Gospodarka przestrzenna to bardzo chętnie wybierany kierunek, dlatego znajduje się w ofercie wielu uczelni wyższych, w tym kilku lubelskich. Jakim przymiotom studia te zawdzięczają swoją popularność? Studenci doceniają możliwość uzyskania wszechstronnej wiedzy i dobrze ugruntowanych umiejętności, które okazują się poszukiwane przez współczesnych pracodawców.
Jeżeli ciekawią cię zasady działania infrastruktury miejskiej i komunikacji, chciałbyś zgłębić najważniejsze techniki ochrony środowiska, które są stosowane podczas gospodarowania przestrzenią miejską, a ponadto interesujesz się dziedzinami geograficznymi, ekonomicznymi, społecznymi i technicznymi, to gospodarka przestrzenna w Lublinie będzie kierunkiem dla ciebie!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Lublinie mogą być realizowane zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Studia inżynierskie stacjonarne trwają najczęściej 3,5 roku, natomiast kształcenie niestacjonarne zwykle potrwa 4 lata. Na ukończenie studiów magisterskich drugiego stopnia poświęcisz do 1,5 roku do 2 lat.
Organizacja twojej edukacji będzie w dużej mierze uzależniona od wyboru trybu kształcenia. Studia stacjonarne są wybierane bardzo chętnie, ponieważ zazwyczaj są bezpłatne oraz umożliwiają rozłożenie materiału kierunkowego równomiernie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci gospodarki przestrzennej w Lublinie uczą się technik planowania przestrzennego z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska. Poznają metody komputerowego wspomagania projektowania oraz zdobywają wiedzę na temat prezentowania efektów prowadzonych badań i analiz.
Szczególny nacisk jest kładziony na umiejętności praktyczne. Dlatego przyszli absolwenci dowiadują się, w jaki sposób projektować i wcielać w życie plany dotyczące tworzenia miejsc posiadających walory użytkowe i estetyczne.
Każda z uczelni w Lublinie może realizować nieco inną siatkę kształcenia, dlatego jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, zajrzyj na wybraną stronę internetową.