Filologia włoska, jak sama nazwa wskazuje, należy do kanonu kierunków filologicznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem aspirujących poliglotów i urodzonych humanistów.
Podczas edukacji studenci zdobywają wiedzę z zakresu lingwistyki, gramatyki, fonetyki i fonologii włoskiej przy jednoczesnym poznawaniu dorobku literackiego i kulturowego tego kraju. Co więcej, studenci poznają podstawy historii i wydarzeń politycznych, mających wpływ na aktualne ukształtowanie sytuacji gospodarczej Włoch.
Jako przyszły student filologii włoskiej możesz mieć pewność, że krakowskie uczelnie zadbają o wysoką jakość twojego kształcenia, co przełoży się na szeroki zakres dobrze płatnych możliwości zawodowych.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia włoska możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Jeżeli rozpoczniesz studia pierwszego stopnia na kierunku filologia włoska, będziesz uczył się przez trzy lata, o ile ukończysz każdy z sześciu semestrów w terminie. Absolwenci otrzymają dyplom z tytułem licencjata. Następnie mogą kontynuować edukację na dwuletnich studiach magisterskich drugiego stopnia.
Niewątpliwym atutem filologii włoskiej w Krakowie jest możliwość realizacji studiów na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku filologia włoska wyposażą studentów w szeroką wiedzę teoretyczną na temat kultury i literatury państw włoskojęzycznych. Największy nacisk zostanie położony na rozwijanie w przyszłych absolwentach znajomości języka, kontekstów używania danych zwrotów oraz poprawnej wymowy, zrozumiałej dla Włochów.
Aby poszerzyć świadomość studentów na temat specyfiki kraju stanowiącego przedmiot ich zainteresowania, zdobędą oni wiedzę na temat jego kultury oraz literatury.