studia muzyczne

Studia muzyczne

Muzyka to nie tylko twoja pasja, ale również sposób na życie? Chciałbyś związać z nią swoją przyszłość zawodową? Studia muzyczne to propozycja dla osób, które mają odwagę, by realizować swoje marzenia. Niektórzy uważają, że taki wybór to „pójście na łatwiznę”. Nic bardziej mylnego! Studia muzyczne to nie tylko zajęcia na uczelni – to przede wszystkim samodzielna praca studenta, setki godzin poświęconych na ćwiczenie i rozwijanie swoich umiejętności. Sam talent nie wystarczy, by osiągnąć sukces na polu artystycznym – tu niezbędne są samozaparcie i dyscyplina.
Jakie wyższe uczelnie mogą zaoferować ci studia muzyczne? Przede wszystkim akademie muzyczne. Znajdziesz je w dziesięciu miastach w Polsce: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Szczecinie Jakie kierunki możesz wybrać w ramach studiów muzycznych i czego możesz się na nich nauczyć? Dyrygentura przygotuje Cię do kierowania zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestra symfoniczna, orkiestra dęta, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne. Idąc na instrumentalistykę, wybierasz specjalizacje, na której doskonalić będziesz grę na konkretnym instrumencie.  Zdecydować możesz się m.i.n. na skrzypce, altówkę, gitarę, perkusję, flet, trąbkę, fortepian, kontrabas. Wokalistyka to kierunek dla osób, które swoją przyszłość chciałby związać ze śpiewem – estradowym lub aktorskim. Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej przygotuje cię do roli nauczyciela muzyki w szkołach publicznych. 
W procesie rekrutacji na studia muzyczne wyniki matury mają znaczenie drugorzędne. Największą rolę ogrywają wyniki egzaminów wstępnych, podczas których kandydaci muszą zmierzyć się z praktycznymi zadaniami, które weryfikują ich zdolności i predyspozycje. Zadania uzależnione są od kierunku, na który aplikuje kandydat. Egzaminy wstępne na instrumentalistykę obejmują m.in. sprawdzian z gry na instrumencie, a na wokalistykę – śpiew i kształcenie słuchu. 
 
 

Dyrygentura studia muzyczneDyrygentura studia - kierunek studiów

Dyrygentura jest niewątpliwie kierunkiem elitarnym, będącym spełnieniem marzeń niejednego ucznia szkoły muzycznej. Jeżeli zatem chcesz dołączyć do wybitnego grona dyrygentów, takich jak: Antoni Wit czy Bogusław Madey to studia muzyczne na tym kierunku mogą być początkiem Twojej wielkiej muzycznej kariery!
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać studentem kierunku Dyrygentura? Oprócz świadectwa dojrzałości oraz wiadomości ze szkoły muzycznej II stopnia należy otrzymać pozytywną ocenę z konkursowego egzaminu wstępnego. Ma on formę pisemną oraz ustną. Obejmuje on sprawdzian przydatności zawodowej w zakresie kształcenia słuchu i harmoni oraz dyrygowanie dowolnie wybraną symfonią klasyczną.
 


Czytaj więcej: Dyrygentura studia - kierunek studiów


edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej studia muzyczneEdukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej studia - kierunek studiów

Chciałbyś zdobyć kompleksowe wykształcenie muzyczne i w przyszłości zająć się animacją muzyczną lub skupić się na profesjonalnej działalności artystycznej? Jeśli zatem masz wykształcenie zdobyte w szkole muzycznej i duszę artysty to studia muzyczne na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej mogą okazać się świetnym wyborem.
Jak wygląda proces aplikacji? Aby zostać studentem kierunku Edukacja artystyczna należy uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu praktycznego. Będzie to sprawdzian z umiejętności gry na instrumencie lub śpiewu, a także sprawdzenie predyspozycji muzycznych, takich jak: słuch muzyczny, sprawność manualno-głosowa i poczucie rytmu.

 

Czytaj więcej: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej studia - kierunek studiów


instrumentalistyka studia muzyczneInstrumentalistyka studia - kierunek studiów

Studia muzyczne na kierunku Instrumentalistyka przeznaczone są dla osób zainteresowanych szeroko pojęta muzyką oraz grających na jednym z instrumentów. Jesteś uzdolniony muzycznie, ukończyłeś szkołę muzyczna drugiego stopnia i chciałbyś kontynuować kształcenie w tym kierunku? Grasz na wybranym instrumencie i chcesz doprowadzić swój warsztat do perfekcji? Jeżeli tak to Instrumentalistyka to kierunek dla Ciebie!
Oprócz standardowego postępowania rekrutacyjnego będziesz musiał także uzyskać pozytywny wyniki egzaminu praktycznego. Pod uwagę będzie brana Twoja umiejętność gry na instrumencie, sprawdzenie wiedzy ogólnej z zakresu historii muzyki oraz współczesnych zagadnień muzycznych, sprawdzian dyspozycji słuchowych oraz sprawdzian z czytania a'vista i przygotowania utworu muzycznego.
 

Czytaj więcej: Instrumentalistyka studia - kierunek studiów


jazz i muzyka estradowa studia muzyczneJazz i muzyka estradowa studia - kierunek studiów

Szukasz kierunku, który pomoże Ci odkryć Twój niepowatrzalny artystyczny głos i przygotuje Cię do przyszłej kariery w przemyśle muzycznym? Marzysz o publicznych wstępach i chciałbyś rozwinąć swoje działania artystycznę na większą skalę? Dzięki studiom muzycznym na kierunku Jazz i muzyka estradowa zrobisz krok ku swojej karierze muzycznej!
Aby zostać studentem kierunku Jazz i muzyka estradowa musisz najpierw przejść pozytwne egzamin wstępny. Na większości akademii sprawdzane są umiejętności wykonawcze w zakresie przedmiotu kierunkowego (śpiewu lub gry na wybranym instrumencie) oraz słuchu muzycznego.


 

Czytaj więcej: Jazz i muzyka estradowa studia - kierunek studiów


Kompozycja i teoria muzyki studia muzyczneKompozycja i teoria muzyki studia - kierunek studiów

Nie jest Ci straszna analiza form muzycznych, literatura muzyczna czy techniki kompozytorskie? Jesteś osobą uzdolnioną muzycznie i szukasz ciekawego kierunku studiów, który umożliwi Ci pracę artystyczną w zakresie kompozycji lub przygotuje Cię do roli eksperta w dziedzinie teorii muzyki to są to studia muzyczne dla Ciebie!
Aby zostać studentem Kompozycji i teorii muzyki, oprócz świadectwa maturalnego, konieczne jest także uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego polegającego na sprawdzeniu predyspozycji słuchowych oraz przedstawienia dwóch napisanych przez Ciebie kompozycji.


 

Czytaj więcej: Kompozycja i teoria muzyki studia - kierunek studiów


musical i choreografia studia muzyczneMusical i choreografia studia - kierunek studiów

Kierunek skierowany jest do absolwentów szkół baletowych oraz wszystkich osób, które ukończyły kursy tańca lub działają w zespołach tanecznych czy teatrach, a także pasjonatów tańca chcących zdobyć wykształcenie w tym zakresie. Jeżeli zatem masz głowę pełną pomysłu, interesuje Cię praca artystyczna i chciałbyś wyrazić siebie w tańcu to Musical i choreografia może być świetnym kierunkiem dla Ciebie! Aby zostać studentem kierunku Musical i choreografia musisz najpierw uzyskać pozytywny wynik z egzaminu wstępnego. Co więcej, czeka na Ciebie rozmowa kwalifikacyjna na temat ogólnej znajomości tematyki oraz zagadnień dotyczących kierunku studiów. Studia muzyczne kształcą w zakresie wypowiadania się ruchem w kompozycjach zrealizowanych w ramach programu studiów, umiejętności pracy w różnych zespołach twórczych i wykonawczych oraz improwizowania ruchem i tworzyć poprzez improwizację zna różne sposoby komponowania i tworzenia choreografii. 

