Chemia i analityka przemysłowa to nowoczesne studia inżynierskie, które łączą wiedzę obejmującą nauki chemiczne przy nacisku na praktyczne umiejętności związane z analizą chemiczną i instrumentalną. Studia chemiczne w tym zakresie ułatwiają dostęp do wiedzy, która odnosi się stricte do najnowszych osiągnięć nauki i technologii.
Studenci zdobywają także potrzebną wiedzę i umiejętności w zakresie pobierania różnorodnych próbek i odpowiedniego ich przygotowania do pomiarów oraz walidacji metod i procedur analitycznych, kalibracji i wzorcowania urządzeń kontrolno-pomiarowych, jak również organizacji i pracy w laboratoriach różnego typu.
Są także przygotowywani do prowadzenia działalności gospodarczej dzięki różnorodnym zajęciom menadżerskim i ekonomicznym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Chemia i analityka przemysłowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Chemię i analitykę przemysłową możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i realizowane są w trybie dziennym. Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi; duży nacisk kładzie się także na praktyki zawodowe, które umożliwiają zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, od kandydatów wymaga się jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Chemia analityka przemysłowa to innowacyjny kierunek studiów, którego program kształcenia tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. Właśnie dlatego studenci uczęszczają zarówno na ogólnowydziałowe przedmioty podstawowe, obejmujące takie dziedziny, jak chemia analityczna, fizyczna, ogólna, organiczna, inżynieria i technologia chemiczna, jak i na zajęcia związane z metodami analizy ilościowej i jakościowej, również ze spektroskopią atomową i molekularną, elektrochemią, chromatografią gazową i cieczową, radiochemią.
Studenci w umiejętny sposób stosują metody analityczne w badaniach biochemicznych i biotechnologicznych. Uczą się, jak bezpiecznie stosować wyroby chemiczne, a także znają zasady zrównoważonego rozwoju i przepisy prawne w zakresie działalności gospodarczej.
Rozwijają zdolności sprowadzające się do interpretacji i ilościowego opisu podstawowych zjawisk fizykochemicznych, a także prowadzenia prac laboratoryjnych i analiz chemicznych oraz obsługi nowoczesnej aparatury i sprzętu analitycznego.