • techniki ortodontycznej,
 • materiałoznawstwa techniczno- dentystycznego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Techniki dentystyczne:

Absolwent kierunku Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi może znaleźć zatrudnienie w:

 • laboratoriach protetycznych,
 • firmach zajmujących się produkcją i handlem materiałami i urządzeniami wykorzystywanymi do wykonawstwa elementów protetycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku techniki dentystyczne brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia. Sprawdzian zdolności manualnych: kandydat ma za zadanie, na podstawie otrzymanego gipsowego wzoru: odwzorować w plastelinie w skali 1:1 przedstawiony model (należy zachować wszystkie wgłębienia i detale); wykonać szkic odręczny w skali 1:1 na papierze formatu A4.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Dyplom studiów I stopnia na kierunku techniki dentystyczne. Rozmowa kwalifikacyjna

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Medyczny w Łodzi# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku techniki dentystyczne - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Łodzi

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

 

 

Komentarze (0)