Program studiów i przedmioty
W trakcie studiów na kierunku lekarskim uczestnicy zajęć teoretycznych zdobywają wiedzę z zakresu nauk podstawowych dla dziedzin medycznych. Przez pierwsze lata studenci poznają podstawowe zagadnienia niezbędne do przeprowadzania prawidłowej diagnozy czy wdrażania odpowiedniego sposobu leczenia.
Pierwsze lata kształcenia obejmują przedmioty podstawowe i niezbędne do dalszej edukacji:
-
biochemię;
-
anatomię i fizjologię człowieka;
-
patomorfologię oraz patofizjologię;
-
histologię;
-
immunologię kliniczną;
-
procedury medyczne;
-
choroby wewnętrzne;
-
zdrowie publiczne
Studenci kierunku lekarskiego przygotowywani są kompleksowo do przystąpienia do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Przyszli lekarze mogą jednak wybrać specjalizacje, które najbardziej ich interesują. Dzięki temu absolwenci mają szerokie kompetencje z zakresu takich dziedzin jak m.in.: dermatologia, medycyna rodzinna, anestezjologia czy chirurgia.
Przykładowe specjalizacje, jakie mogą być wybrane przez przyszłych lekarzy, to:
-
alergologia;
-
chirurgia klatki piersiowej;
-
diagnostyka laboratoryjna;
-
czy transfuzja kliniczna.
Nabywane umiejętności
Studenci kierunku lekarskiego przez 6 lat zgłębiają tajniki wszystkich dziedzin medycyny, przygotowując się w ten sposób m.in. do: nawiązywania poprawnych i profesjonalnych relacji z pacjentami, pracownikami medycznymi oraz rodzinami pacjentów; udzielania fachowej pomocy osobom chorym lub osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone; prowadzenia działań w zakresie profilaktyki zdrowia. W trakcie nauki studenci kierunku lekarskiego mogą podjąć decyzję, w ramach której specjalizacji chcieliby oni później się rozwijać.
W programie studiów na kierunku lekarskim znajdują się przedmioty poświęcone np. anatomii, biochemii, patomorfologii czy histologii. Ponadto studenci tego kierunku studiów poznają również m.in. prawne, społeczne i etyczne aspekty zawodu lekarza. Kierunek lekarski przewiduje także przedmioty kliniczne, opierające się np. na rozmowie, badaniu fizykalnym, zbieraniu wywiadu czy stawianiu diagnozy.
Absolwenci kierunku lekarskiego, którzy odbyli odpowiednie praktyki, mogą przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z tego egzaminu, można ubiegać się o przyjęcie na wybraną specjalizację. Po kilkuletnim doszkoleniu absolwenci kierunku lekarskiego mogą rozpocząć pracę na stanowisku np. chirurga, ginekologa, okulisty, pediatry, kardiologa czy ortopedy.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek lekarski we Wrocławiu
Kierunek lekarski we Wrocławiu jest dedykowany przede wszystkim osobom, które ukończyły szkołę średnią w klasie o profilu ścisłym, zwłaszcza biologicznym. Absolwenci szkół średnich, którzy posiadają solidną wiedzę z biologii, chemii oraz fizyki, będą mieć solidne podstawy do kontynuowania nauki na tym kierunku. Umiejętności logicznego myślenia, zdolności interpersonalne oraz zainteresowanie naukami przyrodniczymi są również istotne dla przyszłych studentów medycyny.
Na tym kierunku doskonale odnajdą się absolwenci liceów ogólnokształcących o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym, a także klas medycznych. W procesie rekrutacyjnym pod uwagę brane są przedmioty takie jak: matematyka, język obcy nowożytny, chemia, fizyka, biologia czy język polski.
Sprawdź
Czy studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu są trudne
Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu są znane z wysokiego stopnia trudności ze względu na obszerny zakres materiału oraz wymagające egzaminy. Program kształcenia obejmuje zarówno teoretyczne zagadnienia z zakresu anatomii, fizjologii, czy patologii, jak i praktyczne umiejętności kliniczne.
