Informatyka i ekonometria to nowoczesny kierunek o charakterze interdyscyplinarnym, łączący nowoczesne technologie i wiedzę z zakresu informatyki z dziedzinami takimi jak ekonomia, finanse i biznes.
Studia informatyczne tego typu to odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy, który poszukuje specjalistów, szczycących się wiedzą nie tylko analityczno-biznesową, ale i odnoszącej się do programowania, tworzenia i analizy baz danych, projektowania systemów informatycznych, a także sztucznej inteligencji.
Zajęcia prowadzone są w przystosowanych do tego specjalistycznych laboratoriach komputerowych oraz pracowniach wykładowych. Studenci prócz zajęć ogólnych i kierunkowych mogą wybrać specjalizacje, które w znaczący sposób wpłyną na wybór ścieżki kariery.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Informatyka i ekonometria możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek informatyka i ekonometria możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W kompleksowo opracowanym programie studiów w zakresie informatyki i ekonometrii znajdziesz takie przedmioty jak: ekonomia matematyczna, dynamika systemów ekonomicznych, sieci komputerowe i systemy operacyjne, infrastruktura informacyjna państwa.
Studia informatyczne tego typu łączą wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania i finansów ze specjalistyczną wiedzą odnoszącą się do informatyki ekonomicznej i technologii informacyjnych, a także z wiedzą z zakresu metod ilościowych wykorzystywanych w analizach ekonomiczno-biznesowych przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Studenci zdobywają umiejętności obejmujące programowanie, tworzenie i analizy baz danych (Big Data), projektowanie systemów informatycznych, sztuczną inteligencję.