Program studiów i przedmioty
W programie kierunku architektura we Wrocławiu przewidywane są przedmioty poświęcone m.in. projektowaniu architektonicznemu czy urbanistycznemu. W trakcie zajęć studenci ćwiczą swoje zdolności matematyczne oraz pogłębiają swoją wiedzę z zakresu np. fizyki czy geografii.
Poznają oni podstawy materiałoznawstwa i budownictwa. Absolwenci architektury rozumieją teoretyczne założenia projektowania przestrzennego i umiejętnie konstruują projekty, z uwzględnieniem międzynarodowych norm architektonicznych.
W programie studiów na kierunku architektura we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:
-
Komputerowe wspomaganie projektowania
-
Warsztaty rysunkowe i malarskie
-
Statyka i mechanika budowli
-
Historia architektury średniowiecznej
-
Fotografia i kolaż w przestrzeni architektury
-
Komunikacja wizualna, pomiędzy znakiem a znaczeniem
-
Modelowanie kompozycji przestrzennych
-
Rysunek architektoniczny – forma, funkcja, techniki
-
Wizualizacja komputerowa w architekturze
-
Prawo w procesie inwestycyjnym
Studenci architektury przygotowywani są także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub zarządzania inwestycjami projektowymi. W programie tego kierunku znajdują się przedmioty poświęcone m.in. prawu w procesie inwestycyjnym czy organizacji prac projektowych.
Architektura przygotowuje studentów także do pracy twórcze. W trakcie licznych warsztatów i bloków plastycznych studenci rozwijają swoje zdolności z zakresu m.in. fotografii, modelowania, rysunku architektonicznego czy wizualizacji komputerowej.
Nabywane umiejętności
Studenci architektury zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie dziedzin nie tylko związanych z szeroko pojętą inżynierią budownictwa, ale również z estetycznymi, funkcjonalnymi i kulturalnymi aspektami tej dziedziny. Ponadto studia na architekturze pozwalają studentom zgłębić tajniki ekologii oraz ekonomii, które związane są z tworzeniem obiektów inwestycyjnych. Celem tych studiów jest przygotowanie kadry specjalistów, gotowych do profesjonalnego rozwiązywania problemów architektonicznych i urbanistycznych współczesnego świata.
Architekci potrafią m.in. projektować, ewaluować oraz wdrażać projekty budynków i elementów budowlanych o różnorodnym zastosowaniu. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, wyróżniają się zdolnościami, które niezbędne są również np. do sprawowania kontroli nad realizacją projektów czy podejmowania działań w zakresie m.in. przebudowy, modernizacji i adaptacji istniejących już budynków.
Absolwenci architektury mogą liczyć na zatrudnienie np. w pracowniach architektonicznych, wydziałach architektury i urbanistyki administracji samorządowej wszystkich szczebli, pracownikach konserwatorskich czy w przedsiębiorstwach budowlanych. Ponadto architekci pracują także m.in. przy organizacji wystaw lub targów, projektowaniu scenografii lub w agencjach reklamowych. Wielu architektów decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Polecane:
Jakie są specjalności na architekturze we Wrocławiu
Współczesne studia z architektury charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Sprawdź specjalności na architekturze we Wrocławiu.
Po jakim profilu na kierunek architektura we Wrocławiu
Na kierunku architektura we Wrocławiu najlepiej odnajdują się absolwenci profili matematyczno-fizycznych i artystycznych. Profil mat-fiz zapewnia zdobycie umiejętności analitycznych i interpretacyjnych. Nauka na profilu artystycznym jest gwarancją rozwoju umiejętności wizualnych i estetycznych niezbędnych na studiach architektonicznych.
Na architekturze studiują również absolwenci szkół technicznych. Wiedza, jaką zdobyli podczas nauki stanowi solidne podłoże matematyczne i fizyczne do realizacji studiów. Warto zaznaczyć, że jednym z etapów rekrutacji na ten kierunek jest egzamin z rysunku, dlatego tak istotne jest, aby każdy kandydat posiadał wysoce rozwinięte zdolności manualne. Podczas kształcenia przydatna będzie również wiedza z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie czy historii sztuki.
Sprawdź
Czy studia na kierunku architektura we Wrocławiu są trudne
Studia na kierunku architektura we Wrocławiu nie należą do najłatwiejszych. Studenci przyswajają szeroki zakres wiedzy i umiejętności, rozwijają także swoją kreatywność i zdolności artystyczne. Warto zaznaczyć, że kierunek ten wykorzystuje również elementy zagadnień z nauk ścisłych: fizyki, inżynierii oraz matematyki. Studia opierają się na umiejętnościach praktycznych, realizowanych w ramach działań projektowych.
W programie kształcenia studenci spotkają się również z licznymi przedmiotami inżynierskimi np. budownictwo, konstrukcje oraz zajęciami komputerowymi. Ten interdyscyplinarny kierunek wymaga nauki również urbanistyki i historii architektury. Kluczem do sukcesu na tych studiach jest systematyczność w nauce, ciężka praca oraz zaangażowanie.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na architekturze we Wrocławiu
Studia we Wrocławiu na kierunku architektura mają charakter interdyscyplinarny. Łączą wiedzę z zakresu sztuki, inżynierii oraz zagadnień z matematyki, fizyki, a nawet informatyki. Najtrudniejszym przedmiotem na tych studiach może okazać się analiza matematyczna związana z konstrukcjami i statyką, ponieważ wymaga znajomości niektórych koncepcji nauk ścisłych oraz umiejętności ich zastosowania.
Problematyczne mogą okazać się również zajęcia informatyczne, związane z zaawansowanym projektowaniem komputerowym. Ponadto, studenci studiów architektonicznych będą musieli zmierzyć się z przedmiotami związanymi z inżynierią, historią sztuki, planowaniem przestrzennym czy projektowaniem konserwatorskim.
Czy studia na kierunku architektura we Wrocławiu to studia z przyszłością
Studia na kierunku architektura we Wrocławiu oferują perspektywy zawodowe w dynamicznie rozwijającym się świecie. Wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych architektów, rozwój technologii oraz rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że absolwenci mogą liczyć na atrakcyjne możliwości zatrudnienia zarówno w kraju, jak i za granicą. Często zajmują stanowiska w firmach deweloperskich, biurach projektowych, a nawet instytucjach rządowych.
Umiejętności zdobyte podczas studiów, takie jak kreatywność, analiza i projektowanie, są cenione także w innych dziedzinach, takich jak urbanistyka czy projektowanie wnętrz. Interdyscyplinarna wiedza zdobywana podczas kształcenia sprawia, że studia na kierunku architektura we Wrocławiu z pewnością można nazwać przyszłościowymi.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na architekturze we Wrocławiu
Studia na kierunku architektura we Wrocławiu co roku cieszą się dużą popularnością wśród kandydatów na studia. Podczas rekrutacji panuje stosunkowa wysoka konkurencja, a miejsca są ograniczone, wobec czego dostanie się na te studia, może być nieco problematyczne. Kandydaci powinni solidnie przygotować się do rekrutacji na ten kierunek - wybrać odpowiednie przedmioty rozszerzone oraz doskonalić swoje umiejętności rysunkowe.
W procesie kwalifikacyjnym na studia ważne są nie tylko wysokie wyniki maturalne z przedmiotów na poziomie rozszerzonym takich jak np. matematyka czy język obcy, ale również egzamin praktyczny. To właśnie podczas niego kandydaci będą musieli zaprezentować swoje zdolności manualne. Dodatkowym atutem podczas rekrutacji może być aktywność pozalekcyjna m.in. uczestnictwo w konkursach architektonicznych czy projektach szkolnych.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku architektura we Wrocławiu jest matematyka
Matematyka jest istotnym elementem studiów na kierunku architektura we Wrocławiu. Wiedza matematyczna pozostaje w codziennym użytku każdego architekta, używana jest w zagadnieniach związanych z konstrukcjami, statyką i analizą przestrzenną. Umiejętność posługiwania się tą nauką ścisłą jest niezbędna do zrozumienia wielu technicznych aspektów projektowania architektonicznego.
W programie kształcenia studenci natkną się również na zagadnienia pochodzące z fizyki, informatyki oraz inżynierii. Na tych studiach nauki ścisłe odgrywają bardzo istotną rolę. Towarzyszą im również nauki artystyczne i humanistyczne. Studenci będą musieli zgłębić m.in. tajniki historii architektury czy rysunku ręcznego oraz malarstwa.
Czy warto iść na architekturę
Architektura jest kierunkiem, który przyciąga osoby o różnorodnych zainteresowaniach. Jest to kierunek szczególny, ponieważ łączy w sobie zagadnienia reprezentujące różne dziedziny. To interesująca mozaika, w programie której spotykają się zagadnienia dotyczące architektury, urbanistyki, budownictwa, fizyki oraz sztuk pięknych. Oznacza to, że jest to praktyczna propozycja kształcenia, której nie można wybrać bez głębszego namysłu, bez określonych planów zawodowych i bez posiadania konkretnych zdolności, zwłaszcza że najistotniejszym elementem postępowania kwalifikacyjnego jest egzaminem sprawdzający.
Sprawdź czy warto iść na studia
Architektura studia podyplomowe we Wrocławiu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu architektury i budownictwa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź