Program studiów i przedmioty
Program dydaktyczny na kierunku budownictwo musi obejmować wiele skomplikowanych zagadnień, ponieważ wykształcenie przyszłych absolwentów tego kierunku musi być niezwykle wszechstronne. Studenci swoją przygodę z budownictwem rozpoczynają od bardzo szczegółowego zgłębiania matematyki oraz fizyki. To dwie dyscypliny naukowe, które stanowią niezbędną podstawę kształcenia. Każdy profesjonalny budowniczy każdą swoją zawodową decyzję musi opierać na ich doskonałej znajomości. Oczywiście jednak studia na kierunku budownictwo bogate są w inne, bardzo ścisłe przedmioty:
-
materiałoznawstwo;
-
materiały wykorzystywane w budownictwie;
-
fizyka budowli;
-
chemia budowlaną;
-
mechanika budowli;
-
fundamentowanie;
-
prawo budowlane;
-
hydraulika i hydrologia;
-
kształtowanie konstrukcji budowlanych
To tylko przykłady zajęć, z którymi będą stykać się studenci tego kierunku. Warto podkreślić, że zagadnienia związane z tym profilem kształcenia można podzielić na budownictwo lądowe oraz wodne, także profile przedmiotów będą także obejmować te dwa tak bardzo różniące się profile wznoszenia obiektów. Wykształcenie przyszłych inżynierów budownictwa musi mieć zatem interdyscyplinarny charakter, ponieważ w tej dyscyplinie wykorzystywane są zdobycze z wielu dziedzin technicznych i inżynieryjnych.
Studenci, którzy zdecydują się także na kształcenie na tym kierunku będą wybierać ścieżkę specjalizacyjną. Jej zadaniem jest rozwijanie już bardzo wąskich i wysoce specjalistycznych umiejętności. Przyszli inżynierowie budownictwa mogą się zdecydować na naukę:
-
budownictwa dróg i mostów;
-
budownictwa dróg szynowych itd.
Przyszli absolwenci tego kierunku oprócz wiedzy muszą także posiadać szereg cech, które tylko mogą poprawić jakość ich pracy. To przede wszystkim zdolność do analitycznego i przestrzennego myślenia, umiejętność komunikacji z całym zespołem oraz przede wszystkim głębokie poczucie odpowiedzialności. Inżynierowie budownictwa odpowiadają w dużej mierze za bezpieczeństwo osób, które użytkują dane obiekty budowlane.
Nabywane umiejętności
Studenci budownictwa szkolą się w zakresie m.in.: projektowania obiektów budowlanych i konstrukcji inżynierskich; nadzorowania procesów budowlanych i zarządzania nimi; stosowania nowoczesnej techniki komputerowej, wspomagającej projektowanie. W programie tego kierunku znaleźć można przedmioty poświęcone np.: matematyce, fizyce budowli, geometrii wykreślnej, mechanice, hydraulice, wytrzymałości materiałów, instalacjom budowlanym, mechanice budowli czy fundamentowaniu.
Studia na kierunku budownictwo mają za zadanie przygotować absolwentów do rozwiązywania problemów związanych m.in. z: wykonawstwem obiektów budowlanych; projektowaniem podstawowych obiektów i elementów budowlanych; technologii i organizacji robót; doboru i stosowania materiałów budowlanych, wykorzystywania technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.
Absolwenci budownictwa mogą ubiegać się o uprawnienia do projektowania i kierowania robotami – dzięki temu osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, rozumieją także m.in. komunikacyjne, prawne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty budownictwa. Dzięki temu inżynierowie budownictwa potrafią np. samodzielnie sporządzić kosztorys inwestycji oraz zarządzać robotami budowlanymi.
Polecane:
Jakie są specjalności na budownictwie we Wrocławiu
Współczesne studia z budownictwa charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Po jakim profilu na kierunek budownictwo we Wrocławiu
Na studia na kierunku budownictwo najłatwiej będzie dostać się absolwentom profili matematyczno-fizycznych, skupiających się na przedmiotach ścisłych stanowiących podstawę tego kierunku. Na budownictwie doskonale odnajdą się również absolwenci szkół o profilach technicznych, posiadających rozwinięte umiejętności z zakresu np. informatyki czy rysunku technicznego. Kandydat na studia powinien być zainteresowany tematyką konstrukcji, projektowania, technologii budowlanej oraz mieć rozwinięte umiejętności matematyczne.
Należy zaznaczyć, że profil szkoły średniej to nie wszystko. Najbardziej istotnym elementem w procesie rekrutacji na studia na kierunek budownictwo są wyniki maturalne. Dlatego uczniowie powinni podejmować świadome decyzje już na etapie wyboru przedmiotów maturalnych. Na ten kierunek pod uwagę brane są: matematyka, przedmiot dodatkowy będący fizyką bądź egzaminem zawodowym, język polski oraz język obcy.
