O Wydziale

Wydział Odlewnictwa powstał w roku akademickim 1951/1952 w wyniku podziału Wydziału Hutniczego. 

Na wydziale ukształtowały się dwa nurty specjalizacyjne: odlewniczo-technologiczny oraz maszynowo-mechanizacyjny. Obecnie wydział kształci specjalistów dla całego obszaru techniki odlewniczej i jest jedynym wydziałem o takim profilu i zakresie kształcenia w strukturze szkolnictwa wyższego w Polsce i w Europie.
Współczesne odlewnictwo zmierza w kierunku poprawy jakości odlewów, zmniejszenia energochłonności produkcji i zużycia materiałów oraz mniejszego obciążenia środowiska naturalnego szkodliwym oddziaływaniem odlewni. Osiągane jest to poprzez znaczne ograniczenie ilości odpadów oraz tworzenie zamkniętych układów obiegu materiałów i przepływu energii. Budowa i eksploatacja takich odlewni bezodpadowych jest tematem projektów badawczych o charakterze międzynarodowym. 
Absolwenci wydziału są dobrze przygotowani do wymagań współczesnego przemysłu i świetnie radzą sobie z opracowywaniem i wprowadzaniem nowoczesnych technologii oraz zarządzaniem zakładami. Jednostka utrzymuje stały kontakt z firmami działającymi w obszarze odlewnictwa w zakresie organizowania praktyk studenckich, staży i możliwości zatrudnienia absolwentów. 
W roku akademickim 2011/2012 wydział otworzył (we współpracy z Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej) kierunek – Wirtotechnologia. Absolwent tego kierunku dzięki wiedzy i umiejętnościom z zakresu: przetwórstwa metali, technologii materiałowych, informatyki, ekonomii czy ekologii, wyróżnia się twórczą postawą wobec zagadnień związanych z wirtualizacją procesów technologicznych i swobodnego wykorzystywania narzędzi informatycznych do realizacji problemów technicznych. W 2013 r. uruchomiono nową specjalność: Virtualization of Foundry Engineering na II stopniu studiów w ramach kierunku Wirtotechnologia. Program studiów obejmuje następujące zagadnienia: znajomość technologii i jej trendów rozwojowych, komputerowe wspomaganie inżynierii, nowoczesne systemy zarządzania przedsiębiorstwem, informatyka i matematyka stosowana. 
Pracownicy Wydziału Odlewnictwa prowadzą szeroką współpracę z wieloma krajowymi i zagranicznymi placówkami naukowo-badawczymi, uczelniami i instytutami naukowymi. Wydział wszechstronnie współdziała z przemysłem, a mapa rozmieszczenia odlewni i zakładów kooperujących, z którymi współpracował bądź nadal współpracuje, pokrywa się praktycznie z mapą całej Polski. 
Wydział Odlewnictwa prowadzi studia I (inżynierskie), II (magisterskie) jak i III stopnia (doktoranckie) w trybie zarówno stacjonarnym jak i niestacjonarnym, a także posiada uprawnienia prowadzenia postępowań habilitacyjnych i profesorskich w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplinie Metalurgia. 

Informacje mają charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Opinie (4)

Gabriela Ocena odpowiedz

Czy wspólnik spółki zoo może ogłosić upadłość konsumencką? Howdy very nice web site!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally? I am glad to find a lot of helpful info right here in the post, we'd like develop extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . . Ile kosztuje upadłość spółki?

Krzysiek Ocena odpowiedz

miła atmosfera, mimo dużej ilości nauki

xyz Ocena odpowiedz

super wydział

andrzej Ocena odpowiedz

Studiuję metalurgię, pomimo ciężkich i nerwowych sesji, uczelnia, wydział i kierunek przygotowujący do życia i zawodu. Ocena bardzo dobry