Czytaj więcej: Musical i choreografia studia - kierunek studiów


Muzyka kościelna studia muzyczneMuzyka kościelna studia - kierunek studiów

Działalność muzyczno-liturgiczna jest niezwykle ważnym aspektem wyznania rzymskokatolickigo. Dlatego istotne jest wykształcenie muzyków specjalizujących się w tej, wcale niełatwej dziedzinie. Niezbędna jest bowiem umiejętność gry na organach oraz wykorzystania wiedzy o liturgice oraz teologii. Jeżeli zatem interesujesz się ta dziedziną wiedzy muzycznej to Muzyka kościelna jest kierunkiem, który na pewno warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki edukacyjnej!  Aby zostać studentem kierunku Muzyka kościelna musisz uzyskać pozytywny wynik egzaminu wstępnego polegającego na odegraniu utworów na organach oraz samodzielnemu przygotowaniu utworów, a także czytania a vista i predyspozycji słuchowych. Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Muzyka kościelna? Będzie to wiedza Fortepianu, dyrygentury, dyrygowania, czytania partytur i organów zwykle prowadzoneych w trybie indywidualnym. 

 

Czytaj więcej: Muzyka kościelna studia - kierunek studiów


muzykologia studia muzyczneMuzykologia studia - kierunek studiów

Studia są przeznaczone dla osób zainteresowanych szeroko pojętą muzyką z naciskiem na edukację i animację muzyczną, a także prowadzenie zespołu muzycznego. Masz poczucie rytmu oraz zdolności rozróżniania wysokości i barw dźwięków, a dodatkowo posiadasz podstawy wiedzy muzycznej? Jeżeli tak to Muzykologia może być świetnym kierunku dla Ciebie! Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Muzykologia? Studia muzyczne kształcą z zakresu historii i teorii muzyki w kontekcie ogólnych zjawisk kultury oraz umiejętności analizy dzieł muzycznych oraz dzieł słowno-muzycznych różnych epok. Przykładowymi przedmiotami mogą być: Instrument główny, Instrument dodatkowy, Kształcenie słuchu, Historia muzyki, Chór, Elementy techniki wokalnej, Zasady muzyki z instrumentoznawstwem czy Propedeutyka dyrygowania. Kolejne semestry skupiają się zwykle wokół wybranej specjalności. Może ona dotyczyć edukacji muzycznej, prowadzenia zespołów muzycznych czy muzyki kościelnej. Jednym zdaniem – staniesz się ekspertem w zakresie szeroko pojętej wiedzy o muzyce.

Czytaj więcej: Muzykologia studia - kierunek studiów


Muzykoterapia studia muzyczneMuzykoterapia studia - kierunek studiów

Dziedziną, która współcześnie nieustannie się rozwija jest na pewno muzykologia polegająca na zastosowaniu muzyki lub jej elementów do przywracania lub poprawy stanu zdrowia u osób z różnymi rodzajami schorzeń. Jest to metoda, która została odkryta jeszcze w czasach plemiennych, a od kilkudziesięciu lat cieszy się stosunkowo dużą popularnością w Polsce. Dowodem na to jest utworzenie Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów, które we współpracy z uniwersytetami zajmuje się podwyższaniem kompetencji polskich muzykoterapeutów. Jeżeli zatem interesujesz się tą dziedziną i chciałbyś przełożyć tę pasję na karierę zawodową to Muzykoterapia jest kierunkiem, który na pewno powinieneś wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej ścieżki edukacyjnej! Czego nauczysz się w ramach studiów muzycznych na kierunku Muzykologia? Zdobędziesz wiedzę z zakresu wspomagania leczenia, wspomagania rehabilitacji, profilaktyki wykorzystując muzykę w różnych formach. 

 

Czytaj więcej: Muzykoterapia studia - kierunek studiów

Komentarze (0)


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE