Program studiów i przedmioty
Kształcenie na kierunku Pedagogika – studia I stopnia profil praktyczny trwa sześć semestrów (trzy lata) i kończy się napisaniem pracy dyplomowej (licencjackiej) oraz egzaminem dyplomowym. Absolwent kierunku Pedagogika dysponuje wiedzą z zakresu przedmiotów ogólnopedagogicznych, socjologii, psychologii oraz filozofii, które są niezbędne do funkcjonowania w obszarze tzw. społeczeństwa wiedzy.
Rozumie społeczno-kulturowy kontekst edukacji, potrafi projektować działania opiekuńcze i wychowawcze w zakresie skutecznego wspierania zarówno jednostek, jak i grup społecznych, a także posiada kompetencje społeczne pozwalające na prawidłowe i skuteczne funkcjonowanie na rynku pracy. Ze względu na praktyczny profil kształcenia obowiązuje 600 godzin praktyk zawodowych.
W programie studiów na kierunku Pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku pedagogika to interdyscyplinarna dziedzina nauki, która przygotowuje studentów do pracy w obszarze np. edukacji, w różnorodnych instytucjach i kontekstach społecznych. Programy studiów na tym kierunku często obejmują takie zagadnienia jak teoria i praktyka wychowania, psychologia rozwoju, metody dydaktyczne, zarządzanie oświatą, diagnoza i terapia pedagogiczna, oraz edukacja w różnorodności kulturowej. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności, które pozwalają im np. na profesjonalne podejście do pracy z różnorodnymi grupami wiekowymi, zarządzanie procesami edukacyjnymi, diagnozowanie potrzeb edukacyjnych, projektowanie i realizację programów edukacyjnych, a także na rozwijanie swoich kompetencji interpersonalnych i społecznych.
W ramach studiów na kierunku pedagogika studenci poznają teoretyczne podstawy procesu wychowania oraz różnorodne metody pracy pedagogicznej, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Uczą się np. o psychologicznych aspektach procesów edukacyjnych, takich jak rozwój osobowości, procesy uczenia się, motywacja i komunikacja w edukacji. Zdobywają także wiedzę z zakresu dydaktyki, metodyki nauczania różnych przedmiotów, diagnozy edukacyjnej oraz projektowania programów nauczania. Studenci na kierunku pedagogika często odbywają także praktyki pedagogiczne, które pozwalają im zdobyć doświadczenie w pracy z uczniami, nauczycielami i innymi profesjonalistami w dziedzinie edukacji.
Studenci na kierunku pedagogika uczą się także o zarządzaniu oświatą, zarówno na poziomie instytucjonalnym, jak i systemowym. Zdobywają wiedzę z zakresu zarządzania oświatą publiczną i niepubliczną, organizacją pracy placówek oświatowych, zarządzania kadrami pedagogicznymi, finansami i zarządzaniem zasobami w oświacie. Uczą się także o polityce oświatowej, reformach edukacyjnych, prawie oświatowym i procedurach administracyjnych w oświacie. Studenci zdobywają umiejętności np. planowania, organizowania, wdrażania i monitorowania procesów zarządzania oświatą, a także analizowania i diagnozowania sytuacji w oświacie oraz rozwijania innowacyjnych rozwiązań w edukacji.
Polecane:
Ile trwają studia na kierunku pedagogika w Poznaniu?
Studia na kierunku Pedagogika w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Sprawdź
Jakie są specjalności na pedagogice w Poznaniu
Współczesne studia z pedagogiki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek pedagogika w Poznaniu
Studia z pedagogiki mają najwięcej wspólnego z naukami społecznymi. Przez to na kierunku tym najłatwiej odnajdują się osoby o humanistyczynym umyśle. Dodatkowo pomóc może także wcześniejsza nauka w liceach o profilach humanistycznych, ale też geograficznych czy językowych.
Charakter tego kierunku sprawia jednak, że bez problemów odnajdą się na nim absolwenci każdej szkoły średniej, niezależnie od profilu. To dlatego, że pedagogika opiera się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności interpersolanych, niezbędnych do pracy z ludźmi. Idąc na te studia warto zatem kierować się przede wszystkim powołaniem.
