Wychowanie fizyczne to kierunek dla pasjonatów. Odnajdą się tutaj osoby, które lubią wysiłek fizyczny, preferują zdrowy styl życia, interesują się sportem i chcą go uprawiać. Są to także studia dla osób lubiących kontakt z drugim człowiekiem.
Studenci zdobywają wszechstronną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk społecznych, przyrodniczych, nauk o kulturze fizycznej, ekonomicznych i prawa oświatowego. Nauczysz się planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej służącej zdrowiu, wypoczynkowi i urodzie, a także będziesz świadomie promował/a zdrowy styl życia.
W trakcie realizowanej edukacji masz możliwość wyboru specjalizacji, która w znaczący sposób wpłynie na kreowaną ścieżkę kariery. Możesz zająć się edukacją oraz rehabilitacją osób z niepełnosprawnością intelektualną, gimnastyką korekcyjną, tańcem i artystyczną formą aktywności ruchowej i tym podobne. Ofertę specjalnością możesz śledzić na stronie internetowej wybranej uczelni.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Wychowanie fizyczne możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Wychowanie fizyczne możesz studiować w ramach studiów pierwszego stopnia, które trwają trzy lata (sześć semestrów) oraz w trakcie drugiego stopnia, który trwa dwa lata (cztery semestry). Poszczególne etapy kształcenia kończą się tytułem licencjata i magistra.
Studia sportowe możesz realizować w trybie stacjonarnym. Studia dzienne prowadzone są od poniedziałku do piątku, a kształcenie na uczelniach publicznych zazwyczaj jest bezpłatne. Kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie konstruowanym programie studiów wychowania fizycznego znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: gry i zabawy ruchowe w gimnastyce korekcyjnej, pedeutologia, medycyna sportu, biomechanika, metodyka postępowania korekcyjno-kompensacyjnego, pływanie korekcyjne.
Studenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do anatomii, antropologii, biologii i biochemii, biomechaniki, fizjologii, psychologii i socjologii, pedagogiki, teorii i metodyki wychowania fizycznego, teorii sportu, edukacji zdrowotnej i tym podobne. Poznają szczegółowo mechanizmy funkcjonowania organizmu człowieka, a także zapoznają się z różnymi reakcjami na wysiłek fizyczny.
W trakcie realizowanych zajęć nauczysz się projektować i realizować procesy dydaktyczno-wychowawcze oraz działania, które mają wspomagać rozwój psychomotoryczny dzieci i młodzieży. Będziesz mógł/mogła prowadzić zajęcia sportowe i rekreacyjne z osobami w różnym wieku.