Trudność studiów wynika również z wysokich standardów edukacyjnych oraz wymogu perfekcyjnej znajomości tematu, co ma istotne znaczenie dla przyszłej praktyki lekarskiej. Kierunek lekarski jest dla osób, które gotowe są poświecić kilka lat na intensywną naukę. Kluczem do sukcesu na tych studiach jest systematyczność, skrupulatność i zaangażowanie w proces kształcenia.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarskim we Wrocławiu
Studia medyczne we Wrocławiu nie należą do najłatwiejszych. Kierunek lekarski należy do grona najtrudniejszych i najbardziej obszernych studiów. Najtrudniejszy przedmiot na tym kierunku może być różny dla różnych studentów. Jednakże anatomo-patologia jest uznawana za jeden z najbardziej wymagających. Wymaga ona dogłębnego zrozumienia struktury i funkcji ludzkiego ciała, a także umiejętności analizy patologicznych zmian chorobowych.
Ponadto, przedmioty takie jak biochemia, farmakologia czy mikrobiologia również mogą być uznawane za trudne ze względu na złożoność materiału i wymagania egzaminacyjne. W planie zajęciowym możemy spodziewać się również przedmiotów takich jak m.in.: histologia, zdrowie publiczne, choroby wewnętrzne, patofizjologia, immunologia kliniczna czy fizjologia człowieka.
Czy studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu to studia z przyszłością
Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu są uznawane za studia z przyszłością, ponieważ praca lekarza jest niezmiennie potrzebna i ceniona w społeczeństwie. Absolwenci tego kierunku mają szerokie możliwości zawodowe w różnych dziedzinach medycyny, w tym w szpitalach, przychodniach, ośrodkach rehabilitacyjnych czy badawczych. Rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne sprawia, że lekarze są ciągle poszukiwani, co przekłada się na stabilność zatrudnienia i atrakcyjne warunki pracy.
Wysokie zarobki i prestiż związany z zawodem lekarza stanowią kolejny argument przemawiający za wyborem tej ścieżki kariery. Ponadto, absolwenci studiów medyczny mają możliwość dokształcania się i uzyskania specjalizacji w różnych dziedzinach, co otwiera przed nimi szerokie pole do rozwoju zawodowego i naukowego.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarski we Wrocławiu
Kierunek lekarski we Wrocławiu znalazł się w pierwszej trójce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Zatem trudność w dostaniu się na studia na ten kierunek jest znaczna, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc oraz dużą konkurencję. W procesie rekrutacyjnym pod uwagę brane są głównie wyniki z egzaminu maturalnego z przedmiotów takich jak: matematyka, język obcy nowożytny, język polski, biologia, chemia, fizyka i astronomia czy fizyka.
Im wyższe wyniki z matury, tym większe prawdopodobieństwo dostania się na wymarzony kierunek. Dlatego tak istotne jest, aby osoby, pragnące podjąć studia medyczne podejmowały świadome decyzje już na etapie wyboru przedmiotów maturalnych. Kandydaci na kierunek lekarski powinni solidnie przyłożyć się do nauki do matury, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, bowiem wysoka konkurencja jest gwarantowana.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku lekarskim we Wrocławiu jest matematyka
Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu skupiają się głównie na nauce przedmiotów ścisłych takich jak: chemia, fizjologia, anatomia, biologia i patologia. W siatce programowej nie znajdziesz więc zajęć z matematyki. Jednakże matematyczne umiejętności są jednak potrzebne do zrozumienia niektórych zagadnień, zwłaszcza z zakresu statystyki medycznej czy bioinformatyki.
W programie kształcenia kilku pierwszych lat studiów możemy spodziewać się także przedmiotów z zakresu histologii, immunologii klinicznej, zdrowia publicznego, patomorfologii czy chorób wewnętrznych. Ponadto, przyszli lekarze mogą wybrać specjalizacje, które najbardziej ich interesują. Mogą rozwijać się w kierunku np. alergologii, chirurgi klatki piersiowej, diagnostyki laboratoryjnej czy transfuzji klinicznej.
Czy warto iść na studia na kierunek lekarski
Kierunek lekarski to propozycja kształcenia adresowana do przyszłych lekarzy. Co oczywiste, każdy chciałby konsultować się z jak najlepszym fachowcem, a zatem należy podejść poważnie nie tylko do samego procesu kształcenia, ale również do procesu rekrutacji, która wymaga jak najlepszych wyników z egzaminów maturalnych. Kierunek lekarski uchodzi za niełatwy i trudno wyobrazić sobie, aby wyglądał inaczej.
Sprawdź czy warto iść na studia