Sprawdź
Czy studia na kierunku pedagogika w Poznaniu są trudne
Pedagogika to bardzo obszerny kierunek. Może obejmować zarówno badanie procesów wychowawczych jak i pojęcia związane z doradztwem zawodowym, czy resocjalizacją. Ze względu na to, mogą być to studia uważane za wymagające. kierunek, na który najczęściej decydują się osoby zainteresowane tą dziedziną.
Poziom trudności zależy jednak od indywidualnych predyspozycji, a także powołania, które w karierze pedagoga może być kluczowe. Studia pedagogiczne wymagają nie tylko systematycznej nauki, ale także wielu umiejętności miękkich. To dlatego, że podstawą pracy w tym zawodzie jest komunikacja z ludźmi.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na pedagogice w Poznaniu
Pedagogika nie jest wymieniana wśród najtrudniejszych kierunków studiów. Jednak ze względu na humanistyczny charakter, może ona wymagać od swoich studentów częstego wkuwania. Trudność przedmiotów na tych studiach zależy nie tylko od indywidualnych cech, ale też od wybranej ścieżki kształcenia.
Najczęściej problemy sprawiają jednak przedmioty związane z metodami badań pedagogicznych, dydaktyki ogólnej czy zarządzania zasobami ludzkimi. Kandydaci muszą lubić też zajęcia praktyczne to dlatego, że warsztaty są istotnym elementem studiów pedagogicznych.
Czy studia na kierunku pedagogika w Poznaniu to studia z przyszłością
Pedagogika to studia, które kojarzą się głównie z przyszłą pracą z dziećmi. To jednak tylko część prawdy na temat tej dziedziny. Pedagogika daje pole do rozwoju w wielu obszarach co przekłada się na większe możliwości zatrudnienia. Jej obszerny charakter daje także większe możliwości dostosowania pracy pod własne zainteresowania.
Absolwenci pedagogiki nie tylko kształtują przyszłe pokolenia, ale odpowiadają także za procesy resocjalizacyjne czy socjoterapeutyczne. Ponadto mogą być oni specjalistami w zakresie doradztwa zawodowego, zarządzania zasobami ludzkimi czy coachingu. Ukończenie tego kierunku daje zatem wiele możliwości, dzięki czemu absolwenci mają pewną przyszłość.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na pedagogikę w Poznaniu
Pedagogika co roku przyciąga wielu kandydatów, ale ze względu na dużą liczbę miejsc nie jest to kierunek, na który trudno się dostać. Podstawą sukcesu jest dobrze zdany egzamin dojrzałości. Tak więc osoby myślące o tym kierunku studiów muszą dobrze przemyśleć wybór przedmiotów maturalnych.
Aby spokojnie myśleć o dostaniu się na pedagogikę, trzeba przede wszystkim poważnie podejść do egzaminów na poziomie rozszerzonym. Największe szanse daje zdawanie języka polskiego i języka obcego oraz takich przedmiotów jak WOS, matematyka, biologia, historia czy geografia.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku pedagogika w Poznaniu jest matematyka
Pedagogika w Poznaniu to kierunek, który w pełni skupia się na naukach społecznych i humanistycznych. Istotną rolę w rozwoju przyszłych pedagogów stanowi także kształcenie umiejętności komunikacyjnych. W tym celu podczas studiów można natknąć się na wiele ćwiczeń warsztatowych, które mają przygotować do przyszłej pracy pedagoga, czy doradcy zawodowego.
Ze względu na swój humanistyczny charakter, w programie studiów na pedagogice nie znajdzie się zajęć poświęconych matematyce. Ponadto z dokonań tej dziedziny nie korzysta żaden z wykładanych przedmiotów.
Czy warto iść na Pedagogikę?
Jak już wspomnieliśmy, Pedagogika jest kierunkiem umożliwiającym pozyskanie wiedzy złożonej z rozmaitych zagadnień, a zatem adresowany jest do osób o różnych zainteresowaniach i pomysłach na działalność zawodową. Ponadto, jest to kierunek ciekawy, w którego przestrzeni odnajdą się osoby pragnące pracować z ludźmi oraz pragnące wykorzystać swoją kreatywność.
Sprawdź czy warto iść na studia
Pedagogika studia podyplomowe w Łodzi
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu pedagogiki. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź: