Studia muzyczne w Polsce to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
W procesie rekrutacji na studia muzyczne w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane jest przeprowadzanie egzaminu wstępnego, którego wynik jest podstawą kwalifikacji.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Studia muzyczne to przestrzeń kształcenia, w której teoria spotyka się z praktyką. Studenci pozyskują liczne umiejętności, na przykład w zakresie gry na wybranym instrumencie, czy też dyrygentury, jak również wiedzę teoretyczną dotyczącą obecności muzyki w mediach, czy przestrzeni publicznej. W obszarze studiów muzycznych odnajdą się zatem osoby, które pragną tworzyć i wykonywać, jak również osoby, które chciałyby propagować i organizować.
Popularne kierunki muzyczne: dyrygentura, sztuki sceniczne, instrumentalistyka, jazz i muzyka estradowa, muzykologia, wokalistyka.
Studia muzyczne, z racji coraz większej różnorodności, przygotowują do karier zawodowych w różnych wymiarach i charakterach. To już nie tylko fundament pełnienia funkcji instrumentalisty, czy też pracy dydaktycznej. To również podstawa do wykonywania zajęć organizatorskich, menedżerskich, czy upowszechniających kulturę. Absolwentów studiów muzycznych można zatem spotkać w filharmoniach, teatrach, ośrodkach kultury, a także w mediach, agencjach koncertowych, czy studiach nagraniowych i firmach fonograficznych.
Wszyscy znamy powiedzenie, że muzyka łagodzi obyczaje. Czy to wystarczający argument, aby wejść głębiej w jej świat i poznawać wszelakie zagadnienia z nią związane? Walter Pater napisał, że „każda sztuka zawsze dąży do tego, by stać się muzyką”, zatem jeśli wytężona nauka na studiach jest sztuką, to możemy być bardzo blisko ideału.