Sprawdź
Czy studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu są trudne
Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu mogą być wymagające ze względu na obszerny zakres wiedzy technicznej. Studia te wymagają dobrej znajomości matematyki, fizyki i chemii. Problematyczna może okazać się również konieczność rozumienia złożonych procesów budowlanych oraz nieustanny rozwój umiejętności praktycznych.
Niektóre przedmioty, takie jak mechanika konstrukcji czy teoria budowy maszyn, mogą być szczególnie trudne dla niektórych studentów. Jednakże należy pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, zainteresowań oraz zaangażowania studentów. Kluczem do sukcesu na tym kierunku jest z pewnością systematyczna i skrupulatna nauka oraz chęć nieustannego rozwoju.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na budownictwie we Wrocławiu
Najtrudniejszy przedmiot na budownictwie we Wrocławiu może być różny w zależności od indywidualnych predyspozycji i preferencji studenta. Może to być przedmiot wymagający dogłębnej wiedzy matematycznej, takiej jak analiza konstrukcji czy wytrzymałość materiałów, lub teoretyczny przedmiot związany z technologią budowy.
W programie kształcenia studenci mogą spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: analiza matematyczna, rysunek techniczny, chemia materiałów budowlanych, geometria wykreślna, mechanika ogólna, geodezja, geologia inżynierska, budownictwo ogólne, materiały budowlane, wytrzymałość materiałów, hydraulika i hydrologia, czy konstrukcje betonowe.
Czy studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu to studia z przyszłością
Studia na kierunku budownictwo we Wrocławiu bez wątpienia można uznać za studia z przyszłością. Branża budowlana nieustannie się rozwija, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z branży rośnie. Inżynierowie budownictwa posiadają interdyscyplinarną wiedzę oraz praktyczne umiejętności.
Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na szerokie możliwości zatrudnienia, zarówno w kraju, jak i za granicą. Znajdują prace w przedsiębiorstwach budowlanych, biurach projektowych, przemyśle materiałów budowlanych, a także w przedsiębiorstwach budowlanych projektowych i wykonawczych. Ponadto, doskonale odnajdują się w jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem czy instytutach naukowo-badawczych.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na budownictwie we Wrocławiu
Budownictwo znalazło się w gronie najpopularniejszych przedmiotów we Wrocławiu. Podczas rekrutacji panuje dość spora konkurencja, a liczba miejsc jest ograniczona. Wszystko zależne jest od wyników maturalnych – im wyższe, tym większa szansa na dołączenie do grona studentów. Poziom trudności zależny jest więc od indywidualnych zdolności i umiejętności poszczególnych uczniów szkół średnich.
Pod uwagę brane są wyniki z przedmiotów takich jak m.in.: matematyka, przedmiot dodatkowy będący fizyką bądź egzaminem zawodowym, język polski oraz język obcy. Należy pamiętać, że wymagania rekrutacyjne mogą się nieco różnić w zależności od wybranej uczelni. Dodatkowym atutem w procesie naboru na studia może być uczestnictwo w konkursach oraz olimpiadach.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku budownictwo we Wrocławiu jest matematyka
Matematyka należy do grona kluczowych przedmiotów na studiach budowlanych we Wrocławiu. Przedmiot ten stanowi podstawę dla wielu innych zagadnień związanych m.in. z: mechaniką, wytrzymałością materiałów czy analizą konstrukcji. Program kształcenia przewiduje realizację różnorodnych działów tego przedmiotu, od analizy matematycznej, przez algebrę, na geometrii analitycznej kończąc.
Ponadto, w planie zajęciowym możemy spodziewać się przedmiotów takich jak m.in.: podstawy statyki budowli, mechanika gruntów, geometria wykreślna, technologia robót budowlanych, konstrukcje betonowe, chemia materiałów budowlanych, geodezja czy podstawy projektowania i oddziaływania na konstrukcje budowlane.
Czy warto iść na studia z budownictwa
Budownictwo jest kierunkiem, który zawsze będzie miał wysoką wartość i będzie uznawany za perspektywiczny. Nawet jeśli w naszym kraju zacznie mówić się o zastoju branży budowlanej, to pozyskane wykształcenie otwiera furtkę do realizowania działań zawodowych poza jego granicami – wystarczy tylko zadbać o rozwijanie umiejętności językowych.
Sprawdź czy warto iść na studia
Budownictwo studia podyplomowe we Wrocławiu
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu architektury i budownictwa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź