Ekoenergetyka to nowatorski kierunek, odpowiadający na potrzeby współczesnego rynku pracy. Interdyscyplinarnie opracowywany program studiów wypełniony jest najważniejszymi przedmiotami, a także umożliwia zdobycie lub rozwinięcie potrzebnych do pracy umiejętności.
Studenci będą mieli okazję zapoznać się z technologiami wykorzystywania biomasy do produkcji energii elektrycznej i ciepła, a także ze sposobami konwersji biomasy na biopaliwa.
Dowiesz się także, jak pozyskuje się biogaz oraz na czym polega projektowanie, budowa i eksploatacja biogazowni. Zdobędziesz wiedzę i umiejętności projektowe i eksploatacyjne odnoszące się do paneli słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Ekoenergetyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Ekoenergetykę możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) lub cztery lata (studia inżynierskie niestacjonarne).
Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia w ich zakresie zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie odbywają się w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Ekoenergetyka to nowoczesna propozycja kształcenia, której kompleksowo opracowany program studiów wypełniony jest takimi przedmiotami jak: mikrobiologia z elementami biologii roślin, inżynieria materiałowa, silniki i siłownie kogeneracyjne, energia wiatru i siłownie wiatrowe.
Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, a prowadzone są w przystosowanych do tego merytorycznie i technologicznie pracowniach komputerowych i laboratoryjnych oraz w salach wykładowych.
Studenci uczęszczają na zajęcia ogólne, podstawowe i kierunkowe. Zdobywają lub rozwijają umiejętności analityczne i projektowe. Zapoznają się z technologiami wykorzystywania biomasy do produkcji energii elektrycznej i ciepła, dowiadują się, jak pozyskiwać biogaz, zgłębiają technologie pozyskiwania energii ze źródeł geotermalnych.