Filologia germańska to kierunek dla osób, które żywo interesują się kulturą krajów niemieckojęzycznych i chcą uczyć się języka niemieckiego. Odnajdą się tutaj zarówno Ci, którzy język już znają, jak i Ci, którzy dopiero zaczną z nim swoją przygodę.
Dwa komplementarne cykle kształcenia ułatwią zdobycie wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury krajów niemieckojęzycznych. Interdyscyplinarne kształcenie, a przede wszystkim praktyczne umiejętności ułatwią wykorzystywanie języka i wiedzy o nim nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym.
Studenci po ukończeniu całego procesu edukacji będą władać językiem niemieckim na poziomie C1-2 wg wymagań Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, a także drugim językiem obcym na poziomie B2.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Filologię germańską we Wrocławiu możesz studiować na pierwszym lub drugim stopniu. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia magisterskie mają charakter uzupełniający; trwają dwa lata (cztery semestry).
Kierunki filologiczne możesz studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Filologia germańska to idealny kierunek studiów dla osób, które szczycą się predyspozycjami językowymi i interesują się językiem, kulturą i literaturą krajów niemieckojęzycznych.
Kompleksowo opracowany program kształcenia umożliwi Ci zdobycie potrzebnej wiedzy i praktycznych umiejętności. Wśród szczególnie popularnych zajęć znajdziemy na przykład: historię literatury niemieckiej: średniowiecze, barok, oświecenie, fonetykę i fonologię: system spółgłoskowy, gramatykę – morfologia: słowotwórstwo, nominalne i nieodmienne części mowy, kulturę krajów niemieckojęzycznych i Śląska i wiele innych.
Przyszli filolodzy zdobywają odpowiednie umiejętności odnoszące się do tłumaczeń ustnych, pisemnych, audiowizualnych. Rozwijają kompetencje językowe w zakresie języka niemieckiego na poziomie biegłości C1/C2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, a także potrafią płynnie posługiwać się drugim językiem obcym na poziomie B2.