• Te kierunki mają potencjał, by zapewnić Ci pracę w przyszłości!

    Wybór studiów to decyzja, która może mieć istotny wpływ na Twoją przyszłość zawodową ...

  • Jakie studia wybrać

    Za wyborem studiów kryją się wizje kariery oraz oczekiwania ...

  • Ile kosztują studia

    Nawet bezpłatne studia nie są darmowe. Jak to rozumieć ...

  • REKRUTACJA NA STUDIA

    Terminy, zasady, progi, przeliczniki, uczelnie, kierunki ...

  • Arkusze maturalne CKE

    z wymaganiami na kierunki studiów ...

  • KALKULATOR MATURALNY

    Jak liczyć punkty na studia? Sprawdź czy się dostaniesz

  • Matura 2025

    Jak będą wyglądały matury w 2025 roku? Terminy, arkusze, przedmioty, zmiany ...

Najpopularniejsze kierunki studiów

Rankingi popularności kierunków studiów to swego rodzaju lista przebojów kształcenia wyższego. Jakie kierunki są najpopularniejsze?

Często wyszukiwane

Jak wygląda rynek pracy w branży inżynierii, badań i produkcji?

Przy branży związanej z inżynierią, produkcją i badaniem nie da się podać jednego czy dwóch kierunków, które zagwarantują nam zatrudnienie ...

Biznes i startupy

Moja historia

Jaka kariera

Ostatnio dodane

 

STUDIA I PRACA - OTOUCZELNIE.PL DLA CIEBIE

Kończysz liceum lub technikum, podchodzisz do matury, składasz dokumenty aplikacyjne na wymarzony kierunek studiów, a może kończysz studia – i co dalej? Jest wiele dróg, które możesz wybrać. Strona otouczelnie.pl pomoże Ci się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Studia – dla większości to najlepszy okres w życiu. Czas nowych znajomości, pierwszych poważnych wyborów, wejścia w świat dorosłych i nieznane, legendarne ścieżki kariery. Co wybierzesz? Studia artystyczne czy biologiczne? Chemiczne czy dziennikarskie? Czujesz, że odnajdziesz się na kierunkach ekonomicznych, filologicznych czy informatycznych? To Twój wybór. Jednak by móc podjąć słuszną, przemyślaną decyzję trzeba zgromadzić dane. A wszystkie potrzebne Ci informacje znajdują się w jednym miejscu. Na otouczelnie.pl

 

KIERUNKI STUDIÓW I ICH TAJEMNICE

Może się wydawać, że napisanie matury to najgorszy element zdawania na studia, a potem będzie już z przysłowiowej górki. Oczywiście, zestaw interesujących Cię kierunków musisz wybrać odpowiednio wcześniej, by wiedzieć, jakie przedmioty wymagane są przy rekrutacji.

Jednak zwykle dopiero po uzyskaniu wyników matury nadchodzi moment zastanowienia: Czy naprawdę mnie to interesuje? Czy to na ten kierunek studiów chcę iść? Czasami sama nazwa nie mówi wiele o programie edukacyjnym. Można się domyślić, jakie tematy omawiane są na prawie, medycynie, biotechnologii, polonistyce. Jednak co właściwie studiuje się na polityce publicznej, studiach miejskich czy doradztwie filozoficznym?

A może to właśnie kierunki stworzone dla ciebie? Na stronie otouczelnie.pl zamieszczone są nie tylko wszystkie dostępne kierunki studiów, ale też ich dokładne opisy, z dodatkowym podziałem na wydziały i uczelnie. I wszystko staje się jasne.

 

MIASTO MOJE A W NIM...

Wiesz już co chcesz studiować. Teraz się okazuje, że w Polsce jest osiem uczelni z takim kierunkiem i to na dodatek w pięciu różnych miastach. Gdzie studiować? Który kierunek ma lepszy program i bardziej wykwalifikowanych wykładowców? Która szkoła wyższa ma lepszą opinię i większe finansowanie? I w którym mieście chcesz spędzić kolejne pięć lat swojego życia?

Możesz wybrać studia w mieście, w którym mieszkasz. Jednak wiele osób uważa, że czas spędzony na uczelni to pierwszy krok w dorosłość i powinien się wiązać z wyfrunięciem z gniazda. Nowym mieszkaniem, współlokatorami i zupełnie innym miejscem, które nazwiesz domem.

W zakładce „Miasta Akademickie” dowiesz się, które ośrodki miejskie i szkoły wyższe spełniają twoje wymagania, a ponadto, co najlepszego jest w danych miastach. W końcu pięć lat może zamienić się w osiem – studia doktoranckie lub podyplomowe – a może i całe życie.

 

UCZELNIA IDEALNA

W Polsce znajduje się kilka tysięcy jednostek uczelnianych, w tym kilkaset publicznych szkół wyższych. Jak wybrać tę właściwą? Nawet jeśli zmniejszy się wybór tylko do Uniwersytetów lub Politechnik i ograniczy je tylko do tych, na których uruchomione są interesujące Cię kierunki, nadal może się okazać, że zostało kilka uczelni.

Co wybrać? Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Łódzki? Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy Uniwersytet Rolniczy w Krakowie? Politechnikę Śląską w Gliwicach czy Politechnikę Świętokrzyską? Z instytucjami artystycznymi też nie jest łatwiej; mamy chociażby Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi czy Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Od nadmiaru może rozboleć głowa. Właśnie dlatego na stronie otouczelnie.pl znajduje się spersonalizowana wyszukiwarka, która pomoże wybrać idealną szkołę wyższą, w zależności od miejscowości, typu uczelni, typu studiów czy trybu studiów – przy czym nie musisz zaznaczać wszystkich opcji, a ustawić wyszukiwanie tak, by spełniało Twoje oczekiwania. Prawda, że to proste?

 

WYKSZTAŁCENIE TO JEDNO, ALE LICZY SIĘ DOŚWIADCZENIE

Żeby zdobyć pracę musisz mieć doświadczenie w pracy. To błędne koło staje się ontologicznym koszmarem praktycznie każdego studenta. Na szczęście nie taki diabeł straszny, jak go malują. Na otouczelnie.pl znajdziesz praktyki, staże i oferty pracy od najlepszych pracodawców.

Podpowiemy, jak i w których branżach możesz zrobić karierę w danym mieście. Bezboleśnie przeprowadzimy cię przez pułapki wchodzenia w świat pracodawcy i pracownika. Podamy ci przydatne adresy stron z ofertami i dane dotyczące Biur Karier na konkretnych uczelniach. Powiemy, jak napisać list motywacyjny i Curriculum Vitae, by pozytywnie wyróżnić się spośród innych kandydatów.

Podpowiemy również jakich wynagrodzeń na jakich stanowiskach powinno się oczekiwać i jak wygląda praca w konkretnych branżach. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Nawet Twój przyszły szef.